Maja Petrovčič Rupnik
Voditeljica programa
Zdravstveni dom Idrija je lani pričel z izvedbo izobraževanj tako imenovanih »prvih posredovalcev« za nudenje prve pomoči na terenu. Izobraževanje izvajajo sodelavci enote nujne medicinske pomoči ZD Idrija, vključeni pa so zlasti člani gasilskih društev na Idrijskem in Cerkljanskem. Sistem prvih posredovalcev je v letu 2018 že zaživel tudi v realnih okoliščinah reševanja.
Do konca januarja letos so sodelavci enote nujne medicinske pomoči, ki jo vodi Tine Pavšič, specialist urgentne medicine, izobrazili 175 prostovoljcev iz prostovoljnih gasilskih društev v občinah Idrija in Cerkno. Predvidoma bodo s prvim delom usposabljanj zaključili aprila letos, za tem pa bodo poleg posameznih novih organizirali tudi letne obnovitvene tečaje. Skupaj bodo tako po prvem letu v sistem vključili okrog 210 prvih posredovalcev. Gre za usposobljene prostovoljce, ki se odzovejo na poziv službe 112 ter v primerih zastoja srca, ob možganski kapi, nezavesti, hudih krvavitvah in drugih težkih poškodbah nudijo pomoč do prihoda ekipe nujne medicinske pomoči.
izjava Tine Pavšič
Tako kot prvi posredovalci lahko pripomorejo k reševanju življenj, je pomembna tudi dostopnost do avtomatskih defibrilatojev, ki so ključni pri zastoju srca. Teh je v zadnjem času v vaseh po Idrijskem in Cerkljanskem precej, zato so v sklopu projekta prvih posredovalcev v službi nujne medicinske pomoči ZD Idrija pripravili interaktivni zemljevid z lokacijami večine javno dostopnih avtomatskih defibrilatorjev v obeh občinah. Do zemljevida je mogoče dostopati preko spletne strani ZD Idrija, prizadevajo pa si, da bi jih objavili tudi drugi mediji.
Za sodelovanje v sistemu prvih posredovalcev mora imeti pristojna enota prvih posredovalcev dostop do AED naprave. Po dogovoru med občinama Idrija in Cerkno, ZD Idrija in enoto zaščite, reševanja in pomoči bo upravljanje javno dostopnih AED naprav v občinah prevzel ZD Idrija. Za to odgovorna oseba v ZD Idrija bo vodila evidenco vseh AED naprav, posodabljala spletni zemljevid in skupaj s skrbnikom naprave skrbela za redno in izredno vzdrževanje AED naprave, sredstva za vzdrževanje in potrošni material AED naprav pa bosta zagotavljali občini.
V ZD Idrija prosijo vse morebitne lastnike AED, ki še niso in bi lahko bili vključeni v javno mrežo, da se obrnejo na vodjo reševale službe ZD Idrija Olega Valentina Vidmarja, ki skrbi za javno dostopne defibrilatorje v občinah Idrija in Cerkno, da v sodelovanju z občinama poiščejo najbolj primerno lokacijo AED in ga vključijo v sistem.
Zaradi razgibanosti in razsežnost terena ter oddaljenosti odročnejših zaselkov od zdravstvenega doma v Idriji in ambulante v Cerknem je sistem prvih posredovalcev in ustrezna dostopnost do avtomatskih defibrilatorjev neprecenljivega pomena.
Za pomoč pri intervencijah so bili lani prvi posredovalci na območju idrijske in cerkljanske občine aktivirani sedemkrat, dvakrat je bila potrebna uporaba avtomatskega zunanjega defibrilatorja. V ZD Idrija si prizadevajo, da bi v prihodnje v sistem prvih posredovalcev vključili tudi policiste, pripadnike civilne zaščite, rdečega križa ter ostale prostovoljce, ki niso gasilci, so pa pripravljeni priskočiti na pomoč obolelim ali poškodovanim osebam.
Metka Rupnik
ZD Idrija
Foto: PGD Dole
Za komentiranje se morate prijaviti. Če še nimate uporabniškega računa, si lahko tega ustvarite brezplačno!
Komentarji ne odražajo stališča uredniške politike Primorskega vala. Prosimo, da se pri komentiranju držite teme in ne uporabljate sovražnega govora.
Bodite prvi pri komentiranju novice, oddajte svoj komentar!