GOLOB: KLJUČNO JE OMEJITI POŽAR, EVAKUACIJA JE PREVENTIVEN UKREP

Sreda, 20. julij 2022
Požar, ki divja na Goriškem Krasu, gasi okoli 1300 gasilcev. V zraku so razpoložljivi zrakoplovi Slovenske vojske in avstrijski helikopter, prihajata tudi italijanski in hrvaški canadair.

Predsednik vlade o evakuaciji približno 200 prebivalcev (VIDEO): "Ključno je omejiti požar, evakuacija pa je preventiven ukrep, nikomur se ni zgorel dom," je med drugim povedal.

Pravkar so sicer sporočili, da se vsi evakuiranci vračajo na domove. Razmere so sicer še naprej zelo zahtevne

Gre za enega večjih, ali je največji, bomo šele videli, naravnih požarov v zadnjih 30-ih letih, je dejal Srečko Šestan. Prve ocene govorijo že o 1200 hektarjih pogorelih površin, k sreči pa naj bi gasilci uspeli obvarovati vse domove.

Zaprte so vse ceste z območja požara, razen ceste proti Komnu, na pomoč je prišel canadair iz mehanizma evropske pomoči, poleg njega iz zraka gasita 2 helikopterja in pilatus SV, na terenu je okoli 1300 gasilcev. Gasilcem sta pogorela najmanj dva bazena za zajem vode za helikopterje, razen pogorelega delovnega stroja pa o drugi škodi, če izvzamemo kmetijske površine, niso poročali.  

Robert Golob je poudaril, da je pri tovrstnih naravnih katastrofah množičnost slovenskega gasilstva ključna.

Napoved Srečka Šestana, da se bo veter ob 18h obrnil, ob 20h pa popolnoma ponehal, je očitno držala, za napoved je odgovorna ARSO.

Primož Božič


S Kostanjevice na Krasu se je z aktualnimi novicami ob 19. uri oglasil naš terenski novinar Primož Božič.

Na prizorišču sta poleg treh vojaških helikopterjev in letala pilatus tudi policijski helikopter in vodni top, ki bo za pomoč gasilcem pri gašenju požara uporabljen sploh prvič. "Z njim bomo gasilce oskrbovali z vodo," je policija pojasnila v zapisu na Twitterju.

Vojska s šestimi cisternami dostavlja vodo, med drugim je prevzela skrb za toplo prehrano in nastanitev za izčrpane enote. Minister za obrambo Marjan Šarec je povedal, da izčrpane ekipe gasilcev nadomeščajo s svežimi, utrujeni pa bodo prespali v eni od lokalnih vojašnic, da se bodo jutri lahko varno vrnili domov.

Poveljnik Civilne zaščite Srečko Šestan je povedal, da naj bi se veter po vremenski napovedi do 20. ure znova usmeril proti morju, nato pa popolnoma umiril. To bo po njegovih besedah ugoden trenutek, da "napadejo požar z vsemi silami, preden pade mrak, ki prinaša druge nevarnosti".

Aktivnosti gasilcev so v nočnem času namreč omejene, med drugim nimajo podpore iz zraka. Pri gašenju bodo helikopterji in letala začeli ponovno pomagati takoj zjutraj.

Gašenje danes je po besedah Šestana poleg težav v hidrantnem omrežju in vetra oviral tudi dim, ki je zmanjševal vidljivost. Sicer pa so prebivalci sedaj lahko že mirnejši. Po njegovih podatkih je bila ožgana ena hiša, tudi gasilci so jo za zdaj odnesli brez kakšnih večjih poškodb. Pet ali šest so jih zaradi vdihovanja dima pregledali v zdravstvenem domu, eden je imel manjše opekline.

Kaj pričakovati v naslednjih dneh, je sicer težko napovedati, je dejal Šarec. Dodatno težavo predstavljajo neeksplodirana ubojna sredstva iz prve svetovne vojne, ki jih požar detonira. Dva dni bo zadeva po njegovih besedah še "dokaj zapletena", nato bo vojska še teden dni s termokamerami pregledovala območje, da najde morebitna tleča žarišča.

