DIVJE JEZERO IN JEZERNICA - POSEBNEŽA KRAJINSKEGA PARKA ZGORNJA IDRIJCA

Četrtek, 12. november 2020

V teh časih, ko se zaradi epidemije ne družimo, omejujejo svoje stike in poti in se vse bolj zadržujemo doma, je še zlasti pomembno, da svoj imunski sistem krepimo z rednim gibanjem v naravi.

Danes vas bomo zato povabili na obisk Geoparka Idrija, ki skriva vrsto izjemnih naravnih zanimivosti. Med njimi je tudi Divje jezero, posebnež, ki je hkrati jezero, rov in izvir. Najdemo ga v ozki zakraseli soteski Strug, ob cesti proti Idrijski Beli, v  kamnitem kotlu pod stometrskimi prepadnimi stenami. Ta biser slovenske naravne dediščine je bil že leta 1967 zavarovan kot naravni spomenik, od leta 1972 pa je urejen za obisk javnosti kot prvi slovenski muzej v naravi. Čeprav je jezerska gladina običajno mirna, pa  lahko ob izdatnem deževjupride do močnih izbruhov vode in od tod verjetno izvira tudi njegovo ime. Iz jezera odteka reka Jezernica, ki je najkrajša površinsko tekoča reka v Sloveniji in se po 55 metrih zliva v Idrijco, ob zelo posebnih in redkih okoliščinah pa lahko vode Jezernice tečejo tudi v nasprotni strani, od izliva proti izviru.

O tem zanimivem posebnežu med jezeri in o posebnostih najkrajše slovenske površinske reke pa več Mojca Gorjup Kavčič, vodja Geoparka Idrija.

Z njo se je pogovarjala Metka Rupnik

 

pogovor Mojca Gorjup Kavčič

Komentarji

Oddajte svoj komentar

Za komentiranje se morate prijaviti. Če še nimate uporabniškega računa, si lahko tega ustvarite brezplačno!

Komentarji ne odražajo stališča uredniške politike Primorskega vala. Prosimo, da se pri komentiranju držite teme in ne uporabljate sovražnega govora.

Bodite prvi pri komentiranju novice, oddajte svoj komentar!



Pozabljeno geslo?

 

sreda
02.10.2024
14°C / 18°C
četrtek
03.10.2024
13°C / 17°C
petek
04.10.2024
11°C / 14°C