V ANHOVEM POSEBNEMU POROČEVALCU ZN PREDSTAVILI CEMENTARNO IN ŽIVLJENJE OB NJEJ

Sobota, 01. oktober 2022

Civilna iniciativa (CI) Danes in društvo EKO Anhovo sta danes posebnemu poročevalcu Združenih narodov za človekove pravice in okolje Davidu R. Boydu predstavila preteklo in sedanjo zdravstveno in okoljsko sliko v Anhovem. Boyd se v Sloveniji mudi na enotedenskem obisku, delno poročilo o stanju bo predstavil 6. oktobra v Ljubljani, marca prihodnje leto pa tudi v ZN.

Pri predstavitvi življenja v preteklosti ob industriji z uporabo azbesta in sedanji, ki kot energent sosežiga odpadke, so z obema lokalnima nevladnima organizacijama sodelovali še Amnesty Slovenija, Pravni center za varovanje človekovih pravic in okolja (PIC) ter okoljevarstveno društvo Eko krog. Od obiska posebnega poročevalca si obetajo predvsem predstavitev problematike na evropski ravni in pritisk ZN na slovenske odločevalce, da začnejo razmere spreminjati.

Vse tri organizacije podpirajo zahteve obeh lokalnih društev po zakonski izenačitvi dovoljenih izpustov za sežig in sosežig, priključitvi Deskel in okolice na nov vodni vir, razglasitev vodovarstvenih območij v občini in stalen emisijski nadzor težkih kovin.    

"Nesprejemljivo je, da se industrija postavlja na prvo mesto, ne pa zdravje prebivalcev. Nedopustno je, da se namerava podvojiti količino sosežiga ob želji, da bi stoodstotno prešli na alternativne vrste goriva in da se ob tem ne jemlje v poštev zdravstvene slike prebivalstva,« je glavne pomisleke CI Danes strnila Manuela Korečič.

V tem trenutku ima cementarna Salonit Anhovo dovoljenje za sosežig skoraj 109 tisoč ton odpadkov, leta 2020 so podali vlogo za povišanje na 135 tisoč ton, ki pa so jo ob pritiskih zdravnikov in civilne družbe umaknili. Aprila letos so izrazili jasno namero, da bi radi sosežig povečali na 220 tisoč ton, v tem trenutku naj bi Salonit kot potencialni onesnaževalec izdeloval poročilo o vplivih na okolje, ki je eden od predpogojev za novo vlogo.

Uroš Macerl iz društva Eko krog je poudaril, da kljub temu, da so evropske in slovenske emisijske vrednosti izenačene, obstaja razlika med npr. nemškimi cementarnami, ki uporabljajo sosežig, in Salonitom Anhovo. »Na lokaciji Anhovega je ob vsej preteklosti, ki so jo tu doživeli z azbestom, izdaja okoljskega dovoljenja z neomejenim rokom in ideja o povečanju sosežiga norost,« je še povedal.

Boyd se je v okviru obiska srečal tudi z vodstvom Salonita Anhovo, kjer so v izjavi za javnost zapisali, da so se med diskusijo dotaknili številnih vprašanj, predvsem najnovejših neodvisnih okoljskih meritev in razvojnih načrtov za zeleni prehod cementarne.

Primož Božič

Naslovna fotografija: Nataša Posel, Amnesty Slovenija; Aljoša Petek, PIC; Manuela Korečič, Civilna iniciativa Danes; Uroš Macerl, Eko krog

Komentarji

Oddajte svoj komentar

Za komentiranje se morate prijaviti. Če še nimate uporabniškega računa, si lahko tega ustvarite brezplačno!

Komentarji ne odražajo stališča uredniške politike Primorskega vala. Prosimo, da se pri komentiranju držite teme in ne uporabljate sovražnega govora.

Bodite prvi pri komentiranju novice, oddajte svoj komentar!



Pozabljeno geslo?

 

ponedeljek
09.09.2024
18°C / 29°C
torek
10.09.2024
20°C / 24°C
sreda
11.09.2024
14°C / 28°C