NA KRASU V DOBREM TEDNU DNI VEČ KOT 10.000

Ponedeljek, 25. julij 2022

V dobrem tednu dni je požar na goriškem Krasu, doslej največji v Sloveniji, gasilo že več kot 10.000 prostovoljnih in poklicnih gasilcev. Pri delu jim je pomagalo 1200 pripadnikov različnih podpornih enot. Ljudje so jim za njihov trud in delo izjemno hvaležni, kar kažejo na vsakem koraku.

Minister za obrambo Marjan Šarec je na današnji novinarski konferenci v Kostanjevici na Krasu o požaru dejal, da še zdaleč ni vse zaključeno. Še vedno je veliko žarišč, zato območje pregledujejo s termokamero. Ključno je še naprej opazovati območje požara, meni.

Na nekaterih mestih je podrast precej globoka in tam je zato takoj možnost za nov izbruh, je opomnil. Gasilci bodo na terenu še naprej, je zagotovil.

Slovenska vojska po besedah podpolkovnice Nine Raduha sodeluje pri gašenju požara že deseti dan. Ko je postal bolj intenziven, se je dnevno vključilo 230 pripadnikov, 90 pripadnikov pa je v rezervi v polni pripravljenosti v vojašnici Vipava.

Po njenih besedah so dnevno za gašenje uporabljali tri do štiri letalnike. Odvrgli so več kot dva milijona litrov vode. Sodelovali so tudi letalniki iz tujine.

Požar, največji v Sloveniji doslej, je v dobrem tednu dni gasilo že več kot 10.000 prostovoljnih in poklicnih gasilcev. Pri delu jim je pomagalo približno 1200 pripadnikov različnih podpornih enot. Civilna zaščita je pri tem predvsem koordinirala delo med gasilskimi enotami in ostalim podpornim osebjem ter zagotavljala logistiko na tej intervenciji, je za STA povedal poveljnik regijskega štaba Civilne zaščite (CZ) za Severno Primorsko Samo Kosmač, ki je sodeloval tudi na novinarski konferenci v Kostanjevici na Krasu.

Podpoveljnik prostovoljnega gasilskega društva v Kostanjevici na Krasu Erik Spačal je medtem dejal, da so gasilci iz društva branili pred požarom svoje vasi, a hkrati niso vedeli, kaj se dogaja z njihovimi lastnimi hišami.

Za gašenje so dnevno uporabljali tri do štiri letalnike, helikopter bell 206 pa za menjavo helikopterskih posadk sredi dneva. Letalniki so v vsem tem času naleteli 224 ur in naredili več kot 2000 ciklov, torej zajemanj in odmetov vode. Odvrgli so več kot dva milijona litrov vode, je izpostavila.

Sodelovali so tudi letalniki tujih oboroženih sil, tako dva madžarska vojaška helikopterja, slovaški helikopter, Romuni pa so pomagali z dvema spartanoma. En spartan v enem naletu odmeče 6000 litrov vode, je ponazorila.

Več kot 90 odstotkov površin je zgorelo v občini Miren-Kostanjevica. Po besedah župana Mauricija Humarja to pomeni približno 40 odstotkov občinskega ozemlja.

Izrazil je upanje, da se bo uresničila obljuba predsednika vlade Roberta Goloba, ki je v nedeljo izpostavil nalogo vlade, da poleg že obljubljenega nadomestila za prostovoljne gasilce zagotovi pomoč za sanacijo škode in tako pomaga prizadetim občinam.

Občina bi težko našla denar, ki je potreben za obnovo, je dejal Humar. Obenem je napovedal, da bodo prihodnji ponedeljek odprli poziv za prijavo škode po požaru. Kot je župan povedal:

Izjava župan Mauricij Humar

Boštjan Košiček iz sežanske območne enote Zavoda za gozdove Slovenije je povedal, da so prostovoljne sekače že odpovedali. Danes popisujejo, kaj je bilo storjenega. Kar je posekanega, je treba po njegovih besedah čim prej odstraniti, v torek pa naj bi začeli z odvozom lesa.

Maja Vojska po STA
Foto: Maja Vojska

Komentarji

Oddajte svoj komentar

Za komentiranje se morate prijaviti. Če še nimate uporabniškega računa, si lahko tega ustvarite brezplačno!

Komentarji ne odražajo stališča uredniške politike Primorskega vala. Prosimo, da se pri komentiranju držite teme in ne uporabljate sovražnega govora.

Bodite prvi pri komentiranju novice, oddajte svoj komentar!



Pozabljeno geslo?

 

ponedeljek
09.09.2024
20°C / 26°C
torek
10.09.2024
12°C / 29°C
sreda
11.09.2024
14°C / 26°C