GASILCI NA GORIŠKEM KRASU TRENUTNO OB POMOČI ENEGA HELIKOPTERJA GASIJO POSAMEZNE IZBRUHE

Ponedeljek, 18. julij 2022

Požar, ki je včeraj dopoldne izbruhnil na področju med Renškim vrhom in naseljem Temnica je pod nadzorom, je povedal Simon Vendramin, vodja intervencije. Občasno nastajajo manjši izbruhi, ki jih gasilci na terenu zaenkrat uspejo obvladovati tudi s pomočjo policijskega helikopterja, ostali štirje helikopterji ostajajo v pripravljenosti. Kmalu po 12. uri je prenehal tudi močnejši veter, kar daje dobre obete tudi za nadaljevanje dneva, so še sporočili iz štaba, ki koordinira gašenje.

 

Pri gašenju požara, ki je precej večji od tistega leta 2019 na Cerju, je včeraj sodelovalo okoli 300, danes pa preko 400 gasilcev iz petih gasilskih regij. Prvič so že aktivirali sporazum med slovenskimi in italijanskimi gasilci, ki je bil podpisan pred kratkim in omogoča čezmejno pomoč, je povedal Simon Vendramin.

IZJAVA: Simon Vendramin 1

Okoli 13.30 je z gašenjem prenehala večina zračnih enot, vendar to ne pomeni, da je požar že popolnoma pogašen, opozarja Vendramin

IZJAVA: Simon Vendramin 2

Gasilcem ves čas pomoč nudijo tudi pripadniki Civilne zaščite, je povedal Dean Bizjak, poveljnik slednje v občini Miren – Kostanjevica.

IZJAVA: Dean Bizjak 1

K sreči civilni zaščiti ni bilo potrebno evakuirati vaščanov v Lokvici, kateri se je požar približal na 500 metrov, še bližje mu je bil zaselek Segeti, je povedal Bizjak.

IZJAVA: Dean Bizjak 2

Območje pogorelega Fajtjega hriba ter Velikega in Renškega vrha je bilo v prvi svetovni vojni prizorišče enih najhujših spopadov na območju Krasa sploh in tla so še vedno polna topovskih granat. Tudi zato sta ob gasilcih na terenu pripadnika enote za varstvo pred neeksplodiranimi ubojnimi sredstvi, ki sta nekaj najdb gasilcev na samem terenu tudi primerno zavarovala, je povedal vodja službe Darko Zonjič:

IZJAVA: Darko Zonjič

Zonjič je gasilce pohvalil tudi za dosledno upoštevanje navodila, naj se ne približujejo preveč središču požara, ki je zaradi dovolj visokih temperatur nevaren za proženje neeksplodiranih granat.


Posledice požara so dobro vidne iz smeri Kostanjevice predvsem na pobočju Velikega vrha, po prvih ocenah Zavoda za gozdove in gasilskih enot je pogorelo 390 do 400 hektarjev površin. Za primerjavo, takoj po požaru leta 2019 na Cerju so gasilci ocenjevali površino požara na 100 hektarjev, podrobna analiza Zavoda za gozdove pa je pokazala, da je pogorelo 85 hektarjev površin.

Vodja Krajevne enote Zavoda za gozdove Branka Gasparič z ocenami o škodi noče prehitevati

Izjava: Branka Gasparič

Območje goriškega Krasa so sicer sanirali že po požaru leta 2019, sicer pa je na Fajtjem hribu obsežen požar divjal že leta 1994, leta 2003 pa je gorelo v bližini Sel na Krasu. Obnova bo zagotovo potrebna tudi tokrat, je še povedala Gašparičeva, v kakšnem obsegu in vrsti pa bo pokazala podrobnejši pregled pogorelega terena.

Primož Božič

Komentarji

Oddajte svoj komentar

Za komentiranje se morate prijaviti. Če še nimate uporabniškega računa, si lahko tega ustvarite brezplačno!

Komentarji ne odražajo stališča uredniške politike Primorskega vala. Prosimo, da se pri komentiranju držite teme in ne uporabljate sovražnega govora.

Bodite prvi pri komentiranju novice, oddajte svoj komentar!



Pozabljeno geslo?

 

torek
10.09.2024
20°C / 26°C
sreda
11.09.2024
12°C / 29°C
četrtek
12.09.2024
14°C / 26°C