Popoldne so sicer evakuirali že pet vasi, v regijskem štabu Civilne zaščite za severno Primorsko pa vse prebivalce občin Miren, Kostanjevica na Krasu, Renče, Vogrsko in tudi Šempeter-Vrtojbe pozivajo, da spremljajo dogajanje v zvezi z obsežnim požarom. Ob zvoku sirene naj zaprejo okna in se pripravijo na morebitno evakuacijo. Panika ni potrebna, na cestah pa naj imajo prednost gasilska vozila, so dodali.


Na pomoč pri gašenju v Slovenijo prihaja tudi hrvaški canadair, je povedal Ervin Čurlič iz regijskega štaba. Hrvaški gasilci bodo sicer še pomagali s štirimi gasilskimi cisternami in devetimi gasilci iz Umaga in Pazina.








PGD Ajdovščina na socialnih omrežjih poziva k pomoči v obliki hrane in pijače, namenjene gasilcem in gasilkam na terenu. Začasno zbirno mesto  so uredili v prostorih PGD Ajdovščina na Tovarniški cesti 3h v Ajdovščini. Gasilci bodo najbolj veseli sladkih pijač, izotoničnih napitkov, energijskih ploščic in izdelkov, ki se ne pokvarijo hitro.

Danes bodo v domu zbirali do 21.30, jutri pa od 15.30 do 21.30. Za več informacij lahko kontaktirate Diano 040 778 849 ali Neli 040 593 373.

Če želite pomagati s finančnimi sredstvi lahko to storite tako, da donirate na TRR: SI56 1010 0005 7607 519 Namen: CHAR

Dodajajo še, da bodo sredstva porabljena izključno za pomoč gasilcem na Krasu, uničeno opremo, oziroma bodo donirana za odpravljanje škode.

Primorski dnevnik poroča, da pomoč za gasilce in prostovoljce zbirajo tudi v Nabrežini, Komnu in Šempetru. Od 18.30 dalje pomoč zbirajo v Doberdobu pred šolo. V Nabrežini pomoči ne zbirajo več, ker je materiala dovolj


Trenutni položaj v Kostanjevici na Krasu, ki je v tem trenutku najbolj ogroženo naselje. Pri Mirnu je požar obliznil zidove gradu, vendar ga ni zajel.






Iz Regijskega štaba CZ za severno Primorsko ponovno pozivajo vse prebivalce iz občin Miren Kostanjevica, Renče Vogrsko in tudi Šempeter Vrtojba, da spremljajo dogajanje v zvezi z obsežnim požarom, da ob zvoku sirene zaprejo okna in so pripravljeni na morebitno evakuacijo.

Panika ni potrebna, na cestah pa naj imajo prednost gasilska vozila. 

Z ognjem naj bi se v tem trenutku borilo že več kot 1000 gasilcev. Pomoč imajo tudi iz zraka in sicer 4 helikopterje: 3 slovenske vojske in enega slovenske policije. Na Krasu pa pričakujejo tudi avstrijski helikopter

Na požarišče prihajajo vse razpoložljive cisterne za prevoz vode, tudi vodni top. Sicer pa je veliko posameznikov in organizaciji, tudi HSE, napovedalo pomoč v vodi za gasilska vozila. Družba Holding slovenske elektrarne bo namenila donacijo večje količine pitne vode za vse intervencijske enote, ki se v zadnjih dneh borijo z ognjenimi zublji na Krasu.

Po sporočilu Regijskega štaba CZ za severno Primorsko


Ognjena stihija na Krasu se nadaljuje, kljub nečloveškim naporom številnih gasilcev iz praktično vse Slovenije.

Odgovorni pozivajo ljudi, da se držijo navodil ob evakuaciji, v Mirnu bo na voljo tudi avtobus. Evakuacijski center za Miren je v telovadnici v Biljah. Razlogov za paniko ni, ljudje naj bodo strpni  in naj na cestah dajo prednost gasilskim vozilom. 

