V KANALU Z RAZPISOM IŠČEJO INVESTITORJA ZA SONČNE ELEKTRARNE

Torek, 22. februar 2022

Občina Kanal je pred dnevi objavila javni poziv, s katerim želi pridobiti ponudbe investitorjev za gradnjo malih sončnih elektrarn na objektih v njeni lasti. Dokument predvideva ustanovitev služnostne pravice na petih stavbah za obdobje 25-ih let.

Razpis so pripravili na Zavodu za zeleni razvoj, pri izračunih in iskanju možnih lokacij pa so jim pomagali pri energetski agenciji Golea. Kakor je povedala vršilka dolžnosti direktorice Zavoda Almira Pirih so projekti, ki vključujejo obnovljive vire energije, eden od razlogov, zakaj je bil slednji sploh ustanovljen.

Golea je pripravila tudi predlog poziva, ki so ga na Zavodu pregledali in dopolnili, o tem dokumentu pa so nato minuli torek razpravljali in sklepali občinski svetniki.

Izjava: Almira Pirih 1

Časovnica tega in morebitnih bodočih podobnih projektov je zaradi spremembe zakonodaje, ki stopi v veljavo konec leta 2023, precej natrpana.

Izjava: Almira Pirih 2

Če bo iskanje investitorja uspelo bo slednji dobil pravico, da na strehah objektov, ki so del razpisa, postavi male sončne elektrarne z največjo skupno močjo 570 kilovatov. Pri slovenskem povprečju to pomeni, da bodo skupaj letno ustvarile največ 600 megavatnih ur električne energije.

Cena postavitve sončne elektrarne je odvisna od spremljajočih del in skupne velikosti, povprečno pa postavitev enega kilovata stane okoli 900 evrov, pove Rajko Leban, direktor agencije Golea. Potencialni investitor bi tako v izgradnjo lahko vložil največ pol milijona evrov.

Leban ocenjuje, da bodo v Kanalu že objekti sami porabili praktično vso proizvedeno elektriko, nekaj pa je bo najbrž ostalo v Desklah.

Izjava: Rajko Leban 1

Investitor bo tako pokril vse stroške izgradnje in vzdrževanja sončnih elektrarn, obenem pa bo občini pokril tudi nadomestilo za izvrševanje služnosti v višini najmanj 4,4 evra na kvadratni meter površine sončnih celic. Drugi del pogodbe med občino in investitorjem bo vseboval dogovor o ceni in količini električne energije, ki jo bo občina zakupila za celotno obdobje trajanja pogodbe.

Direktor agencije Golea Rajko Leban pravi, da bo omenjena pogodba za občino ugodna predvsem s stališča trenutnega in morebitnega prihodnjega dvigovanja cene električne energije, ki je v določeni meri posledica dvigovanja cene emisijskih kuponov. Slednje pomeni, da elektrika, ki se proizvede iz fosilnih goriv, postaja vse dražja.

Čeprav se že dalj časa na vse načine spodbuja proizvodnjo električne energije iz obnovljivih virov pa sončne elektrarne pomenijo veliko težavo pri uravnavanju proizvodnje in porabe električne energije, kar na nek način rešuje sprememba zakona, ki stopa v veljavo konec prihodnjega leta.

Izjava: Rajko Leban 2

Sprememba zakonodaje pomeni, da se bo razlika med porabljeno in v omrežje oddano električno energijo začela meriti na mesečni in ne več na letni ravni. Za dosego prihranka bo tako potrebno proizvedeno energijo porabiti v tistem mesecu, ko je bila proizvedena, kar posebej pri šolah nikakor ne bi bilo rentabilno.

Primož Božič

Naslovna fotografija: Sončna elektrarna na podružnični OŠ v Budanjah, prvi slovenski samooskrbni skupnosti / GEN-I


Izjava: Almira Pirih 1
Izjava: Almira Pirih 2
Izjava: Rajko Leban 1
Izjava: Rajko Leban 2

Komentarji

Oddajte svoj komentar

Za komentiranje se morate prijaviti. Če še nimate uporabniškega računa, si lahko tega ustvarite brezplačno!

Komentarji ne odražajo stališča uredniške politike Primorskega vala. Prosimo, da se pri komentiranju držite teme in ne uporabljate sovražnega govora.

Bodite prvi pri komentiranju novice, oddajte svoj komentar!



Pozabljeno geslo?

 

sreda
11.09.2024
13°C / 26°C
četrtek
12.09.2024
16°C / 20°C
petek
13.09.2024
12°C / 15°C