ŠTEVERJAN, DRUGI DEL: MNOGOTERE AKTIVNOSTI SLOVENSKEGA KATOLIŠKEGA PROSVETNEGA DRUŠTVA F. B. SEDEJ

Sreda, 06. julij 2022

V Števerjanu so v minulem vikendu uspešno izpeljali jubilejni, 50. festival narodnozabavne glasbe, v Pisanki minule nedelje pa smo zaključili z dvotedensko serijo oddaj, ki smo jih pripravili v pogovorih z različnimi sogovorci iz Števerjana. V minulem tednu smo na naših radijskih valovih gostili županjo Franco Padovan, harmonikarja in avtorja skladb narodnozabavne glasbe Lojzeta Hledeta in tajnico Slovenskega katoliškega prosvetnega društva (SKPD) Stefanio Beretta.

V nedeljski popotniško-predstavitveni oddaji pa bomo skozi serijo pogovorov podrobneje predstavili delovanje društva, ki med drugim organizira tudi festival, vendar pa je z delovanjem mnogih sekcij v Števerjanu na ta ali oni način prisotno vse leto.

Slovensko katoliško prosvetno društvo Frančišek Borgia Sedej (SKPD) ustvarja in krepi družbeno dogajanje in tudi na kulturnem nivoju tamkajšnje Slovence povezuje že od začetka 60. let. S sekcijami je razširjeno med vse starostne skupine in članstvo v društvu se v družinah skorajda prenaša iz roda v rod.

Kakor boste imeli priložnost slišati, delujejo na zavidljivi stopnji organizacije, podpredsednik Matija Corsi nekoliko potoži le nad tem, da je epidemija koronavirusa mnoge polenila, če ne članov, pa predvsem obiskovalce različnih prireditev, ki so po njegovo spoznali, da jim zvečer ni treba iti nikamor ven, ampak ga lahko preživijo v zavetju svojega doma. Vendar, kakor dodaja, nikakor ne obupujejo, njihova naloga je vztrajati in se ne ozirati preveč na razmere.

Odgovorne funkcije v društvu so pred kratkim prevzeli mlajši Števerjanci, ob predsednici Ilariji Bergnach so to še podpredsednik Matija Corsi, tajnica Stefania Beretta in blagajnik Jakob Leopoli. Pogovoru s Stefanio smo prisluhnili že v minulem  tednu, danes pa začenjamo z Matijo, ki nam delovanje društva na kratko predstavi v splošnem.

POGOVOR: Matija Corsi, podpredsednik SKPD F. B. Sedej


Naša naslednja sogovornica je bila Martina Hlede, zborovodkinja otroškega zbora, kjer se števerjanski otroci učijo prvih zborovskih korakov. Zbor deluje že od leta 1975 in pravzaprav vključuje dva sestava – mali otroški zbor, kjer prepevajo predšolski otroci, in otroški zbor, kjer prepevajo osnovnošolski otroci, kar v italijanskem šolskem sistemu pomeni do 5. razreda. V vsakem sestavu je približno 15 otrok, kar je lepa številka, pravi Martina. Občasno deluje tudi mladinski zbor, ki nato deluje kot povezovalna nit med otroškim in »odraslim«, torej mešanim pevskim zborom, o katerem nekoliko več izvemo v nadaljevanju. "Pri nas, si upam trditi, ne bomo trpeli zaradi pomanjkanja petja in upam da bomo vsi, tako otroci kot starši, vztrajali pri tem", je med drugim povedala. 

POGOVOR: Martina Hlede, zborovodkinja otroškega zbora


Od otroškega smo se preselili k odraslemu pevskemu sestavu, pevski zbor je pri SKPD ena starejših sekcij in je ravno letos obeleževal 70. obletnico delovanja. Zgodovina organiziranega petja na tem območju je seveda starejša, sega vsaj v 19. stoletje, kar si lahko preberemo tudi v zborniku, ki je izšel ob tej priložnosti. V zboru prepeva okrog 30 pevcev in pevk, kakor večina podobnih organizacij so občutili nekoliko negotovosti in upada v času epidemije, a seveda kljub temu nadaljujejo z delom.

Kakor nam je povedala Alenka, zbor poje tako cerkvene kot posvetne in ljudske pesmi in ta, sakralno-posvetni repertoar, je tudi odlika in razlika zbora od ostalih podobnih sestavov.   

POGOVOR: Alenka di Battista, članica mešanega pevskega zbora


V Števerjanu deluje pod okriljem SKPD tudi trimesečnik Števerjanski vestnik, glasilo, ki ga pripravlja uredniška ekipa šestih sodelavcev, seveda ob pomoči bolj ali manj stalnih piscev prispevkov o najrazličnejšem dogajanju v kraju in občini. Glavni urednici sta dve, naša sogovornica Klara Terčič in njena sovaščanka Petra Ciglič.  

V časopisu najde mesto skoraj vse, kar se v Števerjanu zgodi, od aktivnosti, povezanih z društvom, do OŠ Alojza Gradnika, v njem najdemo kmetijsko in kuharsko rubriko, našteva Klara, pa tudi nekaj strani za kratkočasenje. Glavna pa so seveda poročila o vaškem dogajanju, tako kulturnih kot ekonomskih in političnih ter verskih dogodkih.

Kakor je danes običaj, je Vestnik moč brati na spletu, v tiskani obliki pa ga poleg števerjanskih gospodinjstev lahko berejo še na Goriškem, Tržaškem in v Sloveniji, okoli 10 od približno 600 izvodov pa pošiljajo po svetu razseljenim Števerjancem.

POGOVOR: Klara Terčič, sourednica Števerjanskega vestnika


Če je v Sloveniji precejšna redkost, da znotraj posameznih društev delujejo mladinske sekcije, pa ni tako v Števerjanu, kjer so že pred desetletji mladino, ki se je zbirala »na placu« in organizirala dogodke, vkomponirali v delovanje društva kot samostojno sekcijo.

Mladinski krožek tako kot ostali člani društva seveda pripomore pri organizaciji večjih dogodkov, organizira pa tudi lastne dogodke, o katerih je spregovoril Bernard Terpin, trenutni predsednik Mladinskega krožka pri SKPD.

POGOVOR: Bernard Terpin, predsednik Mladinskega krožka


Zaključujemo pa današnji dan s pogovorom z Jakobom Leopolijem, društvenim blagajnikom in vodjo dramske sekcije društva. Kakor nam je zaupal v pogovoru, je šla dramska družina v Števerjanu pred časom na pot uprizarjanja zahtevnejših iger, ki, med drugim, prepričujejo tudi žirije tekmovanj ljubiteljskih gledaliških skupin v zamejstvu in Sloveniji.

POGOVOR: Jakob Leopoli, vodja dramske družine 

Primož Božič

Komentarji

Oddajte svoj komentar

Za komentiranje se morate prijaviti. Če še nimate uporabniškega računa, si lahko tega ustvarite brezplačno!

Komentarji ne odražajo stališča uredniške politike Primorskega vala. Prosimo, da se pri komentiranju držite teme in ne uporabljate sovražnega govora.

Bodite prvi pri komentiranju novice, oddajte svoj komentar!



Pozabljeno geslo?

 

petek
29.03.2024
8°C / 15°C
sobota
30.03.2024
9°C / 19°C
nedelja
31.03.2024
8°C / 22°C