KANALSKI SVETNIKI ODLOČNO ZA KANALSKO KOPALIŠČE

Četrtek, 29. april 2021

Ministrstvo za okolje in prostor je pred kratkim v javno razpravo dalo predlog Uredbe o spremembah Uredbe o upravljanju kakovosti kopalnih voda. Predlagana sprememba več kopalnim vodam odvzema ta status, med drugim tudi kopalnima območjema na Soči pri Kanalu in Solkanu. Predlog je trenutno še v medresorskem usklajevanju, do 10. maja pa je možno oddati pripombe. Na predlog so se že odzvali v Mestni občini Nova Gorica in občini Kanal ob Soči, v obeh občinah predlogu nasprotujejo.

V predlogu uredbe je zapisano, da se omenjenima območjema status odvzema zaradi večjih nihanj v vodostaju reke. Po mnenju kanalskih občinskih svetnikov se je Kanal na tem seznamu znašel zaradi nepoznavanja uradnikov na ministrstvu o podrobnostih hidrološkega uravnavanja Soče. Navedli so, da večina soške vode pravzaprav zaobide Kanal po ceveh za hidroelektrarno v Plavah in da je omenjena navedba v predlogu neresnična, saj jez v Ajbi večino leta spušča naprej zgolj biološki minimum vode, to je 2 kubična metra na sekundo. Nihanj vodne gladine, z izjemo ob večjih deževjih, v Kanalu preprosto ni, so zatrdili.

Nekoliko drugače je v Solkanu, kjer prepustnost jeza znaša med 13 in 145 kubičnih metrov na sekundo. Poleg tega je solkansko kopalno območje bližje jeza kot kanalsko, pa tudi struga je drugačna. Vse to pomeni, da teh dveh območij ne gre enačiti. To naj bi dokazoval tudi glen, ki je v Kanalu zaradi počasi tekoče vode dobro zaznaven. Smo kolateralna škoda Solkana, se je slišalo iz svetniških vrst.

Poleg tega, da povsem očitno ni nobene osnove, da bi Kanal umaknili iz seznama kopalnih vod, so svetniki navajali tudi veliko izgubo, ki bi jo s tem utrpel turizem. To je tudi spodbudilo sprejem dodatnega sklepa, s katerim ministrstvo pozivajo, da na seznam kopalnih območij uvrsti tudi kopališče pri Desklah. Že pred tem so soglasno sprejeli sklep, da nasprotujejo črtanju kopalnega območja Soča z razlogom, da navedbe o nihanju vodostaja reke ne držijo.

Predlog so že v prejšnjem tednu zavrnili tudi svetniki v Novi Gorici, kjer Sočo prav tako vidijo kot pomemben deležnik turizma, prav tako pa mora ta ostati dostopna ljudem.

Predlogu sicer nasprotuje tudi kanalska civilna družba, povezana v iniciativo Soča je naša!. Do 6. maja bodo po vsej občini zbirali podpise za peticijo, s katero izražajo nestrinjanje z načrtovanimi spremembami.
 

Komentarji

Oddajte svoj komentar

Za komentiranje se morate prijaviti. Če še nimate uporabniškega računa, si lahko tega ustvarite brezplačno!

Komentarji ne odražajo stališča uredniške politike Primorskega vala. Prosimo, da se pri komentiranju držite teme in ne uporabljate sovražnega govora.

Bodite prvi pri komentiranju novice, oddajte svoj komentar!



Pozabljeno geslo?

 

sobota
14.09.2024
9°C / 20°C
nedelja
15.09.2024
9°C / 16°C
ponedeljek
16.09.2024
9°C / 18°C