Maja Petrovčič Rupnik
Voditeljica programa
Idrijski žlikrofi so nacionalno zaščito prejeli leta 2002, evropsko pa 2010. Certifikat za izdelavo idrijskih žlikrofov ima Društvo za promocijo in zaščito idrijskih jedi, izdelujejo pa jih lahko le izdelovalci, ki upoštevajo določila iz elaborata o označbi tradicionalnega ugleda za idrijske žlikrofe. Zaradi dobrega okusa so pogosto glavna jed na mizi ob številnih protokolarnih dogodkih v Sloveniji.
Občina Idrija je dala pobudo za vpis te značilne idrijske jedi v Register nesnovne kulturne dediščine, ki ga vodi Ministrstvo za kulturo. Če bo vpis odobren, se bodo idrijski žlikrofi pridružili 67 enotam nesnovne kulturne dediščine v Sloveniji in 189 nosilcem te dediščine. Njihova odločitev se pričakuje letos poleti.
Predlagatelj vpisa v register je Društvo za promocijo in zaščito idrijskih jedi, ki ga vodi Mira Jeram. Postopek vpisa je tehnično izvedla Idrijsko-Cerkljanska razvojna agencija. V ta namen je bil konec lanskega leta posnet štirinajstminutni etnološki film in izdelana obsežna fototeka avtorjev Matjaža Mraka in Roberta Zabukovca. Pri izdelavi video in foto dokumentacije se je s strokovno pomočjo vključil Mestni muzej Idrija, družini Skrt pa gre zahvala za pomoč in sodelovanje pri dokumentiranju postopka izdelave idrijskih žlikrofov.
Foto: Visit Idrija
Mirjam Debevc
Za komentiranje se morate prijaviti. Če še nimate uporabniškega računa, si lahko tega ustvarite brezplačno!
Komentarji ne odražajo stališča uredniške politike Primorskega vala. Prosimo, da se pri komentiranju držite teme in ne uporabljate sovražnega govora.
Bodite prvi pri komentiranju novice, oddajte svoj komentar!