FUNDACIJA POT MIRU IZDALA NOV VODNIK PO POTI MIRU

Četrtek, 15. september 2022

Pot miru od Alp do Jadrana je več kot 500 km dolga pohodniška pot, razdeljena na 30 odsekov, ki se vije po zahodni Sloveniji in Furlaniji - Julijski krajini. Vključuje tudi nekatera druga območja in kraje, ki niso neposredno na trasi poti, so pa pomembni za razumevanje pričujoče zgodovine. 

Fundacija Pot miru v Posočju je pred kratkim izdala nov vodnik po poti v slovenščini in italijanščini, ki je bil narejen v okviru projekta WALKofPEACE na programu Interreg Italija‒Slovenija, na voljo pa je v Centrih za obiskovalce Pot miru in turistično informacijskih centrih vzdolž Poti miru od Alp do Jadrana. 

Fundacija je skupaj s partnerji pot miru v zadnjih letih stalno razvijala in nadgrajevala ter smiselno povezovala dediščino soške fronte, vsi rezultati pa so sedaj prikazani v novem vodniku in tudi na novi spletni strani. Podrobneje pa v pogovoru s Tadejem Korenom iz Fundacije poti miru. 

Pogovor s Tadejem Korenom
 

Prav danes pa sicer Fundacija skupaj z ZRC SAZU, Zgodovinskim inštitutom Milka Kosa, v Kobaridu organizira mednarodno konferenco, na kateri bodo domači in tuji raziskovalci predstavili svoje raziskave o vojaških pokopališčih na soški fronti, njihovem ohranjanju v zadnjih desetletjih ter mednarodne prakse njihovega urejanja in raziskav.

Kot so sporočili iz Fundacije Poti miru, je vojna, ki je pred dobrim stoletjem zajela svetovne velesile, pokazala svoje posledice tudi na krajih in pokrajini ob Soči, hkrati pa vzela tudi na tisoče življenj mladih fantov in mož in pustila za seboj na stotine vojaških pokopališč. Ta so bila v obdobju po prvi vojni preurejena, nekatera tudi združena, tako da jih je po besedah Mihaela Uršiča iz Fundacije ostalo 60 na osrednjem delu soške fronte ter nekaj več kot 20 v zaledju fronte. Dediščina fronte je bila nato dolga desetletja zapostavljena, nekatera pokopališča so celo utonila v pozabo. V zadnjih desetletjih pa se številne institucije in posamezniki trudijo, da bi te napake popravili in obudili spomin na vse padle vojake ter ohranili to kulturno dediščino.


Na Fundaciji poudarjajo, da gre za interdisciplinarno delo, ki ga bodo torej predstavili na konferenci danes popoldne, na kateri bodo sodelovali različni strokovnjaki iz Slovenije, Avstrije, Italije in Madžarske. Prvi sklop predavanj bo posvečen zgodovinskim raziskavam vojaških pokopališč zadnjih dvajsetih let, svoje delo bodo predstavili v okviru predavanj o varovanju pokopališč in novejših metodah raziskav predstavili tudi forenziki, spregovorili pa bodo tudi o dokumentiranju in digitalizaciji te dediščine ter predstavili mednarodne primere raziskovanja in vzdrževanja vojaških pokopališč. Jutrišnji drugi dan konference pa bo namenjen terenskemu ogledu vojaških pokopališč iz 1. svetovne vojne, predviden je tako za strokovno kot za drugo zainteresirano javnost.


Uršič je napovedal tudi, da bo Fundacija v naslednjih letih pripravila tudi posebno spletno bazo, kjer bodo predstavljena vsa vojaška pokopališča in v kateri bodo lahko svojci našli tudi svoje prednike, zadnja leta pa se trudijo da bi dediščino soške fronte vpisali tudi na seznam dediščine UNESCO.


Simona Skočir


Komentarji

Oddajte svoj komentar

Za komentiranje se morate prijaviti. Če še nimate uporabniškega računa, si lahko tega ustvarite brezplačno!

Komentarji ne odražajo stališča uredniške politike Primorskega vala. Prosimo, da se pri komentiranju držite teme in ne uporabljate sovražnega govora.

Bodite prvi pri komentiranju novice, oddajte svoj komentar!



Pozabljeno geslo?

 

sreda
11.09.2024
13°C / 26°C
četrtek
12.09.2024
16°C / 20°C
petek
13.09.2024
12°C / 15°C