V KALU NAD KANALOM LETOS NAMESTO PUSTOVANJA BROŠURA

Torek, 16. februar 2021

Po desetletju obujanja starih šeg s plesnimi nastopi v folklornih kostumih so se člani Folklorne skupine Kal nad Kanalom v lanskem letu  odločili, da poustvarijo še en del etnološke dediščine Kalskega območja.

Pustni običaji iz obdobja pred prvo svetovno vojno so ohranjali spomin na bitja, ki so stoletja spremljala življenje preprostih ljudi. V mahošeriji, kakor so tedaj rekli pustu, so nastopali tauriščni, gozdni duhovi, ki so preganjali zimo, da bi sonce zopet dobilo svojo moč in ozelenilo rastje. Od teh likov je najzanimivejši pu' an pu' ali ne teč ne meš, maska ki je predstavljala pol žensko in pol moškega.

Zadnjič je tovrstni pust kalske vasi obhodil okoli leta 1914, po spominih Antona Humarja pa je like opisal in skiciral Pavel Medvešček. Pust je bil tedaj v izključni domeni družbe neporočenih fantov, ki so se družili v fantarije in s strogimi pravili medse sprejemali mladince. 


Tudi ko so na Kalskem opustili prastare običaje pa to ni pomenilo konca pusta. Mesta predkrščanskih duhov so zasedli alegorizirani liki iz tedaj skromnega družbenega življenja. Vsi liki so nastopali v parih, na prvem mestu pustnega sprevoda pa sta se znašla pust in pustovka ali ta grd in ta grda. Izdelati in nositi masko pusta je bila tedaj za fanta največja čast. Čeprav je njegov obisk prinašal pomlad, odganjal slabo in prinašal dobro letino, je k njegovemu obnašanju sodila tudi določena mera divjosti in nabritosti, tako da so se ga gospodinje tudi bale. 

Za godcema so se nato vrstili ostali liki, ki so simbolizirali življenjske prvine. Ženin in nevesta ali ta mlad in ta mlada sta simbolizirala rodnost, kmet in kmetica delavnosti in blagostanje, orožnik je poosebljal oblast in red, zdravnik pa zdravje. Meščanski par je predstavljal vaškim ljudem nepredstavljivo razkošje, berač in beračica oziroma petlerja pa revščino. Ta par je sprevod tudi zaključeval, tradicionalni lik pa je bil tudi klabason, ki je vedno prvi pozdravil gospodarja in gospodinjo.

V Kalu so v lanskem letu po mnogih letih omenjeni liki znova oživeli, letos pa so se zaradi prepovedi zbiranja odločili, da namesto pusta izdajo brošuro. V obsežni publikaciji (21 x 14cm) z naslovom Pust v Kalu nad Kanalom so na štiridesetih straneh ob slikah z opisom predstavljeni pustni liki, njihov pomen in tudi kako so potekale raziskave in rekonstrukcija starega kalskega pusta.   
 

Primož Božič

Foto: Lanska pustna skupina/FS Kal nad Kanalom

Komentarji

Oddajte svoj komentar

Za komentiranje se morate prijaviti. Če še nimate uporabniškega računa, si lahko tega ustvarite brezplačno!

Komentarji ne odražajo stališča uredniške politike Primorskega vala. Prosimo, da se pri komentiranju držite teme in ne uporabljate sovražnega govora.

Bodite prvi pri komentiranju novice, oddajte svoj komentar!



Pozabljeno geslo?

 

ponedeljek
30.09.2024
8°C / 21°C
torek
01.10.2024
5°C / 19°C
sreda
02.10.2024
8°C / 18°C