Simona Skočir
Voditeljica programa
Jutri se bodo v jedilnici bivšega Ilesa v Spodnji Idriji na občnem zboru sešli člani Sadjarskega društva Cerkno Idrija, ki združuje sadjarje z območja obeh občin. Pregledali bodo delo v minulih letih in začrtali plan za letošnje leto, osrednje vodilo njegovega delovanja pa ostaja spodbujanje gojenja in predelovanja sadja, krepitev samooskrbe ter izobraževanje in izmenjava izkušenj sadjarjev.
Sadjarsko društvo Cerkno Idrija je bilo ustanovljeno pred dobrimi 20 leti z namenom, da se sadjarstvo in predelava sadja na Cerkljanskem in Idrijskem oživi tako, kot je nekoč že bilo, ko je gojenje sadja kmetom pa tudi drugim s tega območja prinašalo dober del dohodka, saj je sadje nekoč imelo tudi svojo ceno. Starejši še pomnijo, kako so se pred kmetijsko zadrugo v Cerknem zbirali polni vozovi, naloženi s sadjem, ki so ga pretovarjali na tovornjake in vozili na železnico v Logatec. To sadje je bilo večinoma pridelano v travniških sadovnjakih in ohišnicah, kjer je raslo veliko avtohtonih sadnih vrst, kot je na primer goriška sevka. Sadjarstvo so spodbujali strokovnjaki in kmetijska zadruga. Tudi Idrija je že pred vojno imela sadjarsko in vrtnarsko društvo.
V več kot dvajsetih letih delovanja Sadjarskega društva Cerkno Idrija so člani društva vzpostavili zelo dobre stike s takrat ustanovljeno Kmetijsko gozdarsko zbornico oziroma kmetijskim zavodom Gorica, s Kmetijskim inštitutom Slovenije, z univerzami ter domačo kmetijsko svetovalno službo, saj je bila kmetijska svetovalka Vlasta Hvala ena pobudnic nastanka društva, v katerem še vedno deluje kot tajnica. Učence osnovnih šol v Cerknem Idriji in Spodnji Idriji so učili sajenja dreves, obiskovali so kmetijske šole ter si ogledovali nasade sadja doma in tudi čez mejo, pri promociji društva sodelovali z ICRA, bili so soorganizatorji države razstave ob stoletnici sadjarstva na Primorskem, ki se je odvijala v Tolminu. Društvo je vsako leto organiziralo tudi izlet na morje, na obiranje oljk ter nakup oljčnega olja in vina.
Kot ugotavlja dolgoletni predsednik društva Franc Rutar, je bilo v dobrih dveh desetletjih na strokovnem področju veliko postorjenega, le članstvo se ni pomlajevalo, kar bodo uresničili v letošnjem letu, z novim vodstvom pa že na občnem zboru.
Pred začetkom občnega zbora bo o jagodičevju predavala dr. Darinka Koron s kmetijskega inštituta , s katero društvo sodeluje že vrsto let. Ob tej priložnosti bo mogoče kupiti tudi ob njen i knjigi o jagodičevju.
Metka Rupnik
Vir: Franc Rutar
Za komentiranje se morate prijaviti. Če še nimate uporabniškega računa, si lahko tega ustvarite brezplačno!
Komentarji ne odražajo stališča uredniške politike Primorskega vala. Prosimo, da se pri komentiranju držite teme in ne uporabljate sovražnega govora.
Bodite prvi pri komentiranju novice, oddajte svoj komentar!