OKROGLA MIZA NSI IZPOSTAVILA PROBLEMATIKO ZVERI NA IDRIJSKEM IN CERKLJANSKEM

Torek, 01. februar 2022

V organizaciji Območnega odbora Nove Slovenije - Krščanskih demokratov Idrija in Cerkno je v Godoviču potekala okrogla miza o problematiki upravljanja z divjimi zvermi. Povabilu na okroglo mizo so se odzvali tudi državni sekretar na Ministrstvu za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano Anton Harej ter predstavniki idrijskih in cerkljanskih čebelarjev.


Kot je izpostavil predsednik OO stanke Franci Medic, se je populacija medveda in volka v zadnjih letih povečala do mere, ko sobivanje ni več strpno in vzdržno in je neizogibnost konfliktov med človekom ter zvermi čedalje večja. Kmetje in prebivalci na idrijsko-cerkljanskem podeželju se že dlje časa soočajo z velikimi škodami po divjadi in zvereh, kar predstavlja hudo breme, ki ga kmetje sami brez odločne pomoči in podpore države ne zmorejo več, zato je nujno čimprejšnje sprejetje strategije upravljanja z zvermi za zaščito kmetov in prebivalcev na podeželju, ki bo temeljila na trajnostnem principu z vzdrževanjem ustrezne številčnosti ter spolne in starostne strukture zveri.


V nadaljevanju okrogle mize je Ivan Mavri predstavil Temeljna izhodišča za upravljanje z velikimi zvermi v Sloveniji, ki so nastala v okviru t.i. Pobude za odstranitev nevarnih zveri. Kot je poudaril, so pretekle politike podeželju in pridelavi hrane dajale prednost pred zvermi, danes pa je drugače, saj izrazito enostranska pravna razlaga zaščite zveri, povezana z zlorabo karizmatične narave zveri samih in podprta z evropskim in slovenskim proračunskim denarjem, vodita v uničujoče gospodarske, demografske in socialne procese slovenskega podeželja.

Peticijo za zmanjšanje zveri podprlo 54 nevladnih organizacij s področja kmetijstva, podobni sklepi so bili sprejeti tudi na Svetu za živinorejo, v Državnem svetu, na javnih protestih, okroglih mizah, ustanovljenih je bilo več civilnih iniciativ. Trenutno stanje reševanja problematike upravljanja divjih zveri ni optimistično, saj se v oblikovanje politike upravljanja z zvermi ne želi vključiti predstavnikov podeželja, je poudaril Mavri, ki je na okrogli mizi predstavil tudi štiri ključne ukrepe, na katerih mora graditi nova strategije upravljanja z zvermi, to so: določitev območja zveri, učinkovit odškodninski sistem, vzpostavitev sistema uravnavanja številčnosti ter sprememba zakonodaje in vključenost prizadete javnosti.


Eden od poškodovanih čebelnjakov na Cerkljanskem

Po besedah predstavnikov idrijskih in cerkljanskih čebelarjev so lansko že tako izredno slabo čebelarsko sezono dodatno poslabšali napadi medvedov, ki so v zadnjem času na Idrijskem in Cerkljanskem uničili skupno 10 čebelnjakov in 25 čebeljih družin, nekatere tudi v sami Idriji. UO Čebelarskega društva Idrija je na problematiko opozoril tako Čebelarsko zvezo Slovenije kot kmetijsko ministrstvo.


Državni sekretar na Ministrstvu za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano Anton Harej se je pridružil stališčem prisotnih po čimprejšnji in predvsem celostni ureditvi problematike upravljanja zveri. Obljubil je osebno podporo in podporo ministrstva pri nadaljnjih prizadevanjih za vzpostavitev učinkovitega sistema upravljanja z zvermi.


Metka Rupnik (po sporočilu za javnost Franca Medica, predsednika OO NSi Idrija)




 

Komentarji

Oddajte svoj komentar

Za komentiranje se morate prijaviti. Če še nimate uporabniškega računa, si lahko tega ustvarite brezplačno!

Komentarji ne odražajo stališča uredniške politike Primorskega vala. Prosimo, da se pri komentiranju držite teme in ne uporabljate sovražnega govora.

Bodite prvi pri komentiranju novice, oddajte svoj komentar!



Pozabljeno geslo?

 

sreda
11.09.2024
13°C / 26°C
četrtek
12.09.2024
17°C / 20°C
petek
13.09.2024
11°C / 16°C