OSKRBA Z ELEKTRIKO V POSOČJU POSTAJA VSE ZANESLJIVEJŠA

Sreda, 09. februar 2022

Osrednja točka za napajanje Posočja je razdelilna transformatorska postaja (RTP) Tolmin. Od tam   potekajo tako nadzemni kot podzemni vodi do transformatorskih postaj (TP) v Posočju in nizkonapetostna omrežja do posameznih gospodinjskih in gospodarskih odjemalcev. Poleg kablitve oz. vkopov daljnovodov so za zagotovitev boljše preskrbe pomembne tudi obnove transformatorskih postaj, večja takšna trenutno poteka v Tolminu, kjer ELES in Elektro Primorska obnavljata RTP Tolmin. EP je dela na svojem delu že končal, ELES pa jih izvaja v tem trenutku.   

Večjih problemov z napajanjem v gornjem Posočju v zadnjih letih ni bilo, pojasnjuje Radko Carli, direktor sektorja za distribucijsko omrežje Elektro Primorska, še največje težave povzročajo izredni  vremenski dogodki, katerih vplive lahko omejijo s kablitvijo nadzemnih vodov, to je speljevanje slednjih pod zemljo. Nadomeščanje poteka tako, da običajne daljnovode po preteku življenjske dobe skušajo nadomeščati z vkopanimi, pri čemer pa je cenovni faktor prvih proti drugim 1:3.

Pogovor: Radko Carli
Primer tega je 20 kV kablovod od Kobarida do Bovca, kjer si že kar nekaj let prizadevajo za izgradnjo podzemne povezave, ki bo Bovški zagotovil zanesljivejšo oskrbo z električno energijo. Gre se za 20 km dolg kablovod, ki so ga začeli polagati pred dobrim letom dni in doslej uspeli vgraditi cevi med Bovcem in Logom Čezsoškim ter od Kobarida do Trnovega. Velik izziv je dobiti služnosti na parcelah, na tej trasi imajo največ težav na odseku Trnovo, vendar kljub temu računajo, da se bodo držali prvotnega terminskega načrta in povezavo končali do leta 2023. V tem času bodo prenovili tudi razdelilno postajo (RP) Bovec, za obnovo katere že poteka projektiranje.
 

Že pred tem je bila zgrajena nova RTP Kobarid, s katero so se povečale zmogljivosti distribucijskega omrežja in izboljšala neprekinjenost napajanja, kar je omogočilo nadaljnji razvoj gospodarstva in turizma v teh krajih. 

Manjši problem predstavlja tudi napajanje Podbrda, zato so se za izvedbo skupnega projekta povezali z Elektro Gorenjsko. Elektropovezava Bohinjske Bistrice s Podbrdom skozi Bohinjski predor je že sprojektirana, čaka le še ustrezna finančna sredstva in v najugodnejšem primeru bi jo lahko izvedli do leta 2023.

Elektro Primorsko bo kakor ostale štiri slovenske distribucije močno prizadelo sprejetje vladnega predloga, da elektroodjemalce za 3 mesece odveže plačila omrežnine, saj so slednje glavni vir financiranja elektrodistribucij. Na EP ocenjujejo, da bi jih to stalo 9 milijonov evrov, zaradi česar lahko pride tudi do zamika pri zaključku nekaterih projektov.

Čeprav je v Posočju zgrajenih več hidroelektrarn (HE) pa slednje na vsakodnevno energetsko oskrbo Posočja ne vplivajo. Za oskrbo Posočja je kljub obstoju HE ključno prenosno omrežje, seveda pa so v primeru energije iz posoških HE izgube na prenosu med proizvajalcem in porabnikom manjše. Obstaja pa v primeru izpada prenosnega omrežja protokol otočnega obratovanja, ko bi elektrarne, ki jih upravljajo Soške elektrarne (SENG), Posočje neposredno oskrbovalo z električno energijo, kar pa bi se zgodilo zgolj v izjemnih primerih.  

Primož Božič

Naslovna fotografija: bovški župan Valter Mlekuž in direktor distribucijske enote Tolmin Jernej Kenda na junija letos zaključenem 3. sektorju kablovoda med Logom Čezsoškim in Čezsočo / Foto: Milan Štulc

 



Pogovor: Radko Carli

Komentarji

Oddajte svoj komentar

Za komentiranje se morate prijaviti. Če še nimate uporabniškega računa, si lahko tega ustvarite brezplačno!

Komentarji ne odražajo stališča uredniške politike Primorskega vala. Prosimo, da se pri komentiranju držite teme in ne uporabljate sovražnega govora.

Bodite prvi pri komentiranju novice, oddajte svoj komentar!



Pozabljeno geslo?

 

sreda
11.09.2024
13°C / 26°C
četrtek
12.09.2024
16°C / 20°C
petek
13.09.2024
12°C / 15°C