PRVI RIS TRIS ŽE NA GORENJSKEM, KMALU LAHKO TUDI NA SEVERNEM PRIMORSKEM

Četrtek, 18. marec 2021

V začetku marca je bil v okviru projekta LIFE Lynx na območje Triglavskega narodnega parka, v prilagoditveno oboro na Pokljuki, pripeljan prvi ris, ki bo izpuščen na Gorenjskem. Pred izpustom v naravo bo ris v prilagoditveni obori nekaj tednov spoznaval svoje novo okolje. 

Ime za risa, ki so ga pripeljali iz Romunije, so izbirali učenci Skupnosti šol Biosfernega območja Julijske Alpe, ki povezuje več kot 7000 učencev iz 39 osnovnih šol z Gorenjske in severne Primorske. Med strokovno komisijo, ki je izbrala najboljša imena, je bila tudi ambasadorka Biosfernega območja Julijske Alpe Polona Kenda, ravnateljica Osnovne šole Podbrdo. Na končnem glasovanju je bilo izbrano ime Tris (triglavski ris). Gre sicer za prvega izmed vsaj petih risov, ki bodo doseljeni na Gorenjsko in se zelo verjetno razširili tudi na primorsko stran Triglavskega narodnega parka.

Ris je v Sloveniji avtohtona živalska vrsta, ki je po naselitvi leta 1973 prišel tudi na območje Triglavskega narodnega parka. Prvič je bil na tem območju zasleden januarja 1986 v Trenti. Opažene so bile predvsem posamezne živali ali posredni znaki njihove prisotnosti v različnih predelih parka. Po podatkih Javnega zavoda Triglavski narodni park je bil ris največkrat opažen zlasti na širšem območju Trente, na Pokljuki in v Bohinju. Zadnji podatek o dejansko opaženi živali v Triglavskem narodnem parku pa je iz februarja 2018 iz doline Radovne.


Po sporočilu za javnost


Komentarji

Oddajte svoj komentar

Za komentiranje se morate prijaviti. Če še nimate uporabniškega računa, si lahko tega ustvarite brezplačno!

Komentarji ne odražajo stališča uredniške politike Primorskega vala. Prosimo, da se pri komentiranju držite teme in ne uporabljate sovražnega govora.

Bodite prvi pri komentiranju novice, oddajte svoj komentar!



Pozabljeno geslo?

 

nedelja
29.09.2024
8°C / 21°C
ponedeljek
30.09.2024
4°C / 19°C
torek
01.10.2024
8°C / 18°C