Čeprav je bila sprva  posredovana informacija o tem, da je ogenj zajel tudi posamezne hiše na slovenski strani, trenutno dokončne in uradne potrditve o tem še ni. So se pa plameni razbesneli nad Mirenskim gradom. Na terenu je preko 900 gasilcev, pridružuje se helikopter iz Avstrije.

Sicer na Kras prihajata Janez Lenarčič - evropski komisar za krizno upravljanje in premier Robert Golob . Tam bosta predvidoma okoli 17. ure.


Primož Božič, Regijski štab CZ za severno Primorsko, STA


Na terenu je novinar Primož Božič, sveže fotografije objavljamo na našem FB profilu


Ogenj se širi proti Mirnu, sprožili so sirene za splošno nevarnost in pripravo na evakuacijo; opozorilo velja tudi za Šempeter pri Gorici.

Evakuacija ljudi že poteka iz vasi Sela na Krasu, Hudi Log, Korita na Krasu in Nova vas. Ogenj se širi tudi proti Mirnu, kjer so se oglasile sirene za splošno nevarnost in pripravo na evakuacijo, so sporočili z regijskega centra CZ za Severno Primorsko.

Kot dodajajo, je položaj na Krasu vse bolj dramatičen. Na prizorišče pa prihaja tudi evropski komisar Lenarčič.


Aktivirane so vse sile za zaščito in reševanje na celotnem območju. Na pomoč prihaja tudi avstrijski helikopter. 

Situacija na Krasu se je, ko se je veter obrnil, zelo hitro zaostrila. Kot je na dopoldanski novinarski konferenci v Kostanjevici na Krasu pojasnil poveljnik Civilne zaščite RS Srečko Šestan, se z ognjem bori skoraj 600 ljudi. Ko je ogenj začel ogrožati hiše, so vpoklicali še dodatne sile. Dodatna pomoč tako prihaja iz mariborske regije in Pomurja. Zaradi manjših opeklin in respiratornih težav zaradi gostega dima je zdravniško pomoč potrebovalo pet gasilcev.

Kot so zapisali v regijskem centru Civilne zaščite (CZ) za Severno Primorsko, gasilci iz vse Slovenije poskušajo vse, da bi obvarovali hiše v omenjenih vaseh in predvsem ljudi. Znova pa je zagorelo tudi na obeh straneh ceste od Mirna do Lokvice. Ta cesta je zaprta za promet.

Gasilskim enotam na terenu z gašenjem iz zraka pomagata policija in Slovenska vojska (SV), vendar pa gašenje iz zraka močno otežuje dim, je ob obisku območja povedal obrambni minister Marjan Šarec. Zagotovil je, da so enote dobro usposobljene in izkušene, dobro je tudi mednarodno sodelovanje.

Vodo dovažajo s cisternami in polnijo bazene, iz katerih helikopterji zajemajo vodo, je pojasnil minister. Šestan pa je dodal, da vode zaenkrat ne zmanjkuje

Sprejeta je bila odločitev, da se voda dovaža tudi iz drugih regij, da bo gašenje potekalo nemoteno in ne bo ogrožen dostop do pitne vode, so Šarčeve besede navedli na Twitterju ministrstva. Dodali so, da je minister aktiviral tudi logistično brigado SV in bodo vojaške cisterne dovažale vodo. Vojaška zdravstvena enota je v pripravljenosti za oskrbo opeklin, SV pa bo poskrbela tudi za hrano za enote na terenu. Na poti je tudi vodni top policije.


Primož Božič, STA, CZ SP

Primož Božič v živo s terena

Komentarji

Oddajte svoj komentar

Za komentiranje se morate prijaviti. Če še nimate uporabniškega računa, si lahko tega ustvarite brezplačno!

Komentarji ne odražajo stališča uredniške politike Primorskega vala. Prosimo, da se pri komentiranju držite teme in ne uporabljate sovražnega govora.

Bodite prvi pri komentiranju novice, oddajte svoj komentar!



Pozabljeno geslo?

 

torek
10.09.2024
20°C / 26°C
sreda
11.09.2024
12°C / 29°C
četrtek
12.09.2024
14°C / 26°C