V KINOGLEDALIŠČU PREDSTAVILI NOV PRIROČNIK GRADIMO ZA JUTRI II

Četrtek, 03. februar 2022

Kot smo že poročali, je Posoški razvojni center v sodelovanju z Javnim zavodom Triglavski narodni park izdal drugi del priročnika Gradimo za jutri – Od prepoznavanja do obnove stavbne dediščine Zgornjega Posočja, ki so ga na dogodku v okviru festivala Brati gore podrobneje predstavili sinoči v Kinogledališču Tolmin.

Kot je pojasnil Miro Kristan s Posoškega razvojnega centra, gre za nadaljevanje prve publikacije Gradimo za jutri, v kateri so se posvetili predvsem trajnostni gradnji, materialom, ponudnikom storitev in zdravemu bivalnemu okolju, v najnovejšem drugem delu publikacije pa pozornost namenjajo prepoznavanju stavbne dediščine in njeni obnovi.

Izjava Miro Kristan

V obsežnem projektu raziskovanja arhitekture zgornjega Posočja so sicer sodelovali arhitekti skupine Odprti krog arhitektura, lokalni arhitektki Jasmina Šavli Lapanja in Maja Evelyn Kristan ter Andrejka Ščukovt z Zavoda za varstvo kulturne dediščine Slovenije.

Glavni poudarek publikacije je prav analiza stavbnih tipov in prepoznavnih elementov stavbarstva celotnega območja Posočja, sledijo tudi vsebine z vidika krajinske arhitekture, kakovosti bivanja ter obnove.

Andrejka Ščukovt z novogoriške enote Zavoda za varstvo kulturne dediščine Slovenije je ob robu včerajšnje predstavitve poudarila, da je nepremična stavbna dediščina pomembna identiteta prostora, še posebej na območju Posočja.

Izjava Andrejka Ščukovt

V že naravno raznoliki pokrajini so se namreč izoblikovala območja štirih stavbnih tipov: bovškega, kobariško-tolminskega, škofjeloško-cerkljanskega in slovensko-beneškega. Kot so v svojih predstavitvah poudarili arhitekti, ne gre sicer za toge in jasne razmejitve, saj je bilo stavbarstvo na tem območju vseskozi živo in prilagojeno razmeram ter kontekstu.

Igor Zakotnik iz Javnega zavoda Triglavski narodni park je izpostavil, da je park sicer v prvi vrsti namenjen ohranjanju narave, hkrati pa ima pomembno vlogo tudi pri ohranjanju kulturne dediščine in kulturne krajine, zato se v zavodu zelo zavzemajo za to, da bi se prepoznavnost stavbne tipologije na območju parka ohranila tudi v bodoče. Že več let v ta namen pripravljajo stavbno tipologijo za celoten Triglavski narodni park in njegovo funkcionalno zaledje. 

Izjava Igor Zakotnik


Simona Skočir

Komentarji

Oddajte svoj komentar

Za komentiranje se morate prijaviti. Če še nimate uporabniškega računa, si lahko tega ustvarite brezplačno!

Komentarji ne odražajo stališča uredniške politike Primorskega vala. Prosimo, da se pri komentiranju držite teme in ne uporabljate sovražnega govora.

Bodite prvi pri komentiranju novice, oddajte svoj komentar!



Pozabljeno geslo?

 

nedelja
15.09.2024
9°C / 20°C
ponedeljek
16.09.2024
9°C / 16°C
torek
17.09.2024
6°C / 20°C