NA FESTIVALU IDRIJSKE ČIPKE LETOS (R)EVOLUCIJA ČIPKE

Sobota, 25. februar 2023

Letošnji 41. festival idrijske čipke bo potekal od 16. do 18. junij in bo nosil slogan REVOLucija. Festival bo v ospredje postavil (r)evolucijo idrijske čipke oziroma njen razvoj s poudarkom na ženskah, ki so idrijsko čipko ponesle v svet in skrbijo za to, da še vedno pomemben del identitete Idrije, bisera UNESCO dediščine. Organizatorji bodo na festivalu izpostavili tudi 20. obletnice delovanja Društva klekljaric idrijske čipke Čipkarske šole Idrija in Inštitut za svilogojstvo in svilarstvo Rebeka Lucijana Berčič.V Idrijo bodo namreč pripeljali sviloprejkein prikazali celoten proces razvoja sviloprejke od odvijanja svilenih kokonov ter pridelave svilenih niti, proces, ki ga na nek način lahko enačimo z razvojem oziroma kreiranjem idrijske čipke.Oziroma kot so pojasnili organizatorji lahko spremljamo zgodbo od kokona do svile in od ideje do klekljane idrijske čipke. Kot so dodali, pa slogan festivala (r)evolucije na področju idrijske čipke odraža tudi ljubezen, ki jo do klekljanja gojijo na Idrijskem in širše.

V strokovni del programa bodo umestili osrednjo razstavo Društva klekljaric idrijske čipke ter razstavo o svilarstvu in svilogojstvu na slovenskem s klekljanimi izdelki iz svile pridelane v Sloveniji. Poleg tega bodo v program umestili tudi razstave otrok Čipkarske šole Idrija, slikarja Nandeta Rupnika, Klekljarskega društva Marjetica Cerkno, Likovnega društva Cinober, Ljubiteljsko razstavo klekljanih izdelkov ter dve gostujoči razstavi Lepoglava in Split. Poleg velike otvoritvene slovesnosti, kjer bodo nastopile Kombinatke, bodo pripravili tudi Veliki sobotni koncert, kjer se bodo zvrstili različni glasbeniki, in sicer Greg Even z gosti Jacuzzy Krall in Lea Cok, koncert skupine Siddharta in nastop Marka Hatlaka z bendom. Pripravili bodo tudi vse slovensko klekljanje na Ahacijevem trgu, bogat animacijski program za otroke terdelavnice za otroke in odrasle. Poleg tega pa bo festival spremljala pestra kulinarična ponudba, s turističnim programom in prikazom klekljanja po ulicah Idrije.

Maja Vojska

Komentarji

Oddajte svoj komentar

Za komentiranje se morate prijaviti. Če še nimate uporabniškega računa, si lahko tega ustvarite brezplačno!

Komentarji ne odražajo stališča uredniške politike Primorskega vala. Prosimo, da se pri komentiranju držite teme in ne uporabljate sovražnega govora.

Bodite prvi pri komentiranju novice, oddajte svoj komentar!



Pozabljeno geslo?

 

četrtek
20.02.2025
-5°C / 10°C
petek
21.02.2025
-6°C / 13°C
sobota
22.02.2025
-3°C / 11°C