ZDRAVSTVENI DOMOVI S PODOBNIMI TEŽAVAMI

Ponedeljek, 04. februar 2019

Poleg novogoriškega zdravstvenega doma so na Severnem Primorskem še trije, v Ajdovščini, Idriji in Tolminu. Povsod je pomanjkanje zdravnikov večje kot na Goriškem. Težave so predvsem zato, ker morajo družinski zdravniki med opravljanjem ambulantne dejavnosti dežurati tudi v nujni medicinski pomoči.

V Ajdovščini trenutno iščejo družinskega zdravnika, ki bi prevzel ambulanto v Vipavi. Eden od tamkajšnjih družinskih zdravnikov se je upokojil, tako da delo opravlja le ena zdravnica. Direktorica Zdravstvenega doma Ajdovščina, pod katerega spada tudi zdravstveni dom v Vipavi, Boža Ferfolja je za STA povedala, da iščejo rešitve, dotlej pa bo delo obeh zdravnikov v celoti opravljala le preostala zdravnica.

Tudi v ajdovskem zdravstvenem domu bi potrebovali še kakšnega družinskega zdravnika. "Že tako polno zaposleni zdravniki družinske medicine opravijo veliko nadurnega dela, poleg tega še dežurstva in pripravljenosti. Zdravniki so starejši, pod 50 let jih je zelo malo. Vendar so starejši zdravniki lojalni, še vedno prevzemajo dežurstva in druga dela ter tako pomagajo," je povedala Ferfolja.

Zdravnica družinske medicine, ki se upokojuje, je vztrajala toliko časa, da je iz procesa specializacije prišla mlada zdravnica. Specializacijo družinske medicine sta zaključili še dve zdravnici, a je ena na porodniškem dopustu, druga pa ga bo kmalu nastopila. Tovrstne odsotnosti rešujejo starejši zdravniki z nadomeščanjem.

Tik pred upokojitvijo so tudi pediatri, zanje prav tako iščejo nadomestilo. Specializante imajo tudi na tem področju in pričakujejo, da se bodo po zaključku specializacije zaposlili v ajdovskem zdravstvenem domu. Pred časom se je upokojila tudi edina ginekologinja, ki pa še vedno pomaga, na pomoč ji prihajajo ginekologi iz šempetrske bolnišnice.

Podobne težave kot v Ajdovščini imajo tudi v Zdravstvenem domu v Tolminu in Idriji. V Zdravstvenem domu Idrija dejavnost zdravstvenega varstva otrok in mladostnikov že od leta 2013 zagotavljajo s sodelovanjem upokojenih pediatrinj.

"Imamo pa v tem trenutku zaposlene štiri mlade zdravnike specializante pediatrije, ki bodo zaključili specializacijo, prvi letos, druga v prihodnjem letu, ostali dve pa sta specializacijo začeli v letu 2017," je  povedala direktorica idrijskega zdravstvenega doma Marija Magajne.

Tudi ginekološko dejavnost zagotavljajo s pomočjo zunanjih sodelavcev, saj se je lani upokojil edini specialist ginekologije. Zaposlitev mlade specialistke ginekologije in porodništva načrtujejo takoj, ko bo opravila specialistični izpit, predvidoma že letošnjo spomlad.

V družinski medicini imajo ta čas pokrite programe z zaposlenimi zdravniki, dve specializantki pa bosta zaključili specializacijo v letošnjem oziroma prihodnjem letu. Težav pri zaposlovanju medicinskih sester zaenkrat nimajo.

"Bolj kot uvajanje novih programov bi si želeli, da bi sekundarni nivo (bolnišnice in specialistične ambulante) zagotavljal nekatere storitve tudi bližje uporabnikom oziroma bolnikom. Tak primer, kjer je potreb veliko, bi bila npr. ortopedija," je še dejala Magajnetova.


Na sliki: ZD Ajdovščina in Vipava


Po STA

Komentarji

Oddajte svoj komentar

Za komentiranje se morate prijaviti. Če še nimate uporabniškega računa, si lahko tega ustvarite brezplačno!

Komentarji ne odražajo stališča uredniške politike Primorskega vala. Prosimo, da se pri komentiranju držite teme in ne uporabljate sovražnega govora.

Bodite prvi pri komentiranju novice, oddajte svoj komentar!



Pozabljeno geslo?

 

sobota
02.11.2024
7°C / 22°C
nedelja
03.11.2024
6°C / 23°C
ponedeljek
04.11.2024
8°C / 18°C