V SPODNJI IDRIJI VČERAJ KAR 2 KULTURNI PRIREDITVI

Torek, 14. avgust 2018


Sinočnji večer v Spodnji Idriji je bil kulturno obarvan. Prfarska sekcija Društva klekljaric idrijske čipke namreč v tem letu praznuje 10. obletnico svojega delovanja, ki so jo članice počastile z včeraj odprto razstavo, ki nosi naslov Dialog v različnosti. Tega, po besedah članic, lahko opazimo med različnimi tehnikami klekljanja, uporabljenimi materiali, odnosi med inovativnimi in tradicionalnimi čipkami, različnimi nivoji znanja klekljaric, pa tudi njihovimi individualnimi cilji ter čipkami in slikami. Poseben čar tej razstavi med drugim daje tudi veliko število sodelujočih razstavljavk in razstavljavcev iz Spodnje Idrije kot tudi Vrsnika in Ledin. Spodnjeidrijske klekljarice so namreč k sodelovanju povabile tudi klekljarice iz soseščine ter prfarske likovne ustvarjalce, ki s svojimi likovnimi deli ustvarjajo edinstveno kuliso razstavljenim čipkam. Odprtje letošnje razstave je potekalo tudi v znamenju glasbenih točk. Obiskovalce je tako zabaval Ansambel Kar tako, skupina 4 fantov in dekleta, ki je svojo pot pričel slabo leto nazaj; nastopil pa je tudi kitarist Gašper Golob Rupnik z eno od treh skladb iz tekmovalnega programa, s katerim se je letos zelo uspešno predstavljal na kitarskih tekmovanjih. Klekljarice so ob tej priložnosti publiki dokazale, da sodelovanje plemeniti in povezuje ter izrazile tudi željo in upanje, da to ne bi bil le začetek in konec, temveč tudi priložnost za nadaljnje skupno ustvarjanje.
Večer se je nadaljeval s prireditvijo, ki so jo pripravile članice Turističnega društva Fara. V svojo družbo so tokrat povabile Folklorno skupino Razor Tolmin, ki je prikazala čudovite splete tolminskih, bovških, breginjskih in goriških plesov ter posoških običajev, kakor so jih izvajali pred sto leti. Članice Turističnega društva Fara pa so sinoči predstavile tudi svoj projekt, ki je pričel nastajati že leta 2015. Gre za obleko, ki je rekonstruirana na podlagi fotografije gospodinje in mati županje Marije Kenda, ki je bila objavljena v knjigi Spodnja Idrija leta 1996. V podobi in izgledu so se skušale samemu izgledu mati županje Marije Kenda, ob pomoči oblikovalke in šivilje Lidije Anzelm, čim bolj približati – tako skozi material, barvo obleke, kot tudi skozi precizne detajle, ki naredijo še poseben vizualni vtis. Članice TD Fara so se tega projekta lotile zato, da bi ohranile kulture oblačenja s konca 19. oz. začetka 20. stoletja, hkrati pa je to tudi velik poklon ženskam tistega časa, ki so imele prav v tem kraju izjemno moč in pogum. 

Komentarji

Oddajte svoj komentar

Za komentiranje se morate prijaviti. Če še nimate uporabniškega računa, si lahko tega ustvarite brezplačno!

Komentarji ne odražajo stališča uredniške politike Primorskega vala. Prosimo, da se pri komentiranju držite teme in ne uporabljate sovražnega govora.

Bodite prvi pri komentiranju novice, oddajte svoj komentar!



Pozabljeno geslo?

 

petek
26.04.2024
6°C / 14°C
sobota
27.04.2024
4°C / 16°C
nedelja
28.04.2024
8°C / 18°C