OBČINA AJDOVŠČINA ZAČENJA S PROJEKTOM TUDI NA PODEŽELJU

Četrtek, 08. april 2021

Letošnje leto bo v Občini Ajdovščina pestro in zanimivo, saj se bodo poleg gradbenih in infrastrukturnih projektov v samem mestu Ajdovščina začeli izvajati tudi projekti na podeželju. Občina Ajdovščina je namreč na razpisu LAS Vipavska dolina uspela pridobiti nepovratna sredstva iz Evropskega kmetijskega sklada za razvoj podeželja za projekt oživljanja teras in suhozidja. Od daleč vidne terase, ki pa jih že prerašča čas so pravzaprav posebna zanimivost pobočja pod Čavnom, kjer bo tudi v sklopu projekta urejena tematska  turistična pot.
Občina Ajdovščina je v zadnjih letih s številnimi razvojnimi potezami in projekti pridobila sloves ene najbolj naprednih občin v Sloveniji. In tudi ideja o oživljanju starodavnih teras in suhozidja na pobočju Čavna je pravzaprav razvojni projekt, s katerim želijo ohraniti zanimivo dediščino in jo ob enem obogateti s sedanjo turistično ponudbo. Več o razvojnem projektu Janez Furlan, vodja oddelka za gospodarstvo in razvojne zadeve na občini Ajdovščina.


Izjava Janez Furlan o projektu


V sklopu tega projekta se bodo uresničeni trije cilji, in sicer urejena bo tematska turistična pot med Ravnami nad Črničami in Lozarji v Vrtovinu, opravljen natančen popis teras in suhozidja in za zainteresirano domačo javnost bodo izpeljane tudi izobraževalne vsebine. V sklopu izobraževalnih vsebin bodo potekale tri delavnice sestavljene iz dveh vsebinski sklopov, in sicer iz teoretičnega in praktičnega sklopa. Več o tem zakaj so se v sklopu projekta odločili tudi za delavnice, Janez Furlan.


Izjava Janez Furlan o delavnicah




Operacija predvideva tudi šole suhozidja in terasirane krajine, ki se bo izvedla z vključitvijo prebivalcev, obiskovalcev ter ranljivih skupin. V sklopu šole je predvidena tudi izvedba inventarizacije obstoječih suhozidov, izdelale so bodo smernice nadaljnjega razvoja terasirane krajine in delavnice. Neposredna ciljna skupina so lokalni prebivalci in obiskovalci območja, še posebej bodo pri projektu izpostavljeni predstavniki ranljivih skupin, kot so brezposelni, invalidi, upokojenci, ženske nad 50 letom starosti in mladostniki. Na občini Ajdovščina jih namreč prepoznavajo kot pomembne prostovoljce in promotorje terasirane krajine ter promotorje obnove in revitalizacije teras. Več o tem zakaj se ljudje radi vračamo nazaj k naravi, Janez Furlan.


Izjava Janez Furlan o vračanju k naravi



Se pa za projekt in dediščino zanimajo tudi mladi, ki se želijo naučiti stvari, ki so jih znali narediti že naši predniki.


Izjava Janez Furlan o zanimanju otrok


Projekt se je že začel in bo trajal 13 mesecev. Pri projektu bo sodeloval tudi Boris Čok, mojster kraške suhe zidne gradnje. Vrednost celotnega projekta pa je 71.308 evrov, od tega je LAS Vipavska dolina na razpisu nepovratnih Evropskih sredstev pridobila skoraj 62.000 evrov.
Suhagradnja je pomembno tradicionalno znanje naših prednikov. Leta 2018 je celo UNESCO na podlagi nominacij osmih držav, med njimi tudi Slovenije suhogradnjo vpisal na reprezentativni seznam nesnovne kulturne dediščine človeštva.


Ana Štokelj


Na sliki: Tabor nad Črničami



Komentarji

Oddajte svoj komentar

Za komentiranje se morate prijaviti. Če še nimate uporabniškega računa, si lahko tega ustvarite brezplačno!

Komentarji ne odražajo stališča uredniške politike Primorskega vala. Prosimo, da se pri komentiranju držite teme in ne uporabljate sovražnega govora.

Bodite prvi pri komentiranju novice, oddajte svoj komentar!



Pozabljeno geslo?

 

nedelja
15.09.2024
9°C / 20°C
ponedeljek
16.09.2024
9°C / 16°C
torek
17.09.2024
6°C / 20°C