NA DNEVU OBRTI IN PODJETNIŠTVA V TOLMINU TUDI O KADROVSKI PROBLEMATIKI V POSOČJU

Sobota, 13. maj 2023

V Tolminu je včeraj potekal prvi Dan obrti in podjetništva, s katerim so mladim želeli približati deficitarne poklice, na okrogli mizi pa so predstavniki gospodarstva, šol in posoški župani spregovorili o ključnih kadrovskih težavah v Posočju. Opozorili so na pomanjkanje tehničnih kadrov, naslovili so tudi demografsko problematiko.



Predsednica tolminske območne obrtno-podjetniške zbornice Anica Kanalec Prešeren je uvodoma izpostavila, da se zavedajo pomanjkanja kadrov, zato so pripravili prvi Dan obrti in podjetništva s promocijo deficitarnih poklicev, na katerega so povabili več kot 200 učencev iz celotnega Posočja. Dogodek se je nadaljeval z okroglo mizo, kjer so posoški župani ter predstavniki gospodarstva in šolstva razpravljali o izzivih pridobivanja in izobraževanja kadrov v Posočju.

Direktor Posoškega razvojnega centra Simon Škvor je v uvodu pojasnil, da je največja težava trend upadanja števila prebivalcev, narašča pa tudi indeks staranja. V Posočju, ki šteje nekaj več kot 18.000 prebivalcev, jih je delovno aktivnih 7400, brezposelnost pa je sicer pod slovenskim povprečjem. Del aktivnega prebivalstva odhaja na delo tudi v sosednje regije, upada pa trend zaposlenih v sosednji Italiji. Prevladuje delež srednješolske izobrazbe, počasi se sicer povečuje delež visoko izobraženega kadra, premalo pa je učencev, ki bi se usmerjali v tehnične poklice.

Predstavniki gospodarstva na okrogli mizi so povedali, da so med najbolj iskanimi poklici predvsem tisti s področja elektrotehnike, kovinarstva, pa tudi zidarji, vodoinštalaterji, kuharji. Eno od večjih podjetij s skoraj 400 zaposlenimi je podjetje Hidria Advancetec, ki velja za eno izmed najbolj inovativnih. Kot je povedal direktor omenjene družbe Rudi Kragelj, imajo ambiciozne cilje, ki so povezani s sodobnimi trendi električne mobilnosti in razogličenja, kar pa zahteva primeren tehnični kader, zato potrebujejo strokovnjake s tehničnega področja.

S problemom pomanjkanja kadrov se ukvarjajo že več let, poskušajo ga reševati tudi s sistemskimi ukrepi, je povedal Škvor. Eden od uspešnejših projektov je Partnerstvo za kadre, s katerim so pričeli pred petimi leti, temelji pa na povezovanju gospodarstva in šolstva z namenom promocije ter boljše prepoznave tehničnih poklicev med mladimi v Posočju.

V omenjen projekt so vključene tudi občine, ki se težave zavedajo, so si bili enotni župani. Izpostavili so reševanje demografskega problema, za kar bi bilo potrebno zagotoviti primerna stanovanja, gospodarstvo s širokim naborom zaposlitev in ustrezen javni servis z urejeno infrastrukturo. Tolminski župan Alen Červ je v svojem prvem mandatu obljubil izgradnjo 100 novih stanovanj, v Kobaridu aktivno urejajo zemljišča za novo stanovanjsko sosesko na robu vasi Svino in širijo industrijsko cono, v Bovcu več kot 600.000 evrov letos namenjajo za nakup zemljišč.

Tadej Beočanin, župan ajdovske občine, ki je v zadnjih letih dosegla velik preboj in razvoj, je povedal, da so izzivi, ki jih imajo v Vipavski dolini, sorodni izzivom v Posočju. V Ajdovščini so uspeli vzpostaviti okolje, ki je privlačno ne samo za delo, ampak tudi za bivanje in to je po njegovih besedah recept, na katerega stavijo dolgoročno. Ustvarili so nova delovna mesta, okrepili gospodarstvo, pospešili stanovanjsko gradnjo, povečali kapacitete šol in vrtcev ter uredili infrastrukturo.

Udeleženci so razmišljali tudi o tem, da bi posoškim učencem približali tehnično srednješolsko izobraževanje in na gimnaziji ustanovili oddelke, s katerimi bi dobili več kadra, ki bi v Posočju ostal. Direktorica Gospodarske zbornice Severne Primorske Nevenka Volk Rožič je ob tem spomnila, da so že pred časom aktivno pristopili k pripravi tehničnega oddelka na tolminski gimnaziji, a za odprtje oddelka ni bilo dovolj zainteresiranih dijakov.

Ravnatelj Osnovne šole Dušana Muniha Most na Soči Ciril Makovec je ob tem opozoril, da premalo delajo tudi na informiranju staršev, ki so ključni pri odločitvi za poklicno pot mladih, dodal pa je, da bi se moral tudi šolski sistem prilagoditi sodobni družbi.

Izpostavljena je bila še problematika turistične panoge, v kateri se v Posočju soočajo predvsem z izzivom zgolj sezonskega dela, v tej panogi je zaposlenih dobrih 800 prebivalcev. Tudi tu težavo predstavlja pomanjkanje kadra, odpraviti bi bilo potrebno stereotipe o slabostih gostinskih poklicev in mladim turizem približati kot podjetniško priložnost.

Sodelujoči so se strinjali, da gre za sistemski problem, za njegovo reševanje pa se bodo morali tudi v prihodnje povezovati ter nadaljevati s skupnimi projekti.


Simona Skočir

Komentarji

Oddajte svoj komentar

Za komentiranje se morate prijaviti. Če še nimate uporabniškega računa, si lahko tega ustvarite brezplačno!

Komentarji ne odražajo stališča uredniške politike Primorskega vala. Prosimo, da se pri komentiranju držite teme in ne uporabljate sovražnega govora.

Bodite prvi pri komentiranju novice, oddajte svoj komentar!



Pozabljeno geslo?

 

petek
06.09.2024
17°C / 26°C
sobota
07.09.2024
17°C / 29°C
nedelja
08.09.2024
18°C / 28°C