BOVŠKE HOTELSKE NOVOSTI

Četrtek, 11. februar 2021

Posočje je v zadnjih petih letih ena najhitreje rastočih slovenskih turističnih destinacij. Samo med letoma 2015 in 2019 se je število obiskovalcev podvojilo, zadnja, rekordna sezona v letu 2019 je naštela že več kot 860.000 nočitev, kar pomeni slabih 6 odstotkov vseh v Sloveniji zabeleženih nočitev. V tem smislu se več kot polovica posoškega turizma realizira v Bovcu, kjer je že trenutno koncentriranih več kot polovica vseh v Posočju dostopnih ležišč. Bovec z 1,8 ležišča na prebivalca tako prednjači celo pred Bohinjem, kjer na enega prebivalca pride 1,7 ležišča. 

Kljub temu vodilni v Zavodu Dolina Soče opozarjajo, da premalo nočitvene realizacije predstavljajo hotelske namestitve. Za okoli 16 % nočitev poskrbijo hoteli, v katerih se nahaja zgolj 10 % vseh postelj, kar je glede na druge slovenske destinacije nenavadno, saj se običajno prav v hotelih nahaja večina turističnih ležišč.

Večina od slabih tisoč hotelskih postelj, kolikor jih je na voljo v Posočju, se že sedaj nahaja v Bovcu, kjer se je razvoj hotelske dejavnosti, predvsem v navezavi s smučiščem, začel že v 70.-ih letih prejšnjega stoletja. Vendar sta razpad skupne države in sprostitev trga za zasebne turistične ponudnike za posledico imela tudi to, da je začelo rasti število sob v apartmajih in gostiščih, medtem ko je hotelska dejavnost stagnirala oz. so posamezni hoteli celo zaprli vrata. Trend bi lahko obrnili le močni zunanji investitorji, s katerimi pa v Bovcu doslej prav velike sreče niso imeli.

V takšno ozračje je lani na bovško hotelsko sceno stopil Goran Kavs, lastnik podjetja Soča rafting, ki se s ponudbo športa na Bovškem sicer ukvarja že preko 30 let. Epidemija koronavirusa je sicer vzrok, da je bil septembra lani dograjen hotel zaenkrat odprt bolj kot ne poskusno, vendar Kavs kljub temu z optimizmom zre v prihodnost. Hotel Soča je sicer zasnovan kot športno-namestitveni center, torej objekt, kjer bo gostom poleg 20 sob na voljo tudi športna oprema in napotki za pestro izbiro aktivnosti. Več o tem pa v pogovoru z Goranom Kavsom.

Pogovor: Goran Kavs

Na Bovškem pa je tik pred začetkom gradnje še en hotelski kompleks, ki ga bo na letališču gradilo podjetje Atar. Podjetje je konec leta 2019 od bovške občine odkupilo zemljišče na letališču, kjer naj bi nastal nov kompleks, ki bo vključeval hotel in padalski center. Ivan Kralj iz družbe Atar je solastnik podjeta Aviofun, ki že sedaj upravlja z bovškim letališčem, povezano podjetje Flycom pa s floto štirih letal in dveh helikopterjev opravlja komercialne lete.


Načrtovani troetažni (klet, pritličje, nadstropje) hotel ob letališki stezi bo podolgovate oblike, dolg 126 metrov in širok 30 metrov. Na enem koncu se bo iz sicer ravne strehe vzpenjal prostor z dvema prestižnima apartmajema, ki bosta na zunaj izgledala kot letališki kontrolni center, v primeru naravne nesreče pa ju bo možno  preurediti v operativni štab. V hotelu bo prostora za 140 gostov, še dodatnih 32 pa jih bo lahko sprejel nov padalski center, namenjen tej športni dejavnosti. Za namene padalstva bo na bovškem letališču zrasel tudi ogrevan hangar, ki bo izven sezone lahko uporabljan za aktivnosti, ki potrebujejo prostore večjih površin. 

Več o načrtovanem hotelu in padalskem centru nam je zaupal Ivan Kralj, glavni investitor tega projekta.

Pogovor: Ivan Kralj
 

Primož Božič

Foto: SoNo arhitekti in računalniška vizualizacija objektov na letališču

Pogovor: Ivan Kralj
Pogovor: Goran Kavs

Komentarji

Oddajte svoj komentar

Za komentiranje se morate prijaviti. Če še nimate uporabniškega računa, si lahko tega ustvarite brezplačno!

Komentarji ne odražajo stališča uredniške politike Primorskega vala. Prosimo, da se pri komentiranju držite teme in ne uporabljate sovražnega govora.

Bodite prvi pri komentiranju novice, oddajte svoj komentar!



Pozabljeno geslo?

 

nedelja
15.09.2024
9°C / 16°C
ponedeljek
16.09.2024
5°C / 19°C
torek
17.09.2024
10°C / 20°C