HAREJ REŠITEV ZA ŠKODO NA KAMBREŠKEM VIDI V POVEČANEM ODVZEMU DIVJEGA PRAŠIČA

Četrtek, 10. marec 2022

V vasi Srednje v Krajevni skupnosti Kambreško se kmetje spopadajo s škodo na kmetijskih površinah, ki so jo povzročile rekordne populacije divjega prašiča. Škodo si je danes ogledal državni sekretar na kmetijskem ministrstvu Anton Harej, ki rešitev med drugim vidi v povečanem odvzemu.


Harej se je po ogledu škode na tem območju v občini Kanal ob Soči sestal s kmeti, predstavniki Lovske zveze Slovenije, Kmetijsko-gozdarske zbornice Slovenije in Zavoda za gozdove Slovenije.

Kmetje so opozorili, da je problematika, ki se na tem območju vleče že leta, lani prerasla v katastrofo. Vodja območne enote zavoda za gozdove Tolmin, ki načrtuje tudi odstrel divjadi, Edo Kozorog je pojasnil, da je velikemu številu divjih prašičev botroval močan obrod v gozdovih leta 2020, zaradi katerega se je populacija namnožila, pomanjkanje hrane v lanskem letu pa je povzročilo, da so divji prašiči začeli iskati hrano na kmetijskih površinah.

Lovcem so odstrel divjega prašiča, ki nima zgornje meje, dovolili tudi v nočnem času. S temi ukrepi so v visokokraškem območju ob zahodni slovenski meji dosegli 225 odstotkov predvidenega odstrela, kar pa ne zadošča, da bi škodo omejili v razumnih mejah.

Za povračilo škode kmetom skrbijo lovske družine, vendar pa se številni, predvsem ob manjših obsegih, za to sploh ne odločajo, ker je postopek za marsikoga prezapleten in dolgotrajen, obenem pa je ocenjevanje in posledično priznavanje škod v veliki meri odvisno od ureditve znotraj posamezne lovske družine.

Harej je povedal, da je velika populacija divjega prašiča tudi evropski problem, do predloga, da bi odškodnine izplačevala država, pa je bil zadržan. Sistema po njegovih besedah ne gre spreminjati na podlagi enega ali dveh let, rešitev vidi v povečanem odvzemu.

Razmere blažijo tudi ukrepi, ki so bili sprejeti v okviru zakona o omejevanju prašičje kuge. Finančni del ukrepov lovske družine, ko presežejo petletni plan, nagradi s po 50 evri za vsakega uplenjenega prašiča in 100 evri za divjo svinjo. Za ukrep so rezervirali 300.000 evrov, trenuten odvzem pa izkazuje, da bodo za to potrebovali 800.000 evrov. S tem denarjem naj bi lovske družine kmetom lažje izplačevale odškodnine.


Primož Božič

Komentarji

Oddajte svoj komentar

Za komentiranje se morate prijaviti. Če še nimate uporabniškega računa, si lahko tega ustvarite brezplačno!

Komentarji ne odražajo stališča uredniške politike Primorskega vala. Prosimo, da se pri komentiranju držite teme in ne uporabljate sovražnega govora.

Bodite prvi pri komentiranju novice, oddajte svoj komentar!



Pozabljeno geslo?

 

sreda
11.09.2024
13°C / 26°C
četrtek
12.09.2024
16°C / 20°C
petek
13.09.2024
12°C / 15°C