Melita Pavšič Levpušček
Voditeljica programa
Jutri v Idrijo prihaja mednarodna skupina strokovnjakov, ki bodo skupaj s strokovnjaki Centra za upravljanje z dediščino živega srebra v idrijskem rudniku preizkusili delovanje podvodnega robota. Preizkus sodi med aktivnosti v okviru mednarodnega projekta UNEXMIN evropskega programa Obzorje 2020, v katerem je idrijski rudnik eno od pilotnih območij.
Številni evropski rudniki so dandanes zaprti in zaliti z vodo, zato je zbiranje geoloških in drugih informacij onemogočeno, raziskovanje z uporabo konvencionalnih metod zelo drago, z uporabo daljinsko vodenih strojev zaradi različnih ovir v rovih pa nemogoče.
S tem izzivom so se spoprijeli partnerji projekta UNEXMIN, v katerem sodelujejo ugledne univerze, inštituti, ustanove s področja rudarstva in geologije iz Madžarske, Finske, Španije, Portugalske, Velike Britanije, Francije in Slovenije. V okviru projekta so razvili avtonomnega podvodnega raziskovalnega robota kroglaste oblike, ki, opremljen s senzorji in drugimi instrumenti, lahko raziskuje zalite oziroma človeku nedostopne dele rudnikov celo do globine okoli 500 metrov, bistveno globlje torej kot potapljači.
Center za upravljanje z dediščino živega srebra Idrija, ki skrbi za vzdrževanje nezalitega dela jame in monitoring vplivnega območja idrijskega rudnika, v tem mednarodnem projektu sodeluje kot eno od pilotnih območij, kjer bo robot preizkušen v konkretnih razmerah. Od jutri do 21. septembra bodo robota testirali z večkratnimi potopi v črpališče jaška Borba v potopljenem delu idrijskega rudnika, kjer bo na 9. obzorju v globini 30 metrov zbiral najrazličnejše podatke.
Potopi bodo potekali pod budnim očesom okoli 20 strokovnjakov iz različnih držav, ki sodelujejo v projektu. Za peščico strokovnjakov, ki se bodo spustili v jašek, bo poskrbljeno s posebnimi varnostnimi ukrepi, večina pa bo potope spremljala na površini.
Ker robota ni mogoče kar prenesti s 3. na 9. obzorje, kjer je
nivo črpališča, ga bodo v potopljeno globino spustili z vitlom, zavarovanega s
posebno na Finskem izdelano kletko, da se občutljive aparature, s katerimi je
opremljen, ne bi poškodovale. Robot je avtonomen in bi se moral sam rešiti iz
nepredvidenih situacij v črpališču. Pričakujejo kakšne težave? Tatjana
Dizdarevič, direktorica Centra za upravljanje z dediščino živega srebra Idrija.
izjava Tatjana Dizdarevič
Podatke, ki jih bo robot uspel zbrati v potopljenem delu rudnika, bodo primerjali s podatki, ki jih Center za upravljanje z dediščino živega srebra Idrija že sicer mesečno pridobiva v okviru rednega monitoringa rudnika.
Prvič so podvodnega robota letos poleti že preizkusili v zalitem površinskem kopu opuščenega rudnika kremena v Kaatiali na Finskem, drugič te dni v idrijskem rudniku, v prihodnjih mesecih pa bodo njegovo delovanje preizkusili tudi v rudniku urana v Urgerici na Portugalskem ter rudniku bakra Deep Action v Veliki Britaniji.
Metka Rupnik
Foto: UNEXMIN – S potopa v »jezeru« potopljenega rudnika v finski Kaatiali
Za komentiranje se morate prijaviti. Če še nimate uporabniškega računa, si lahko tega ustvarite brezplačno!
Komentarji ne odražajo stališča uredniške politike Primorskega vala. Prosimo, da se pri komentiranju držite teme in ne uporabljate sovražnega govora.
Bodite prvi pri komentiranju novice, oddajte svoj komentar!