NAČRT ZA VZPOSTAVITEV ODPRTEGA ŠIROKOPASOVNEGA OMREŽJA VELIKIH HITROSTI NA IDRIJSKEM

Četrtek, 27. junij 2019

Občina Idrija je s pomočjo izvajalskega podjetja pripravila načrt razvoja odprtega širokopasovnega omrežja nove generacije. To je osnovni dokument, ki bo podlaga za naložbe v širokopasovni dostop velikih hitrosti in pokritje belih lis, kjer je internetni dostop slab. 


V občini Idrija gospodinjstva na redkeje poseljenih območjih še vedno nimajo dostopa do širokopasovnih omrežij visokih hitrosti. Ker na teh območjih obstoječi operaterji telekomunikacij nimajo tržnega interesa vlagati v hitra omrežja, takšna območja razvojno vse bolj zaostajajo. Občina je zato dala izdelati  Načrt razvoja odprtega širokopasovnega omrežja, ki ga bo idrijski občinski svet obravnaval na julijski seji in s katerim občina izraža javni interes po izgradnji odprtega širokopasovno omrežja ultra visokih hitrosti na redko poseljenih območjih občine.
Glede na število gospodinjstev je največ belih lis v naseljih Gorenja Kanomlja, Idrijske Krnice, Javornik, Jelični Vrh, Kanji Dol, Strmec, Vojsko ter Rejcov Grič, kjer več kot 85% gospodinjstev nima možnosti dostopa do širokopasovne infrastrukture visokih hitrosti. Sledijo naselja Čekovnik, Dole, Idrijska Bela, Masore ter Mrzli Log, kjer možnosti dostopa do omenjene infrastrukture nima več kot 50% gospodinjstev, v naseljih Idršek ter Razpotje je takih gospodinjstev približno 40%, v naseljih Črni Vrh, Godovič, Gore, Idrija, Mrzli Vrh, Predgriže, Spodnja Idrija ter Spodnja Kanomlja pa je ta odstotek pod 15%. Bele lise so območja, kjer ni obstoječih širokopasovnih priključkov naslednje generacije, oziroma komercialni ponudniki za prihodnja tri leta ne izražajo tržnega interesa za gradnjo širokopasovne infrastrukture velikih hitrosti. 


V dokumentu je predvideno, da občina ne bo sodelovala kot soinvestitor, ampak zlasti kot podpora investitorju pri informiranju občanov. Za območja, kjer komercialnega interesa za gradnjo omrežja ni, občina kot rešitev predvideva vzpostavitev javno-zasebnega partnerstva  z vlaganjem zasebnih sredstev v javno infrastrukturo. Če pa projekti ne bodo izvedljivi v tej obliki in se bo pokazala potreba po pridobivanju javnih sredstev za pokritje belih lis, občina kot primerno obliko izvajanja javno-zasebnega partnerstva vidi v modelu, kjer operater s sestavljenim konzorcijem občin neposredno pridobiva sredstva na razpisu za javno subvencijo zasebnemu podjetju. 


Metka Rupnik
 

Komentarji

Oddajte svoj komentar

Za komentiranje se morate prijaviti. Če še nimate uporabniškega računa, si lahko tega ustvarite brezplačno!

Komentarji ne odražajo stališča uredniške politike Primorskega vala. Prosimo, da se pri komentiranju držite teme in ne uporabljate sovražnega govora.

Bodite prvi pri komentiranju novice, oddajte svoj komentar!



Pozabljeno geslo?

 

sobota
19.10.2024
14°C / 18°C
nedelja
20.10.2024
13°C / 20°C
ponedeljek
21.10.2024
11°C / 23°C