GLAŽAR: NEKAJ MANJ KOT 2.400 PACIENTOV BO OSTALO BREZ ZDRAVNIKA, ZD IDRIJA V ISKANJU REŠITEV

Ponedeljek, 11. april 2022

V Zdravstvenem domu Idrija se bo dostopnost do osebnega zdravnika žal še poslabšala, saj se bo že tako premajhno število zdravnikov družinske medicine, teh je v ZD Idrija in zdravstveni postaji Cerkno skupaj 9, še zmanjšalo za dve zdravnici.

Kot pojasnjuje direktor ZD Idrija Tomaž Glažar, ena zdravnica odhaja na sicer predhodno napovedan porodniški dopust, druga zdravnica pa se bo v kratkem nepričakovano nekoliko zgodaj upokojila. Brez izbranega osebnega zdravnika bo s koncem maja tako na Idrijskem ostalo 2.367 pacientov. Že z dosedanjim obsegom dela in kadrov so bili nekateri zdravniki v ZD Idrija težje dostopni za paciente, sedaj pa se bo ta problem še povečal.

Kot je znano, se zdravstveni domovi, ki v okviru primarne zdravstvene dejavnosti delujejo v manjših mestih, odmaknjenih od državnega središča, že vrsto let soočajo s kroničnim pomanjkanjem zdravnikov, saj se ti neradi odločajo za zaposlitev v ZD v teh krajih, svoj del pa k pomanjkanju zdravnikov v zdravstvenih domovih prispevajo tudi bolnišnice, ki pogosto zaposlujejo zdravnike tudi takrat, ko jih ne potrebujejo. Ta že večletna problematika se bo v ZD Idrija v kratkem še zaostrila, ko bo ustanova ostala začasno brez ene in trajno brez druge zdravnice. 


Ukrepi: uvedba skupne ambulante, NMP le za res nujne primere ...

Direktor Glažar zagotavlja, da si v ZD Idrija intenzivno prizadevajo, da bi kljub kadrovskim problemom in preobremenjenosti zdranikov, ki jih je v zadnjih dveh letih in pol dodatno izčrpaval tudi covid, uspeli zadržati kakovost zdravstvene obravnave in da bi pacienti čim manj občutili kadrovsko stisko, s katero se zdravstveni dom sooča. Eden od ukrepov, ki jih uvajajo, je razbremenitev nujne medicinske pomoči, ki bo odslej na osnovi triažnega postopka sprejemala le najnujnejše primere, vsi ostali bodo napoteni k osebnemu zdravniku. S tem bodo onemogočili tudi dosedanje ravnanje nekaterih občanov, ki so službo nujne medicinske pomoči izkoriščali tudi pri nenujnih zdravstvenih stanjih zato, da so hitreje prišli do zdravnika. Del rešitve bo tudi uvedba skupne ambulante, ki jo bo ZD vzpostavil v naslednjih dneh, v njej pa bodo izmenjaje delovali zdravniki, ki niso vključeni v nujno medicinsko pomoč. Ker zdravniki družinske medicine v ZD Idrija ne vpisujejo več novih pacientov, lahko tisti pacienti, ki bodo s koncem maja ostali brez osebnega zdravnika, poskusijo najti novega tudi v katerem od zdravstvenih domov v sosednjih občinah. Ne glede na slabšo dostopnost do osebnega zdravnika pa Glažar zagotavlja, da bodo vsi z nujnimi zdravstvenimi težavami prejeli ustrezno zdravniško pomoč. Podaljšal se bo tudi čas za izdajanje receptov za zdravila, urejanje bolniškega staža, izdajanje napotnic in odziv ambulant na sporočila po elektronski pošti, zato Glažar priporoča, da s tem pacienti ne čakajo do zadnjega trenutka. 



Direktor Glažar v prizadevanjih za sistemske rešitve


ZD Idrija si še vedno prek razpisov, s specializanti ter s pogovori in apeli na ministrstvo za zdravje in prek drugih državnih inštitucij prizadeva, da bi čim prej rešili nastalo situacijo, a hitre rešitve od danes na jutri tu, žal, ni mogoče pričakovati, pojasnjuje Glažar, saj ob tem trčijo na že znan problem akutnega pomanjkanja zdravnikov na primarni ravni, s katerim se soočajo zdravstveni domovi v regiji in širše po državi. Glažar si k čimprejšnjemu razreševanju problematike prizadeva tudi kot član skupine štirih direktorjev severnoprimorskih zdravstvenih domov, ki si pri ministrstvu za zdravje in drugih pristojnih organih na državni ravni prizadevajo za vpeljavo sistemskih sprememb na tem področju, ki bi omogočile zdravstvenim domovom, da popolnijo zdravniške vrste in s tem omogočijo ustrezno dostopnost do zdravnika tudi prebivalcem v manjših mestih.

Celotnemu pogovoru z direktorjem ZD Idrija Tomažem Glažarjem lahko prisluhnete spodaj:

Pogovor Tomaž Glažar

Metka Rupnik 

Komentarji

Oddajte svoj komentar

Za komentiranje se morate prijaviti. Če še nimate uporabniškega računa, si lahko tega ustvarite brezplačno!

Komentarji ne odražajo stališča uredniške politike Primorskega vala. Prosimo, da se pri komentiranju držite teme in ne uporabljate sovražnega govora.

acergama dne 11.04.2022 ob 13:10:48
#1
Kako je to mogoče???? Če bi bil jaz dobro plačan direktor, bi takoj, ko je bilo jasno, da bo doktorca odšla na porodniško, začel iskat rešitev za nadomeščanje vsaj enoletne odsotnosti, ravno tako, bi se pri vsakem, ki je nekaj let pred upokojitvijo pozanimal kdaj se namerava upokojiti,ter vsaj eno leto ored upokojitvijo začel iskati rešitev??......???.......???



Pozabljeno geslo?

 

petek
13.09.2024
10°C / 15°C
sobota
14.09.2024
9°C / 20°C
nedelja
15.09.2024
8°C / 16°C