FILMSKI SPOMIN NA SVETOVNO DEDIŠČINO UNESCA

Četrtek, 07. februar 2019

V okviru projekta Slovenske nacionalne komisije za Unesco, ki ga je v letu 2018 vodil Center za upravljanje z dediščino živega srebra Idrija, je bil posnet 27-minutni dokumentarno promocijski videofilm z naslovom Spomini na svetovno dediščino v Sloveniji o štirih območjih svetovne dediščine na Slovenskem: Škocjanske jame, Prazgodovinska kolišča okoli Alp – Prazgodovinska kolišča pri Igu, Dediščina živega srebra. Almadén in Idrija – Idrija ter Starodavni in prvinski bukovi gozdovi Karpatov in drugih regij v Evropi - Pragozd Krokar in gozdni rezervat Snežnik-Ždrocle.  Film bodo 12. februarja predstavili v Idriji. 



Film celovito zaokroža predstavitev snovne svetovne dediščine v Sloveniji. K projektu smo pristopili zaradi zavedanja, da se živa pričevanja o ohranjanju kulturne in naravne dediščine iz območji UNESCO destinacij v Sloveniji vedno bolj izgubljajo. 



Julija lani je kupina s predstavniki posameznih destinacij dokončala scenarij vsebine dokumentarno promocijskega filma, v katerem so bili predvideni trije intervjuji na posamezni lokaciji, torej skupno 12 govornikov. Predstavniki posameznih destinacij so za filmsko podlago zbrali obstoječe foto in video gradivo. Snemanja UNESCO lokacij v Sloveniji in intervjuje ter grafiko DVD ovitka in ploščka je izvedlo podjetje VideoPro iz Vrtojbe. Filmsko besedilo je bilo prevedeno tudi v angleški jezik in sinhronizirano s podnapisi. 



Dokumentarno promocijski videofilm 'Spomini na svetovno dediščino v Sloveniji', ki so ga sofinancirali Ministrstvo za izobraževanje, znanost in šport, Center za upravljanje z dediščino živega srebra Idrija in Park Škocjanske jame, je na voljo kot promocijski material, kjer se predstavljajo območja svetovne dediščine v Sloveniji, kar naj bi pomembno prispevalo k ohranjanju nesnovne dediščine, ki v teh okoljih nezadržno izginja, ter krepilo vlogo, pomen in prepoznavnost svetovne dediščine v Sloveniji pri različnih ciljnih skupinah. Videofilm bodo uporabili predvsem za  povezovanja kulture in izobraževanja na področju izobraževalnih procesov ter za pospeševanje aktivnosti na področju ohranjanja spominov in arhivskega gradiva.



Ustvarjanje videofilma je prispevalo k boljši povezanosti obstoječih območij svetovne dediščine v Sloveniji, projekt pa je bil tudi doprinos k aktivnostim v Evropskem letu kulturne dediščine 2018.



Metka Rupnik
Vir: CUDHg

 

Komentarji

Oddajte svoj komentar

Za komentiranje se morate prijaviti. Če še nimate uporabniškega računa, si lahko tega ustvarite brezplačno!

Komentarji ne odražajo stališča uredniške politike Primorskega vala. Prosimo, da se pri komentiranju držite teme in ne uporabljate sovražnega govora.

Bodite prvi pri komentiranju novice, oddajte svoj komentar!



Pozabljeno geslo?

 

petek
01.11.2024
7°C / 22°C
sobota
02.11.2024
6°C / 23°C
nedelja
03.11.2024
8°C / 18°C