GORENJA VAS - KLJUB TEMU, DA DOLENJE NI

Nedelja, 07. junij 2020

Danes se bomo na nedeljski potep v oddaji Prepoznaj svoj kraj odpravili v Gorenjo vas. Poslušalcem morda bolj znana soimenjakinja iz Poljanske doline ima sestro dvojčico tudi v Soški dolini, kjer pri Kanalu, na levem bregu reke Soče prav tako najdemo vas s takšnim imenom. Čeprav se ledeniška dolina Soče hitro povzpne in tvori strme bregove, pa Gorenja vas ni ena tistih vasic, ki čepijo visoko na grebenih, ampak pravzaprav leži v dolini in se ponaša celo z železniško postajo. Po zapisih Pavla Medveščka se je nekoč Kanal, preden so tam zgradili most, imenoval Spodnja vas, naselje samo nekaj deset višinskih metrov višje pa je tako postala Gorenja vas. Kanal je z izgradnjo mostu pridobil na pomembnosti in veljavi, spremenil ime, tako da je v dolini ostala le Gorenja vas, brez svoje spodnje sovasice.


V vas pridemo, če iz glavne ceste iz smeri Tolmina pred mostom v Kanalu zavijemo desno, se zapeljemo pod železniško progo in nato zopet zavijemo levo. Ni pa bilo vedno tako, še iz časov pred izgradnjo mostu v Kanalu in še precej kasneje se je za gorenjevaški razumelo ves desni breg reke Soče. Tako je bilo še tudi ob izgradnji bohinjske železnice, ki je natanko pod vas prinesla precej veliko tovorno železniško postajo z dvema odstavnima tiroma in infrastrukturo za oskrbo parnih lokomotiv.
Da je vasica res gorenja, kakor pravi njeno ime, dobimo občutek šele, ko vstopimo vanjo. Nagnetenost hiš in nekdaj tudi gospodarskih poslopij in strmi klanci, ki vodijo navkreber pustijo v obiskovalcu občutek, da se je znašel v srednjeveškem mestecu z ozkimi uličicami in stanovanjskimi hišami, ki se brez konca prelivajo ena v drugo. Tako naletimo celo na primer, ko so se pod eno in isto streho zgnetle kar štiri hiše oziroma štirje bivalni prostori. Prostora je tako vedno primanjkovalo in kakor izvemo, je bilo pred asfaltacijo to še toliko bolj opaziti. 


Venceslav Medvešček, ki se je v vas priženil leta 1960 iz bližnje vasice Krstenice, je z nami delil nekaj najzgodnejših spominov. Takole se spominja svojega razmeroma kratkega šolanja.


Izjava: Venceslav Medvešček 1


Njegova pripoved o drugi svetovni vojni razodene nenavadno dejstv o, da so se v avstro-ogrskem cesarstvu rojeni domačini bolje razumeli z Nemci kakor z Italijani, ki so kraje zasedli po 1. svetovni vojni. 


Izjava: Venceslav Medvešček 2


Prihod železnice v dolino je za marsikoga pomenil tudi možnost prve redne zaposlitve, tudi Venceslav je svoje prvo delo, po koncu vojne, dobil na železnicah, kjer je tedaj delalo veliko ljudi iz bližnjih vasi. 


Izjava: Venceslav Medvešček 3


Še bolj kakor železnica pa je ta del Soške doline seveda zaznamovala izgradnja cementarne, ki so jo odprli leta 1921, zgolj šest let pred Venceslavovim rojstvom. Tudi on je večino aktivnih dni preživel v tem, kakor so ga poimenovali, orjaku ob Soči. Kakor se zdi, bo cementarno preživel, saj objekte, kjer je delal, v zadnjem času pospešeno rušijo, proizvodnja se je medtem namreč premaknila nekoliko severneje, v tako imenovani novi del.   

 
Izjava: Venceslav Medvešček 4  


Kakor nam pove brskanje po spletu, Venceslav še pri 93-ih letih odlično obvlada teoretično podlago svojega nekdanjega dela. Delo pečarja je v cementarni še vedno eno izmed najbolj odgovornih, saj je žganje klinkerja zahteven tehnološki postopek, peči pa ni moč preprosto zagnati in zaustaviti. 



Nekoliko manj v preteklost, a še vedno dovolj, da se spominja nekega drugega časa, seže spomin Simeona Kodelje. Simeon je že od svoje mladosti vpet v vaško življenje, ob obilici njegovih zanimanj pa je med drugim že vrsto mandatov občinski svetnik. Pogovor s Primožem Božičem sta začela, kakor se spodobi, pri imenu vasi.


Simeon Kodelja





Če smo do sedaj slišali večinoma, kako je v Gorenji vasi nekoč bilo, je morda čas, da prisluhnemo mlajši generaciji, ki nam pripoveduje, kako nekoč še bo. Spregovorili smo z Nejcem Laščakom, ki je, po zanimivi in razgibani poti, skupaj s prijatelji prišel do posla, ki jih utegne nekoč preživljati. Nejc je avdio-vizualni producent pri Production Lair ,v pogovoru pa nam je zaupal mnogo podrobnosti iz svojega iskanja življenjske poti.

Nejc Laščak








Primož Božič





Komentarji

Oddajte svoj komentar

Za komentiranje se morate prijaviti. Če še nimate uporabniškega računa, si lahko tega ustvarite brezplačno!

Komentarji ne odražajo stališča uredniške politike Primorskega vala. Prosimo, da se pri komentiranju držite teme in ne uporabljate sovražnega govora.

Bodite prvi pri komentiranju novice, oddajte svoj komentar!



Pozabljeno geslo?

 

torek
11.11.2025
1°C / 18°C
sreda
12.11.2025
4°C / 16°C
četrtek
13.11.2025
8°C / 16°C