SLOVESNOST OB ZAKLJUČKU OBNOVITVENIH DEL NA NEMŠKI KOSTNICI V TOLMINU

Sobota, 13. junij 2020

Ob Nemški kostnici v Tolminu so včeraj s spominsko slovesnostjo obeležili zaključek obnovitvenih del na tem objektu. Slovesnosti sta se poleg tolminskega župana Uroša Brežana udeležila veleposlanik Republike Nemčije Klaus Riedl in državni sekretar na Ministrstvu za obrambo Uroš Lampret. V govorih so se dotaknili vojne vihre Soške fronte ki je, kakor je poudaril Lampret, največji vojaški spopad na ozemlju Republike Slovenije v vsej zgodovini, ob tem pa tudi projekta evropske skupnosti narodov, ki v današnjem času sicer neguje spomin na pogosto krvavo preteklost, vendar pri tem ne zasleduje ozkih nacionalističnih ciljev ampak predvsem želi, da se kaj podobnega ne bi nikoli več ponovilo. Projekti, kakor je bil ta, lahko z dediščino razdeljenosti prispevajo k skupni prihodnosti, ki ni nikoli preprosto zagotovljena, na kar je v govoru, v katerem je omenil trenuten porast nacionalističnih gibanj v Evropi, spomnil Uroš Brežan. Slovesnost, na kateri so položili tudi venec na grob neznanega vojaka, je spremljal kvintet trobil GŠ Idrija.


Kostnico v Tolminu so obnovili v sklopu čezmejnega, italijansko-slovenskega projekta WALK of PEACE, katerega vodilni partner je Posoški razvojni center. Projekt WALKofPEACE s celotnim imenom Trajnostni razvoj dediščine med Alpami in Jadranom je sicer eden od strateških projektov v okviru Programa sodelovanja Interreg V-A Italija/Slovenija 2014–2020. Poudarja posebnost programskega območja, to je kulturno dediščino prve svetovne vojne od Alp do Jadrana, katere ohranjanje je izjemnega zgodovinskega pomena tako v čezmejnem prostoru kot v Evropi in v svetu, obenem pa predstavlja tudi izreden potencial za razvoj kulturnega turizma. Namen projekta WALKofPEACE je izboljšanje obstoječega stanja s skupnimi čezmejnimi aktivnostmi za dolgoročno ohranjanje dediščine prve svetovne vojne ter njene uporabe za krepitev trajnostnega kulturnega turizma.


Projekt je na slovenski strani namenjen obnovi in predstavitvi zgodovinske dediščine 1. sv. vojne, največ v Posočju, in je v jeseni 2019 in začetku 2020 že financiral obnovitvena dela na cerkvici Sv. Duha v Javorci, edinstvenem kulturno-zgodovinskem pomniku žrtvam 1. sv. vojne v Posočju. Investicija je obsegala zamenjavo dotrajane strešne kritine, sanacijo dostopne poti od Srednjice do Javorce in rekonstrukcijo prvotne lesene ograje ob tej poti. Drugi podprojekt, ki se v teh dneh bliža koncu, je restavracija vojaškega tovornjaka Fiat 15 TER, ljubkovalno poimenovanega kadorna, kakor so vozilo poimenovali v Kobaridu, kjer je po koncu 1. sv. vojne ostalo tamkajšnjim gasilcem. V okviru 2,9 milijona evrov težkega projekta bodo letos in in prihodnje leto v Posočju obnavljali še vojaško kapelico Bes pod Krnom in urejali pot okoli trdnjave Kluže pri Bovcu, načrtovana pa je tudi izgradnja centra za obiskovalce na Sabotinu z interaktivno multimedijsko razstavo o dediščini 1. sv. vojne, naravi in zgodbi Poti miru, ki od Alp do Jadrana povezuje kraje in točke, povezane s 1. sv. vojno v tem delu Slovenije.


Nemška kostnica je na slovenski strani meje edini tovrstni objekt, v katerem so pokopani nemški vojaki, jih pa nekaj najdemo še na italijanski strani meje ob rekah Tilmento in Piava. Po pridobitvi kulturnovarstvenega soglasja Zavoda za varstvo kulturne dediščine je izvajalec na kostnici očistil večji del pročelja in kamnitega obzidja, zamenjal streho, saniral leseno ostrešje, ki je po več desetletjih že močno dotrajano, in nekatere lesene in kovinske dele v notranjosti objekta. Ena največjih pridobitev kapele pa je po več kot 80-ih letih obstoja elektrika. Elektro Tolmin je vkopal napeljavo do objekta, ki bo odslej razsvetljen v notranjosti, kjer je bil ogled osrednjega dela kapele doslej precej otežen. Uredilo se je tudi prezračevanje objekta, ki je v notranjosti razdeljen na dva dela: v prvem so imena padlih vojakov, izpisana na hrastovih ploščah, v drugem, kjer je tudi grobni prostor z relikvijami padlih in grobnica neznanega vojaka, pa na zlati mozaični podlagi.


Za zgodovinski spomin in tudi organizirano vodenje po kostnici že desetletja skrbijo v Tolminskemu muzeju, kjer so v sodelovanju z italijanskimi kolegi že pred časom začeli pripravljati razstavo o kostnici v Tolminu in podobnih objektih na drugi strani meje, odprli pa so jo prav tako včeraj na Mestnem trgu v Tolminu, uro zatem, ko so s slovesnostjo pričeli pri kostnici. Tolminski muzealci so se zaradi trenutnih razmer odločili, da razstavo pripravijo in na ogled ponudijo kar na trgu pred muzejem, da bi jo tako uspelo videti čimveč ljudi. Na odprtju je soavtorica razstave Damjana Fortunat Černilogar orisala ozadje nastanka teh objektov na slovenski in italijanski strani meje, glasbeno je dogodek spremil kvintet trobil Keltika, z zapeto pesmijo pa še Mešani pevski zbor Sv. Anton iz Kobarida.


Primož Božič

Komentarji

Oddajte svoj komentar

Za komentiranje se morate prijaviti. Če še nimate uporabniškega računa, si lahko tega ustvarite brezplačno!

Komentarji ne odražajo stališča uredniške politike Primorskega vala. Prosimo, da se pri komentiranju držite teme in ne uporabljate sovražnega govora.

Bodite prvi pri komentiranju novice, oddajte svoj komentar!



Pozabljeno geslo?

 

sobota
05.10.2024
10°C / 14°C
nedelja
06.10.2024
11°C / 17°C
ponedeljek
07.10.2024
6°C / 20°C