IDRIJSKI OBČINSKI SVET ZAVRNIL POVIŠANJE CEN KOMUNALNIH STORITEV

Petek, 10. maj 2019

Čeprav je bilo na dnevnem redu včerajšnjega zasedanja kar 19 točk, so največ časa in razprave svetniki in svetnice, po pričakovanjih, posvetili »paketu« točk, povezanih z javnim podjetjem Komunala Idrija, ki se je znašlo v redečih številkah.

Potem ko je svet včeraj v drugem branju potrdil odlok o ustanovitvi in organiziranju tega podjetja, je sprejel tudi sklep o osnovanju sveta ustanoviteljev Komunale Idrija, s čimer naj bi, med drugim, zagotovili tudi večji sprotni nadzor nad poslovanjem podjetja. Na osnovi predstavitve poslovanja podjetja v minulem letu, ki je izkazalo okoli 300.000 evrov primanjkljaja, in predloga vodstva za spremembo plana poslovanja za letošnje leto, se je občinski svet odločil, da ne potrdi povišanja cen storitev, kot ga je predlagalo vodstvo podjetja, ampak da odredi posebno revizijo poslovanja družbe ter uvedbo takojšnjih ukrepov za sanacijo poslovanja.

Direktor podjetja Beno Fekonja je v predstavitvi poslovanja v minulem letu skušal pojasniti razloge za slabo finančno poslovanje družbe v letu 2018, ki se odraža zlasti v dejavnosti nekaterih gospodarskih javnih služb, tudi na področju ravnanja z odpadki, v gradbeništvu ter v dejavnosti energetike, izpostavil je tudi svoj pogled na nastale razmere v podjetju.

izjava Beno Fekonja

Svetnice in svetniki, ki so se oglašali v razpravi, so opozarjali na posledice slabega poslovanja Komunale in na dejstvo, da bremena rdečih številk podjetja ne bi smeli nositi občani na položnicah, ampak da mora Komunala poslovanje rešiti s striktnimi finančnimi in poslovnimi ukrepi ter poiskati  vse možne notranje rezerve za konsolidacijo podjetja. S tem se je strinjal tudi župan Tomaž Vencelj, ki pa je hkrati izrazil bojazen, da brez povišanja cen Komunala ne bo splavala iz finančne zagate, ki jo bo vsako odlašanje le še povečevalo.

izjava Tomaž Vencelj

Tudi podžupan Branko Lapajne meni, da se povišanju cen ne bo mogoče izogniti, hkrati pa je odločno terjal prevzem odgovornost direktorja podjetja do nastalih razmer. Izpostavil pa je tudi odgovornost ustanoviteljev podjetja, torej obeh občin, zaradi slabega nadzora nad poslovanjem Komunale, nedodelanih programov prenosa določenih storitev na Komunalo ... Predlagal je niz ukrepov, ki bi jih moralo podjetje nemudoma uvesti za izboljšanje poslovanja, med drugim reorganizacijo uprave, prekinitev pogodb z zunanjimi izvajalci, ki niso nujni za opravljanje dejavnosti, znižanje stroškov uprave za 10% , prenos dejavnosti na druge pravne osebe, zniževanje število zaposlenih, takojšen prenos področja energetike in dimnikarske dejavnosti izven podjetja ter uvedba rednega mesečnega nadzora nadzornega sveta nad poslovanjem podjetja. V roku enega leta mora biti Komunala očiščena vseh balastov in prevzeti naloge samo na področju gospodarskih javnih služb, meni Lapajne.

izjava Branko Lapajne

O problematiki podjetja Komunala Idrija in odločitvah idrijskega občinskega sveta v zvezi z njenim poslovanjem bomo spregovorili v posebni oddaji.

Metka Rupnik
 

 

izjava Beno Fekonja
izjava Tomaž Vencelj
izjava Branko Lapajne

Komentarji

Oddajte svoj komentar

Za komentiranje se morate prijaviti. Če še nimate uporabniškega računa, si lahko tega ustvarite brezplačno!

Komentarji ne odražajo stališča uredniške politike Primorskega vala. Prosimo, da se pri komentiranju držite teme in ne uporabljate sovražnega govora.

Bodite prvi pri komentiranju novice, oddajte svoj komentar!



Pozabljeno geslo?

 

ponedeljek
21.10.2024
11°C / 23°C
torek
22.10.2024
8°C / 22°C
sreda
23.10.2024
11°C / 23°C