SPOZNAVANJE FINSKE DOBRE PRAKSE TUDI ZA PODROČJE MLADINSKE POLITIKE NA IDRIJSKEM

Sreda, 04. januar 2023

Predstavnica Občine Idrija se je decembra v Helsinkih, prestolnici Finske, kot ena od 30 izbranih izmed 313 prijavljenih mladinskih delavcev oz.zaposlenih v občinskih upravah iz 14 držav udeležila študijskega obiska o mladinski participaciji v finskih občinah. Njegov namen je bil spoznavanje finskega mladinskega sektorja s poudarkom na participaciji mladih in mladinskem delu na lokalnem nivoju. Dogodek sta pod okriljem programov Erasmus+ in Europe Goes Local organizirali Zveza finskih mladinskih svetov in Finska nacionalna agencija za izobraževanje, podporo projektu na nacionalni ravni v Sloveniji nudi MOVIT – Zavod za razvoj mobilnosti mladih.

Udeleženci študijskega obiska, med njimi tudi Lenka Grošelj z Občine Idrija, so se srečali s finskim ministrom za znanost in kulturo, ki je izpostavil pomembnost participacije manjšinskih in ranljivih skupin, tudi mladih, v procese odločanja. 


Varuhinja pravic otrok na Finskem je predstavila finsko strategijo za otroke, katere cilj je, da Finska postane otrokom in družinam prijazna država, predstavljeni so bili tudi izsledki triletne raziskave o delovanju mladinskih svetov in izvajanju participatornih proračunov v Helsinkih. Udeleženci so si ogledali svetovalni center v Helsinkih, enega od 70 v državi, kamor se mladi do 30. leta starosti anonimno lahko obrnejo po pomoč, usmeritve glede težav v šoli, pri iskanju zaposlitve, finančnih težavah, iskanju stanovanja, v duševnih stiskah … V enem od mest so spoznavali dobre prakse na področju participacije mladih ter izobraževalno-kulturni center. Predstavnica ustanove Mladi Helsinki je predstavila model participatornega proračuna za mlade v Helsinkih, ki ga izvajajo že 10 let. Letno podprejo od 50-80 manjših projektov pod 3.000 evrov, poleg tega namenijo še 150.000 evrov za večje projekte, namenjene mladim. 


Finsko ministrstvo za socialne zadeve in zdravje financira tudi program zagotavljanja enoletne zaposlitve težje zaposljivim mladim v javnih in zasebnih ustanovah. Predstavnici Rdečega križa Finske pa sta predstavili digitalno platformo, preko katere lahko mladi anonimno, po principu varnega prostora, sodelujejo in diskutirajo o različnih perečih temah. Zaposleni, prostovoljci in mladi ob zaključku debate oblikujejo izjavo, ki jo posredujejo odločevalcem. V Helsinkih sicer dela 300 mladinskih delavcev. Za izvajanje aktivnosti in mladinsko delo na letni ravni namenijo 31 milijonov evrov. Udeleženci dogodka so obiskali tudi finski parlament, kjer jih je poslanka zelenih seznanila s svojimi izkušnjami pri zastopanju mladinske problematike, udeležili pa so se tudi predstavitve programa Europe Goes Local in orodja za beleženje formalne in neformalnega izobraževanja na področju mladih Youth Pass.

 

Metka Rupnik

Foto: Občina Idrija

 

Komentarji

Oddajte svoj komentar

Za komentiranje se morate prijaviti. Če še nimate uporabniškega računa, si lahko tega ustvarite brezplačno!

Komentarji ne odražajo stališča uredniške politike Primorskega vala. Prosimo, da se pri komentiranju držite teme in ne uporabljate sovražnega govora.

Bodite prvi pri komentiranju novice, oddajte svoj komentar!



Pozabljeno geslo?

 

ponedeljek
09.09.2024
20°C / 26°C
torek
10.09.2024
11°C / 28°C
sreda
11.09.2024
14°C / 27°C