OB OBISKU TNP-JA UPOŠEVAJTE PRAVILA, OPOZARJAJO V NARAVOVARSTVENI NADZORNI SLUŽBI

Nedelja, 17. julij 2022

Poletni meseci poleg večje gneče na cestah prinašajo tudi večjo obremenitev naravne krajine in visokogorja, pri čemer moramo biti posebej pazljivi pri obisku tistih območij, ki spadajo med zavarovana.

Območje Triglavskega narodnega parka spada med območja s posebnim naravovarstvenim režimom, ki je strožji kot v krajinskih parkih. Pri Javnem zavodu TNP tako deluje tudi Naravovarstveno nadzorna služba, ki skrbi za izvajanje predpisov, predvsem pa za informiranje obiskovalcev o možnostih obiska pa tudi pravil, ki se jih je pri tem treba držati.

Sašo Hrovat, vodja službe, pravi, da so aktivnosti in s tem kršitve iz leta v leto bolj raznolike:

IZJAVA: Sašo Hrovat 1

Večina ukrepov nadzornikov je opozorilne narave, le pri ponavljajočih kršitvah oziroma jasno izraženi nameri, da se določeno pravilo prekrši, posežejo po globi, ki jo izrečejo na kraju samem. Večina ukrepov nadzornikov je opozorilne narave, le pri ponavljajočih kršitvah oziroma jasno izraženi nameri, da se določeno pravilo prekrši, posežejo po globi, ki jo izrečejo na kraju samem. Globe za nedovoljeno kampiranje, parkiranje zunaj označenih mest, kurjenje ognja in vožnjo s kolesom izven označenih poti se recimo pričnejo pri 100 evrih, z najmanj 500 evri pa je lahko kaznovana vsakršna dejavnost na vodnih telesih, odlaganje smeti v naravno okolje, vzletanje ali pristajanje na nedovoljenih mestih in vsakršna vožnja po območju, kjer to ni dovoljeno.

IZJAVA: Sašo Hrovat 2

Obeh načinov informiranja se poslužujejo predvsem zato, ker so starejši obiskovalci vajeni terenske označitve, mlajši pa predvsem posegajo po na spletu dostopnem informiranju. Kakor pravi Hrovat, večletno spremljanje števila obiskovalcev in kršitev kaže, da je informiranje zelo uspešno, večina kršitev je namreč posledica neozaveščenosti in ne namernega ravnanja.

Vendar pa je treba kaznovanje postaviti v drugi plan, nadzorniki so tu predvsem za to, da obiskovalce informirajo, ne le, kaj se sme in česa se ne sme, ampak tudi kaj si je vredno ogledati, kakšno je stanje planinske poti, koliko ur rabimo za določeno turo in podobnem.

IZJAVA: Sašo Hrovat 3

Med stalnejšimi kršitvami nadzorniki opažajo vožnjo z gorskimi kolesi po neoznačenih poteh, vseh vrst spanje na prostem oziroma v vozilih na neoznačenih mestih in kopanje v gorskih jezerih in potokih. Zadnji dve dejavnosti sta povsem prepovedani, vožnja z gorskimi kolesi pa je dovoljena le po označenih trasah. Ta aktivnost se je s široko dostopnostjo električnih koles precej razširila v zadnjih letih, saj so slednja omogočila težje vzpone tudi tistim, ki jih z običajnimi kolesi ne bi zmogli.

Pred obiskom Triglavskega narodnega parka, predvsem visokogorja, Hrovat priporoča natančno informiranje o zahtevnosti ture, stanju poti, časovnici in vremenski napovedi. Med aktivnostjo naj spoštujejo parkóvna pravila, posebej pa naj se pred ali med obiskom ne bojijo nadzornikov pocukati za rokav.

IZJAVA: Sašo Hrovat 4

Primož Božič

Komentarji

Oddajte svoj komentar

Za komentiranje se morate prijaviti. Če še nimate uporabniškega računa, si lahko tega ustvarite brezplačno!

Komentarji ne odražajo stališča uredniške politike Primorskega vala. Prosimo, da se pri komentiranju držite teme in ne uporabljate sovražnega govora.

Bodite prvi pri komentiranju novice, oddajte svoj komentar!



Pozabljeno geslo?

 

torek
10.09.2024
20°C / 26°C
sreda
11.09.2024
12°C / 29°C
četrtek
12.09.2024
14°C / 26°C