Ekipe slovenskih gorskih reševalcev so se na nedavnem tekmovanju gorskih reševalnih ekip v Dolomitih odlično odrezale, člani GRS Jezersko so stopili na najnižjo zmagovalno stopničko, člani GRS Tolmin so bili tik za njimi, na 12. mesto se je uvrstila mešana ekipa društev GRS Ljubljana in GRS Kranj, ekipa GRS Radovljica pa je osvojila 31. mesto med 58. prijavljenimi ekipami.
Na Gorski reševalni zvezi Slovenije so ob tem zapisali, da je to »še en dokaz več, da imamo odlične gorske reševalce: srčne, vedno pripravljene na pomoč in kot danes dokazujejo rezultati, tudi vrhunsko pripravljene in usposobljene. Dva dni druženja in prijateljstva v športnem duhu in veselje ob teh odličnih rezultatih, nam bodo dali krila tudi za vnaprej. Hvala fantje, ponosni smo na vas, čestitamo iz srca!«
11. izvedbo reševalnega teka Dolomiti Rescue Race v Pievi di Cadore je sicer dobila ekipa iz Češke, ki je s progo opravila v 2 urah in 13-ih minutah, kar je odličen izid a kljub temu še kar daleč od rekorda domačinov (1 ura 58 minut in 12 sekund), ki so ga postavili leta 2017.
Na drugo stopničko podija je stopila italijanska ekipa iz Val Brembane z minuto zaostanka, tretja, z dvema minutama zaostanka, pa je bila najvišje uvrščena slovenska ekipa.
Zaradi slabega vremena na petkovo jutro se je 58 registriranih ekip predstavilo množici domačinov in podpornikov na Piazzi Tiziano.
»Več ljudi se je zbralo kot sicer,« je dejal župan Guiseppe Casagrande, »očitno je tekmovanje Kadorčanom priraslo k srcu. S tehnične plati je reševalni tek Dolomiti organiziran kot resnična intervencija v gorah, kjer je hitrost pomemben dejavnik pri reševanju življenja poškodovane osebe.«
Letos se je na tekmovanje prijavilo 15 tujih ekip iz šestih držav, kar potrjuje, da dogodek iz leta v leto postaja bolj mednaroden. Poleg članov italijanske zveze alpinistov in jamarjev CNSAS so se tako tekmovanja udeležili še gorski reševalci iz Slovenije, Hrvaške, Češke republike, Romunije, Poljske, prvič pa tudi Avstrije. Iz Italije je prišla tudi reševalna ekipa finančne straže iz Cortine.
Tekmovanje organizira gorska reševalna postaja Pieve di Cadore ob pomoči še nekaterih drugih tovrstnih organizacij, ekipe pa so sestavljene iz štirih tekmovalcev, pri čemer vsakdo nosi s sabo vso predpisano osebno, vsi skupaj pa tudi skupinsko opremo.
Tekmovalci so morali premagati 1250 višinskih metrov, od tega 250 metrov izpostavljenega, vendar ustrezno varovanega skalnega grebena.
Skupinski start je sicer v Praciadelanu (občina Calalzo di Cadore) na 1060 metrih nadmorske višine, proga se nato povzpne na planino Antelao (1626 m. n. v.), od tu pa na sedlo Piria na 2080 m. n. v. Tu se začne tehnično najbolj zahteven del trase, ki vodi na najvišjo, 2130 metrov visoko točko proge.
Od tu se proga začne spuščati proti zavetišču Antelao (1769 m) in nato do sedla Antracisa (1693 m). Tu se morajo tekmovalci znova povzpeti po poti iz časa 1. svetovne vojne na vrh Monte Tranego (1849 m), nato pa se znova začnejo spuščati proti dolini. Pri spustu se morajo na enem delu 60 metrov spustiti po vrvi, nato pa po poti, ki se spusti za kar 1100 višinskih metrov, pridejo v dno doline. Kilometer pred ciljem v Piazzo Tizianu vsaka ekipa sestavi prenosna nosila in z njimi prečka ciljno črto. Celotna trasa poteka po slikovitem pobočju Monte Antelaja z mnogimi čudovitimi razgledi.
»Ta dogodek se je razvil zaradi želje, spoznati se, srečati, govoriti in spoprijateljiti se z vsemi člani gorske reševalne službe v Italiji in po svetu,« razlaga vodja zveze alpinistov in jamarjev v regiji Veneto Rodolfo Selenati, »v razmerah, ki niso interventne oz. operativne narave, pa tudi ne zgolj trening. Gre torej za športu popolnoma posvečen dan, poleg tega pa tudi za priložnost, preživeti z družinami in prijatelji dan brez skrbi, v duhu, ki zaznamuje vsakega posameznega reševalca. Posebej se zahvaljujem vsem prostovoljcem in domačinom, ki so kakorkoli prispevali k organizaciji dogodka.«
Primož Božič
Foto: Gorska reševalna zveza Slovenije
Za komentiranje se morate prijaviti. Če še nimate uporabniškega računa, si lahko tega ustvarite brezplačno!
Komentarji ne odražajo stališča uredniške politike Primorskega vala. Prosimo, da se pri komentiranju držite teme in ne uporabljate sovražnega govora.
Bodite prvi pri komentiranju novice, oddajte svoj komentar!