PRVA FAZA GRADNJE NOVEGA OBJEKTA V STARI GORI BO DOKONČANA OKTOBRA

Torek, 08. januar 2019

Na gradbišču novega oddelka šempetrske bolnišnice za invalidno mladino in rehabilitacijo v Stari Gori dela potekajo po zastavljenem načrtu. Do oktobra naj bi bila dokončana prva faza gradnje, vredna 4,5 milijona evrov. Od tega so na ministrstvu za zdravje kot investitor projekta pridobili 2,5 milijona evrov evropskega denarja.



Kot je ob nedavnem obisku gradbišča v Stari Gori povedal Zoran Poglajen, vodja projekta na ministrstvu za zdravje, rešitve in denar za drugo fazo gradnje že iščejo tudi v novi finančni perspektivi. Druga faza, ki bo predvidoma zaključena do spomladi 2020, bo stala predvidoma milijon evrov.



Z novim objektom bodo v Stari Gori pridobili dodatnih 2800 kvadratnih metrov uporabnih površin.



Prva faza predvideva izgradnjo stavbe ter ureditev pritličja in nadstropja do tretje gradbene faze. V to je vključena tudi oprema za pritličje, ki jo bodo financirali iz donacij. V drugi fazi so predvidena še gradbeno-inštalacijska dela in celotna oprema nadstropja, ki bo namenjena rehabilitaciji odraslih.



V času gradnje so 24 invalidnih otrok preselili v matično šempetrsko bolnišnico, štiri do pet otrok pa je nameščenih v sobi za starše v paviljonu štiri. Kljub gradnji normalno obratujejo tudi pedonevrološka, razvojna in fiziatrična ambulanta ter vse dejavnosti v okviru razvojne ambulante.


S 1. januarjem je sicer začel veljati zakon o zgodnji obravnavi otrok s posebnimi potrebami, ki predvideva dodatne kadre v timu za obravnavo otrok, zato bodo v bolnišničnem oddelku v Stari Gori potrebovali tako dodaten kader kot tudi prostore.



Oddelek za invalidno mladino in rehabilitacijo v Stari Gori deluje od leta 1952. Ukvarja se z zdravljenjem in rehabilitacijo otrok z različnimi razvojnimi motnjami, ki prihajajo tako s Primorske kot iz drugih slovenskih pokrajin. Mnogim otrokom lahko pomagajo v tamkajšnjih ambulantah, pri težjih oblikah cerebralne paralize pa je pogosto potrebno bolnišnično zdravljenje. Včasih so te hospitalizacije dolgotrajne, zato je otrokom poleg strokovne oskrbe treba zagotoviti tudi vzpodbudno življenjsko ter bivalno okolje.



Zadnja leta so med dejavnosti oddelka dodali še oskrbo mladostnikov po poškodbi glave v prometnih nesrečah ter odraslih nevroloških bolnikov po možganski kapi ali s podobnimi stanji, ki nujno potrebujejo rehabilitacijo pred odpustom iz bolnišnice.



Stare stavbe so bile zgrajene v obdobju med letoma 1972 in 1982 in so postale neprimerne, zaposleni in uporabniki so se v njih soočali s prostorsko stisko. 


(STA)

Komentarji

Oddajte svoj komentar

Za komentiranje se morate prijaviti. Če še nimate uporabniškega računa, si lahko tega ustvarite brezplačno!

Komentarji ne odražajo stališča uredniške politike Primorskega vala. Prosimo, da se pri komentiranju držite teme in ne uporabljate sovražnega govora.

Bodite prvi pri komentiranju novice, oddajte svoj komentar!



Pozabljeno geslo?

 

sobota
02.11.2024
6°C / 24°C
nedelja
03.11.2024
8°C / 19°C
ponedeljek
04.11.2024
2°C / 20°C