MERITVE DIOKSINOV V DESKLAH

Sreda, 07. september 2022

Na spletni strani občine Kanal so objavili rezultate dodatnih meritev kakovosti zraka, ki jih je v Desklah opravljala Agencija za okolje Republike Slovenije. ARSO je sicer rezultate celoletnih meritev, ki jih je izvajal v letu 2021, objavil konec aprila letos, maja in junija pa so opravili še dodatne meritve dveh zdravju nevarnih spojin. Meritve so pokazale, da je njihova prisotnost v Desklah pod zaznavnimi količinami.

Meritve so zajemale vzorčenje in analizo zunanjega zraka na prisotnost polikloriranih dibenzo-paradioksinov in polikloriranih dibenzo-furanov. Gre za skupno 210 različnih aromatskih spojin s podobnim toksičnim profilom in skupnim mehanizmom delovanja, zato se običajno pojmujejo kot enotna skupina dioksini oziroma PCDD/F.

V okolju se pojavljajo precej pogosto in nastajajo po naravni poti, na primer v vulkanih in gozdnih požarih, v industrijskih procesih in kot stranski produkt zgorevanja v različnih procesih. Izpostavljenost človeka dioksinom je povezana z mnogimi škodljivimi učinki, vendar glavnino izpostavljenosti človeka pomeni vnos s hrano in ne z dihanjem, so zapisali v poročilu.

Zaradi velikih razlik v toksičnosti posameznih spojin se onesnaženje z dioksini skupno navaja v toksično ekvivalentnih faktorjih (TE), pri izračunu katerega je koeficient določene spojine pomnožena z njeno izmerjeno koncentracijo.

Za te spojine v naši zakonodaji pa tudi v smernicah Svetovne zdravstvene organizacije ne obstaja ciljna ali mejna vrednost, navajajo le, da je običajna vrednost v okolju okoli 100 fg/m3. Ta vrednost malo prispeva k neposredni izpostavljenosti ljudi, lahko prispeva le k onesnaženju prehranske verige, so zapisali v poročilu.

Šele vrednosti nad 300 naj bi bile pokazatelj emisijskih virov, ki bi jih bilo potrebno dodatno identificirati in nadzorovati. V Nemčiji so letno ciljno vrednost za dioksine kot del dolgoročne strategije ohranjanja kakovosti zraka postavili pri 150 fgTE/m3 pri kateri ob dolgoročnejši izpostavljenosti ni pričakovati pomembnih vplivov na zdravje ljudi.

Meritve v Desklah in primerjalne meritve v Celju so bile izvedene v osmih 48-urnih intervalih, po štiri na vsaki lokaciji. Vse meritve v Desklah in dve v Celju so pokazale, da je prisotnost dioksinov pod zaznavnimi količinami, torej manj kot 1 fg/m3.

V ARSO so zato kot končno ugotovitev zapisali, da je raven izmerjenih dioksinov precej pod običajnimi ravnmi, ki se pojavljajo v urbanem okolju v Evropi in zato za prebivalce ne predstavlja zdravstvenega tveganja.       
   
Primož Božič

Foto: Merilnik v Desklah //vir: ARSO

Komentarji

Oddajte svoj komentar

Za komentiranje se morate prijaviti. Če še nimate uporabniškega računa, si lahko tega ustvarite brezplačno!

Komentarji ne odražajo stališča uredniške politike Primorskega vala. Prosimo, da se pri komentiranju držite teme in ne uporabljate sovražnega govora.

Bodite prvi pri komentiranju novice, oddajte svoj komentar!



Pozabljeno geslo?

 

ponedeljek
09.09.2024
20°C / 26°C
torek
10.09.2024
11°C / 28°C
sreda
11.09.2024
14°C / 27°C