GORIŠKO GOSPODARSTVO Z MANJ NETO DOBIČKA, PRIHODI TURISTOV IN NOČITVE VIŠJI KOT V 2019

Četrtek, 11. maj 2023

Na Gospodarski zbornici Severne Primorske so na današnji novinarski konferenci predstavili podatke o gospodarskih kazalcih za leto 2022.

Gospodarstvo v Goriški statistični regiji je v letu 2022 zabeležilo 61 milijonov manj neto čistega dobička v primerjavi z letom poprej, kažejo podatki Ajpesa. Mara Kos Maver:

IZJAVA: Kos Maver 1

Mogočni so padli, bi lahko dejali po letu 2021, ko je bila Goriška po neto čistem dobičku med tremi najuspešnejšimi regijami v Sloveniji, lani pa je bila ena izmed le treh, ki neto čistega dobička niso povečale. V to skupino spadata še Osrednjeslovenska, kjer je bil padec 5-odstoten in Posavska, kjer se je padec prav tako približal 20-im odstotkom.

A kakor v isti sapi zagotavljajo na Ajpesu, je glavni razlog za slab regijski izkaz iskati pri zgolj dveh velikih podjetjih iz Ajdovščine in Šempetra-Vrtojbe, ki sta izkazali velike izgube v poslovanju:

IZJAVA: Kos Maver 2

Ti dve podjetji, ki še ne smeta biti imenovani, sta za sabo potegnili tudi občini, v katerih delujeta. Ajdovščina in Šempeter-Vrtojba sta zabeležili največji padec po dobičku na občino, v Ajdovščini je bilo kar 76 % manj dobička kot lani, v Šempetru-Vrtojbi pa so leto zaključili celo z neto izgubo. Neto dobiček je sicer največ zrasel v Idriji, Kanalu in Brdih.

Pregled po posameznih dejavnostih kaže zanimivo sliko. Mara Kos Maver:

IZJAVA: Kos Maver 

Precej manj dobička so izkazale tudi družbe za oskrbo z elektriko, plinom in paro, nadalje finančne in zavarovalniške dejavnosti ter poslovanje z nepremičninami, ki pa pomenijo le malenkostne deleže celotnega gospodarstva regije.

Kakor kažejo številke, Goriška regija še vedno zaostaja za slovenskim povprečjem po bruto družbenem proizvodu, a je bila kljub temu po tem kazalniku leta 2021 na 5. mestu med 12-imi regijami, podatke za leto 2022 pa še zbirajo.

Lani je bil skupni znesek izvoza za 13,6 % višji kot leto poprej, za kar 20 % pa se je povečal tudi uvoz. Pokritost izvoza nad uvozom je bila letos 106-odstotna, še lani je ta delež znašal 114 odstotkov. Močno je padel tudi blagovni presežek, goriška podjetja so izvozila za 120 milijonov več blaga kakor uvozila, kar je kar 95 milijonov manj kot leto poprej.

Zaostanek za slovenskim povprečjem se izkazuje tudi pri plačah, a se ta razkorak, kakor tudi pri nekaterih drugih kazalnikih, iz leta v leto zmanjšuje.

Če Goriška za državnim povprečjem gospodarsko večinoma še vedno zaostaja, pa je turizem tista panoga, kjer se ponudnikom godi bolje kot drugje v državi:

IZJAVA: Volk Rožič 1

je povedala Nevenka Volk Rožič, direktorica Gospodarske zbornice Severne Primorske. Ne le v primerjavi z lanskim letom, številke so višje tudi v primerjavi z letom 2019, ki je bilo doslej rekordno:

IZJAVA: Volk Rožič 2

Absolutno povišanje števila prihodov in prenočitev turistov v primerjavi z letom 2019 izkazujejo prav vse občine z izjemo Nove Gorice, kamor je prišlo lani 10 % manj turistov kakor leta 2019. Najvišji porast sicer beležijo v Ajdovščini, Bovcu in Brdih.




Primož Božič

Komentarji

Oddajte svoj komentar

Za komentiranje se morate prijaviti. Če še nimate uporabniškega računa, si lahko tega ustvarite brezplačno!

Komentarji ne odražajo stališča uredniške politike Primorskega vala. Prosimo, da se pri komentiranju držite teme in ne uporabljate sovražnega govora.

Bodite prvi pri komentiranju novice, oddajte svoj komentar!



Pozabljeno geslo?

 

petek
06.09.2024
17°C / 26°C
sobota
07.09.2024
17°C / 29°C
nedelja
08.09.2024
18°C / 28°C