AZBEST BO Å E MNOGO LET POVZROČAL TEŽKA OBOLENJA

Nedelja, 01. november 2015

ÄŒeprav je minilo že več kot 10 let od sprejema ustrezne zakonodaje, ki prepoveduje uporabo azbesta, je je težav zaradi azbesta v okolju še vedno precej. To so potrdili udeleženci posebnega posveta, ki se je nedavno odvijal v Goriških Brdih.

Do prepovedi uporabe leta 2003 je bil azbest eden najbolj zaželenih materialov, ki se je zaradi svojih izjemnih kemičnih in fizikalnih lastnosti pogosto uporabljal tako v industriji kot tudi širše. Kljub prepovedi je v okolju še vedno veliko azbestnih izdelkov, ki so v uporabi, čeprav so največ rakavih bolezni doslej odkrili okrog industrijskih centrov, kjer se je ta material uporabljal.

V Sloveniji predstavlja največji problem izpostavljenost temu materialu v tovarni v Anhovem, ki je izdelovala izdelke iz azbest-cementa, predvsem strešno kritino in cevi za najširšo uporabo. Poleg Anhovega so azbest uporabljali tudi na območju Ljubljane, Maribora in Izole, zato odkrivajo vedno nove obolele tudi na teh območjih.

"Azbest povzroča številne bolezni, kot so azbestoza, plevralni izliv, pljučni in drugi raki," je na posvetu opozorila predstojnica Kliničnega inštituta za medicino dela, prometa in športa Metoda Dodič Fikfak.

POSNETEK

Sicer pa Fikfakova dobro pozna bolezni zaradi azbesta, saj se je z njimi srečevala že leta 1995, ko je še službovala na Goriškem.

Latentna doba za mezoteliom je lahko tudi 40 let in več, kar pomeni, da človek lahko zboli zaradi mezotelioma tudi več kot 40 let po prvi izpostavljenosti. Zato nekateri strokovnjaki opozarjajo, da bomo z azbestom povezane bolezni odkrivali še po letu 2020. Prav strašljiv je podatek iz sosednje pokrajine Furlanije-Julijske krajine, kjer ocenjujejo, da je kar za 84 odstotkov vseh rakastih obolenj kriv azbest.

Marko Vudrag iz Nacionalnega inštituta za javno zdravje je prepričan, da moramo s čiščenjem okolja nadaljevati, predvsem pa nenehno ozaveščati prebivalstvo o nevarnosti te snovi za zdravje ljudi

POSNETEK

V vsakem primeru gre za dolgotrajen postopek, kar je na posvetu izpostavil kanalski župan Andrej Maffi. Zato je občina že pred skoraj desetletjem poskrbela, da se iz okolja varno odstranijo vsi azbestni izdelki

Župan Maffi ob tem obžaluje, da niso z obrabljenimi azbestnimi izdelki začeli sanirati tamkajšnji kamnolom in tako v naravo vračati tisto, kar so ji nekoč vzeli.

Ivan Seljak

 

Fikfak
Vudrag
Maffi

Komentarji

Oddajte svoj komentar

Za komentiranje se morate prijaviti. Če še nimate uporabniškega računa, si lahko tega ustvarite brezplačno!

Komentarji ne odražajo stališča uredniške politike Primorskega vala. Prosimo, da se pri komentiranju držite teme in ne uporabljate sovražnega govora.

Bodite prvi pri komentiranju novice, oddajte svoj komentar!



Pozabljeno geslo?

 

četrtek
25.04.2024
7°C / 14°C
petek
26.04.2024
6°C / 16°C
sobota
27.04.2024
4°C / 16°C