PISANOST ŽIVLJENJA NA LEDINSKI PLANOTI

Nedelja, 13. junij 2021

Športno-kulturno obarvana razglednica danes prihaja s kraške planote vzpenjajoče se nad Spodnjo Idrijo. Pot nas je popeljala do Vrsnika in Ledin, sosednjih vasi, ki sta med seboj zelo povezani. Najvišja vzpetina planote je Sivka s  1008 metri nadmorske višine, nekoliko nižje pa se nahajata Trepalova Sivka in Gradišče. Kot nam pove že samo ime, je na planoti opaziti skrbno obdelane ledine, teren pa je zanimiv predvsem v geološkem smislu, saj planota skriva pester kamninski sestav posejan s fosilnimi ostanki, neodkritimi jamami, brezni in požiralniki. Razen Vrsnika in Ledin, v Krajevno skupnost Ledine spadajo še Govejk, Korita, Ledinske Krnice, Ledinsko Razpotje, Mrzli Vrh, Pečnik in Žirovnica. Povedati je potrebno, da se Vrsnik deli na Spodnji in Gorenji Vrsnik, tik med njima pa leži 743 metrov visoka vzpetina, na kateri stoji cerkvica svetega Tomaža. Med prvo in drugo svetovno vojno je tod mimo tekla meja med Italijo in Jugoslavijo, ki je hkrati tudi razvodnica med Idrijco in Poljansko Soro, torej med Jadranskim in Črnim morjem. Na te čase nas še danes opominjajo ostanki italijanskih utrdb in kaverne. Če se odpravimo še nekoliko dlje, bomo mimo Govejka prispeli v Ledine, kamor je postavljeno osrednje dogajanje na planoti. Tukaj uspešno delujeta podružnična šola in vrtec, v centru stoji cerkev svetega Jakoba, gasilski dom z bifejem, svoje mesto pa ima v vasi tudi kmetija Pr'Jureč, kjer imajo imenitno etnološko zbirko starih kmečkih strojev in orodij, poleg tega pa svojim gostom z veseljem prikažejo postopek pridelave in predelave ter peke kruha kot so ga poznali nekdaj. Na vasi je najti kar nekaj samostojnih podjetji, ki zaposlujejo precejšen del prebivalstva, zelo aktivna pa so tudi nekatera društva, ki medsebojno povezujejo krajane in poskrbijo, da se v kraju vedno dogaja. Med bolj aktivnimi gre izpostaviti gasilski društvi iz Ledin in z Vrsnika in pa seveda Društvo podeželske mladine. Slednje vsako leto organizira tradicionalno etnološko prireditev od »Zrna do kruha« preimenovano v športno-zabavno prireditev »Kruha in iger«, znani so po tekaškem in kolesarskem vzponu iz Spodnje Idrije, poimenovanem po domačinki, gorski kolesarki Tanji Žakelj in vsakoletnem množično obiskanem koncertu Rock Ledine. Od mladinskih društev nikakor ne smemo pozabiti na skoraj sto članski Nogometni klub Ledine. Obiskali smo jih na igrišču, kjer so pridno vadili, predsednika Kristjana Brusa pa prosili, da žogo in piščalko na kratko zamenja za mikrofon. 



Kristjan Brus






Ledine so najbolj rodno naselje v občini Idrija. Tu so namreč v zadnjih letih zabeležili številna rojstva, sem pa je prišlo tudi precej novih priseljencev. Otroci imajo možnost šolanja kar v domačem kraju, saj se v središču Ledin nahaja podružnična osnovna šola, ki spada pod matično osnovno šolo Spodnja Idrija. Poleg imajo še dva oddelka vrtca. Šolo nam je predstavila učiteljica Maja Vegelj.



Maja Vegelj







Ledine in Vrsnik sta tudi kraja kjer domuje bogata kulturna dediščina. V goste smo povabili dve domačinki, ki se izjemno prizadevata za ohranjanje kulturne dediščine in skrbita, da izročila in znanja prednikov ne bodo pozabljena. V nadaljevanju vam predstavljamo čipkarsko dejavnost, ki se je na ledinskem pojavila v 18. stoletju, krajšala ženskam zimske večere in jim prinašala nekaj zaslužka. Ta dodatna dejavnost ima za sabo dolgo zgodovino, v društvu ledinskih klekljaric pa se kleklja tudi njena prihodnost. Prisluhnite klekljarici in članici društva, gospe Jolandi Vehar.



Jolanda Vehar





Bogato kulturno dediščino je v pisani besedi na ledinskem pustil duhovnik in pesnik Anton Žakelj, čigar ustvarjalni opus še vedno ni odkrit v celoti. Duhovnik Žakelj je vse svoje življenje po Notranjskem in Dolenjskem opravljal duhovniško službo, pod psevdonimom »Rodoljub Ledinski« pa je pisal lirske in pripovedne pesmi. Domačinka, ljubiteljica kulture in slovenistka, gospa Marija Velikonja, se je skupaj z nekaterimi domačini zavzela za njegova dela in pod dolgih letih raziskovanja jim je uspelo odkriti dobršen del Žakljeve zapuščine. Prisluhnite gospe Mariji in spoznajte, kako pomemben je Anton Žakelj za slovenski narod.



Marija Velikonja





Tudi v današnji razglednici smo vam predstavili lep primer povezane vasi, kjer živijo krasni ljudje, ki s trudom in predanostjo negujejo svoj kraj in skrbijo za njegovo podobo. Kot so nam povedali sogovorniki, so nadvse zadovoljni z življenjem v mirnem, z naravo obdanim okoljem, edino kar pogrešajo, je kakšen večnamenski prostor, morda kulturni dom, kjer bi se lahko družili, prirejali dogodke in vanj prinesli še več dogajanja. Upamo, da se jim ta želja kmalu izpolni, mi pa vas za konec povabimo, da se kdaj povzpnete na ledinsko planoto, užijete lepoto neokrnjene narave in čudovite razglede, ali pa se udeležite katerega od znanih dogodkov. 






Ksenija Mlinar


Komentarji

Oddajte svoj komentar

Za komentiranje se morate prijaviti. Če še nimate uporabniškega računa, si lahko tega ustvarite brezplačno!

Komentarji ne odražajo stališča uredniške politike Primorskega vala. Prosimo, da se pri komentiranju držite teme in ne uporabljate sovražnega govora.

Bodite prvi pri komentiranju novice, oddajte svoj komentar!



Pozabljeno geslo?

 

petek
26.04.2024
4°C / 16°C
sobota
27.04.2024
8°C / 18°C
nedelja
28.04.2024
8°C / 22°C