ZAČELO SE JE MERJENJE RADONA, VKLJUČENI TUDI IDRIJA, LOGATEC IN DRUGA OBMOČJA

Petek, 21. februar 2020

Pričelo se je sistematično pregledovanje in izvajanja meritev radona za leto 2020. Uprava Republike Slovenije za varstvo pred sevanji že tretje leto zapored zagotavlja izvajanje meritev radona v zasebnih hišah in stanovanjih v tistih občinah, ki so na področjih z več radona ter v šolah in vrtcih po Sloveniji. Med območji merjenja sta, kot območji z več radona, tudi občini Idrija in Logatec, v naboru občin, ki dodatno pridejo v poštev za merjenje pa so tudi občine Kanal, Gorenja vas - Poljane in Škofja Loka.

Radioaktiven plin radon in njegovi potomci se nabirajo v zaprtih prostorih in so lahko rakotvorni, saj zdravstvena stroka ocenjuje, da je vsak deseti rak na pljučih posledica radona oziroma njegovih razpadnih produktov. Cilj programa sistematičnega merjenja radona je ozaveščanje ljudi o škodljivih vplivih radona na zdravje.

Uredba o nacionalnem radonskem programu med drugim določa območja z več radona, kjer so meritve v stanovanjskih objektih priporočljive, v podjetjih na teh območjih pa so po Zakonu o varstvu pred ionizirajočimi sevanji in jedrski varnosti obvezne. Delodajalcem na teh območjih zakon nalaga, da do 20. marca 2021 opravijo meritve radona v delovnih prostorih. 

Uprava Republike Slovenije za varstvo pred sevanji letos financira 480 meritev radona v stanovanjskih objektih, ki jih bo izvedlo od Uprave pooblaščeno švedsko podjetje Radonova Laboratories AB in so osnova določitev izpostavljenosti prebivalcev negativnim vplivom radona.

V program meritev radona se lahko prijavijo prebivalci stanovanjskih objektov v 24 občinah, ki so na področjih z več radona, med njimi sta tudi občini Idrija in Logatec. Dodatno se lahko meritve v stanovanjskih objektih izvajajo tudi na območjih še 28 občin, med katerimi so tudi občine Kanal, Škofja Loka in Gorenja vas-Poljane.

Uprava Republike Slovenije za varstvo pred sevanji že vrsto let zagotavlja redne preglede objektov, ki so namenjeni izvajanju vzgojno-varstvenega, kulturnega, zdravstvenega ali izobraževalnega programa (vrtci, osnovne in srednje šole, dijaški domovi, bolnišnice, zdravstveni domovi itd.). Vrsta in obseg meritev sta izbrana tako, da se lahko oceni izpostavljenost delavcev ali posameznikov iz prebivalstva in presodi potreba po ukrepih za zmanjšanje izpostavljenosti. Izvajalec teh meritev je letos Zavod za varstvo pri delu. 


Metka Rupnik

Foto: Uprava RS za varstvo pred sevanji


 

Komentarji

Oddajte svoj komentar

Za komentiranje se morate prijaviti. Če še nimate uporabniškega računa, si lahko tega ustvarite brezplačno!

Komentarji ne odražajo stališča uredniške politike Primorskega vala. Prosimo, da se pri komentiranju držite teme in ne uporabljate sovražnega govora.

Bodite prvi pri komentiranju novice, oddajte svoj komentar!



Pozabljeno geslo?

 

petek
29.03.2024
9°C / 19°C
sobota
30.03.2024
8°C / 22°C
nedelja
31.03.2024
10°C / 18°C