Današnjo nedeljsko razglednico vam pošiljamo iz ene lepših notranjskih vasi imenovane Hotedršica. Vas leži ob stari rimski cesti Keltika, na nadmorski višini 545 metrov in spada pod Občino Logatec. Da ne bomo preveč dolgovezili, je najbolje, da se kar podamo na pot in vam v družbi šestih domačinov odkrijemo bogato kulturno dediščino, ki so jo predniki zapustili Hotenjcem, ti pa jo s trudom in predanostjo negujejo dalje. Za ohranjanje kulturne dediščine je v veliki meri zaslužno Kulturno turistično društvo Hotedršica, katerega je ustanovila domačinka Joža Nagode. Z njo smo spregovorili o začetkih društva in o njihovih dejavnostih.
Začetki Hotedršice segajo v prazgodovino in vse od takrat pa do danes, je njena kronika polna legend in pripovedk. Te so se iz roda v rod prenašale preko ustnega izročila, nedavno pa jih je vaščan Roman Treven zbral in zapisal. Pojdimo torej za devet gora in devet voda ter prisluhnimo zbiratelju legend, Romanu Trevnu.
Roman je tudi pravljičar, velik ljubitelj kulture in letošnji dobitnik Februarskega priznanja za izjemne dosežke na področju kulture v Občini Logatec. Ponovno mu lahko prisluhnete jutri ob deseti uri dopoldan, mi pa se od nematerialne kulturne dediščine selimo k materialni. Ste vedeli, da je v Hotedršici svoj pečat pustil tudi naš veliki arhitekt Jože Plečnik? Če ne, potem le prisluhnite Mariji Ipavec, Plečnikovi daljni potomki.
Malo izven vasi, tik nad potokom Hotenjka se vrti mlinsko kolo Tomažinovega ali Strojarjevega mlina. Najmanj tristo let star mlin, je zgrajen nad naravnim požiralnikom in je bil razglašen za kulturni spomenik državnega pomena. Vse to in še veliko več nam bo povedal lastnik Karol Istenič.
Nepremična kulturna dediščina Hotedršice je tudi lepo ohranjena črna kuhinja, katere lastnica je Joža Nagode. Kuhinja skozi vso zgodovino človeštva predstavlja pomemben del bivališča. Čeprav se je opremljenost kuhinj spreminjala, njena funkcija vseskozi ostaja ista. Ena starejših oblik kuhinj je tako imenovana črna kuhinja, katero pa lahko danes vidimo le še redkokje. Mi smo jo našli v Hotedršici.
Med kulturno dediščino Hotedršice spadajo še značilne hotenjske zemljanke. To so v breg skopane jame, v katere so shranjevali poljske pridelke, jih pokrili s slamo in zemljo, v hladnejših dneh pa so dodali še plast gnoja in slame. Na ta način so se včasih z zelenjavo priskrbeli tudi čez zimo. Čeprav imamo danes zamrzovalnike in kleti, so v Hotedršici zemljanke še vedno v uporabi, nekatere pa so celo posodobili ali pa zgradili modernejše različice. Tudi vsebina v njih je danes ista. Notri shranjujejo krompir, zeljnate glave, kolerabo, korenje, rdečo peso in druge podobne pridelke. Iz tovrstnih poljščin še vedno radi skuhajo stare notranjske jedi, kot sta denimo kmečko zelje in repa, vendar pa želijo tradicionalni kuhinji dati pridih modernosti. Prisluhnimo Katji Zelenec in poglejmo kakšne specialitete se pripravljajo v kuhinjah Hotenjskih modernih gospodinj.
Po dobri hrani pa sledi rekreacija. V sklopu že omenjenega Kulturno turističnega društva Hotedršica se odvijajo številni dogodki, med njimi tudi športno obarvani. Eden takih je vzpon na Travni vrh. 930 metrov visok hrib je najvišje ležeča točka v logaški občini in predstavlja priljubljeno rekreacijsko točko za domačine ter obiskovalce. Lansko leto je bila pot označena in urejena, več informacij pa smo poiskali pri organizatorki Barbari Zelenec.
To je bila današnja nedeljska razglednica, katero smo vam poslali iz lepega hotenjskega podolja. Torej, če vas bo v prihodnje pot zanesla tod mimo, se morate ustaviti in si danes omenjene znamenitosti ogledati tudi v živo. Do takrat pa uživajte v naših virtualnih razglednicah. Naslednjo prejmete že čez teden dni.
Ksenija Mlinar
Za komentiranje se morate prijaviti. Če še nimate uporabniškega računa, si lahko tega ustvarite brezplačno!
Komentarji ne odražajo stališča uredniške politike Primorskega vala. Prosimo, da se pri komentiranju držite teme in ne uporabljate sovražnega govora.
Bodite prvi pri komentiranju novice, oddajte svoj komentar!