ZRNO NA ZRNO POGAČA, GIB NA GIB TELO NAM OJAČA

Petek, 28. januar 2022

Društvo Šola zdravja že dobro desetletje skuša med najširše plasti prebivalstva razširiti pomen vsakodnevnega gibanja oziroma vadbe za krepitev in ohranjanje zdravja.

V ta namen so pripravili sklop preprostih razteznih in drugih vaj, ki jih je moč izvajati stoje in brez pripomočkov. Morda ste kje že opazili skupino v oranžno oblečenih ljudi, ki takšne vaje izvaja v krogu in se pri tem tudi zabava – tako je videti vsaka od 248 skupin, ki po vsej Sloveniji na prostem oziroma v naravi vsak dan od pol sedme do osmih zjutraj vadi po programu »Metoda 1000 gibov.«

Kakor pravijo v društvu Šola zdravja je ta metoda namenjena osveščanju javnosti o velikem pomenu redne telovadbe za zdrav način življenja in ohranjanje bolj kakovostnega psihičnega in fizičnega počutja.

Z vadbo, ki je primerna za vse generacije, želijo priti v vse slovenske občine z vsaj eno redno delujočo skupino. Čeprav epidemični časi niso najbolj naklonjeni druženju pa pri Šoli zdravja pripominjajo, da se da na prostem zlahka vzdrževati tudi večkratnik varnostne razdalje, rešitev pa so pripravili tudi za vse tiste, ki iz kakršnegakoli razloga ne morejo ali smejo zapustiti stanovanja.

O projektu, ki je prve korenine pognal že tudi na severnem Primorskem, smo poklepetali z Ano Pirih iz društva Šola zdravja, ki med Slovenci že več kot 10 let promovira redno gibanje kot del zdravega življenjskega sloga.

Kakor nam je zaupala Ana se razgibavanje po njihovem programu začne pri zapestjih in konča pri gležnjih, poudarek je na celem telesu in ne intenzivnosti. Njihova skupina je že osnovana v Tolminu in  na Mostu na Soči, želeli pa bi si priti z vsaj še eno skupino tudi v Kobarid in Kanal. Med drugim je povedala tudi, da se je vsakodnevno druženje ob telovadbi marsikje razmahnilo v obliki še drugačnih skupnih aktivnosti, od pevskih in plesnih do glasbenih.

Kakor so pri društvu Šola zdravja še zapisali, se s svojim delom osredotočajo na rizični del prebivalstva, največ vadečih pa je iz vrst upokojencev. Ker gre za humanitarno organizacijo je večina dela, predvsem na ravni organizacije in vodenja posameznih skupin, opravljenega na prostovoljni osnovi in gre tako kot pri humanitarnih prevozih za obliko solidarnosti in medčloveške povezanosti.



Primož Božič

Foto: Arhiv društva Šola zdravja

 
 

Komentarji

Oddajte svoj komentar

Za komentiranje se morate prijaviti. Če še nimate uporabniškega računa, si lahko tega ustvarite brezplačno!

Komentarji ne odražajo stališča uredniške politike Primorskega vala. Prosimo, da se pri komentiranju držite teme in ne uporabljate sovražnega govora.

Bodite prvi pri komentiranju novice, oddajte svoj komentar!



Pozabljeno geslo?

 

četrtek
12.09.2024
13°C / 26°C
petek
13.09.2024
17°C / 20°C
sobota
14.09.2024
11°C / 16°C