JOŽE ČAR ODLIKOVAN Z MEDALJO MARKA VINCENCA LIPOLDA ZA ŽIVLJENJSKO DELO

Torek, 26. april 2022

Geološki zavod Slovenije je v počastitev dneva Zemlje na slavnostni prireditvi na gradu Fužine podelil priznanja za vrhunske znanstvenoraziskovalne dosežke na področju geologije v zadnjih treh letih. Najvišje priznanje v slovenski geološki stroki - medaljo Marka Vincenca Lipolda za življenjsko delo - je prejel Idrijčan, geolog, prof. dr. Jože Čar. Lipoldovo plaketo za vrhunske znanstvenoraziskovalne dosežke na področju geologije so prejele dr. Mateja Jemec Auflič, dr. Anja Koroša in dr. Manja Žebre, častno listino Geološkega zavoda Slovenije pa TNO Geološki zavod Nizozemske, ki mu gredo zasluge za uveljavljanje raziskovalne dejavnosti Geološkega zavoda Slovenije v širšem evropskem prostoru. Zbrane na svečanem dogodku sta nagovorila tudi Oto Luthar, direktor Znanstvenoraziskovalnega centra Slovenske akademije znanosti in umetnosti, in dr. Miloš Bavec, direktor Geološkega zavoda Slovenije.


Prof. dr. Jože Čar, univerzitetni diplomirani inženir geologije, je vsestranski geolog, znanstvenik, naravoslovni in tehnični strokovnjak, ki je na področju geoloških raziskav prisoten že več kot pet desetletij. Svojo strokovno pot je konec šestdesetih let prejšnjega stoletja začel na RŽS, kjer se je posvetil proizvodnim zahtevam rudnika in kompleksnim geološkim vprašanjem o razvoju srednje triasnih kamnin v idrijskem rudišču. Zatem je na Inštitutu za raziskovanje krasa v Postojni raziskoval genetske povezave nastanka krasa z litološko zgradbo, tektoniko in hidrologijo. V začetku osemdesetih se je posvetil področju geomehanike in hidrogeološkim raziskavam za vodno oskrbo Idrije in drugih delov severne Primorske. Poučeval je na Gimnaziji Jurija Vege v Idriji, od leta 1988 pa kot profesor na Oddelku za geologijo Naravoslovnotehniške fakultete. Po zaključku službene kariere je nadaljeval svoje strokovno in znanstveno delo z raziskovanjem bogate idrijske dediščine in še naprej objavlja znanstvene, strokovne in poljudne geološke članke.


Na mnogih področjih raziskovanj je s svojimi izvirnimi znanstvenimiugotovitvamipomembno prispeval k razvoju stroke na Slovenskem in v mednarodnem merilu. S tiskano geološko karto idrijsko-cerkljanskega ozemlja v merilu 1: 25 000 je postavil spomenik idrijski geološki šoli, s strokovnimi prispevki je sodeloval pri pripravi prijave dediščine živega srebra Idrije na seznam svetovne dediščine UNESCO ter pri pripravi dosjeja za vključitev Geoparka Idrija v mednarodno mrežo geoparkov. Vrsto let se dejavno posveča tudi skrbi za poljudnopredstavitev geološke dediščine na številnih ekskurzijah ter v poljudnih geoloških člankih, ki so zanimivi za strokovnjake in razumljivi laikom.


Metka Rupnik

Foto: Andrej Peunik



Komentarji

Oddajte svoj komentar

Za komentiranje se morate prijaviti. Če še nimate uporabniškega računa, si lahko tega ustvarite brezplačno!

Komentarji ne odražajo stališča uredniške politike Primorskega vala. Prosimo, da se pri komentiranju držite teme in ne uporabljate sovražnega govora.

Bodite prvi pri komentiranju novice, oddajte svoj komentar!



Pozabljeno geslo?

 

petek
13.09.2024
10°C / 15°C
sobota
14.09.2024
10°C / 16°C
nedelja
15.09.2024
9°C / 16°C