V KRATKEM TUDI 3D MODEL ROTACIJSKE PEČI

Sobota, 23. maj 2020

 

Pred časom smo že pisali o digitalizaciji Idrijskih klavž, te dni pa je bil na razpisu ministrstva za gospodarski razvoj in tehnologijo za vodilne destinacije potrjen tudi projekt 3D digitalizacije rotacijske peči v Topilnici Hg, zadnje v vrsti peči za žganje cinabaritne rude, ki je v topilnici idrijskega živosrebrovega rudnika delovala do njegovega dokončnega zaprtja.  


Z uvedbo rotacijskih peči ameriškega konstruktorja Gordona Goulda leta 1961, ki so imele največjo zmogljivost žganja 250 ton rude na dan, se je končal razvoj postopkov žganja rude v Idriji. Ruda je v njih drsela skozi okroglo cev premera 2,1 metra na dolžini 36,6 metra, kar je bila svojčas največja rotacijska peč na svetu. Pri vrtenju cevi se je ruda obračala in s pomočjo gorilca, v katerem je zgoreval mazut, segrevala na 800 stopinj Celzija. Živosrebrovi hlapi pa so s plini uhajali v velike litoželezne cevi in se tam ohlajali. Tekoče živo srebro je po notranjosti cevi padalo v bazene, od koder so ga črpali in polnili v jeklenke. Izkoristek je bilo dober, saj so iz rude iztisnile do 96 odstotkov živega srebra, medtem ko so z drugimi postopki iz nje dobili zgolj od šestdeset do osemdeset odstotkov živosrebrnih kapljic.

3D model rotacijske peči bo služil za spletno predstavitev v tridimenzionalni obliki oziroma za digitalne aplikacije ter kot osnova za morebitne rekonstrukcije. 


Metka Rupnik

Foto: CUDHg Idrija






Komentarji

Oddajte svoj komentar

Za komentiranje se morate prijaviti. Če še nimate uporabniškega računa, si lahko tega ustvarite brezplačno!

Komentarji ne odražajo stališča uredniške politike Primorskega vala. Prosimo, da se pri komentiranju držite teme in ne uporabljate sovražnega govora.

Bodite prvi pri komentiranju novice, oddajte svoj komentar!



Pozabljeno geslo?

 

sobota
05.10.2024
11°C / 16°C
nedelja
06.10.2024
6°C / 20°C
ponedeljek
07.10.2024
9°C / 20°C