VLADA OHRANILA STATUS PODRUŽNIČNE ŠOLE SOČA

Ponedeljek, 24. julij 2023

Vlada RS je na nedavni seji odločila, da za šolsko leto 2023/24 ohrani status podružnične šole Soča, s čimer je ugodila prošnji ustanoviteljice Občine Bovec, da kljub prenizkemu številu učencev šolo zaradi specifičnega pomena v lokalni skupnosti ohrani. Gre za izjemo določbe Pravilnika o ustanavljanju javnih šol.  

Podružnično šolo (POŠ) v Soči, zadnjo na območju Triglavskega narodnega parka (TNP), sicer že desetletje ohranja prevoz otrok iz Bovca v dolino Trente, čemur je inšpekcijski nadzor v prvi polovici letošnjega leta naredil konec, saj so starši otroke fiktivno prijavljali na začasne naslove v bližini podružnične šole, da bi s tem zadostili normativom pri oblikovanju oddelkov.

Za enooddelčno šolo slednje sicer ne bi bilo potrebno, saj lahko starši ob dovoljenju ravnatelja otroke vpišejo kamorkoli. Drugače je pri šoli z dvema oddelkoma, kjer učenci iz krajev izven šolskega okoliša ne smejo biti jeziček na tehtnici pri doseganju normativov. Na OŠ Bovec so namreč zaradi velike starostne razlike med učenci predlagali za prihodnje šolsko leto dva oddelka, pouk bi imela skupaj 1. in 2. ter 4. in 5. razred.

Ker je v dolini Trente premalo otrok za obstoj POŠ, bi moral po 13. členu Pravilnika o ustanavljanju javnih šol steči postopek za ukinitev. Za običajno šolo je ta meja 14 otrok, za šole na demografsko in drugače ogroženih območjih, kamor spada POŠ Soča, pa 5 otrok, vendar živita na matičnem območju šole zgolj dva, v prihodnjem šolskem letu naj bi bili vpisani štirje.

Na občini Bovec so zato na Ministrstvo za vzgojo in izobraževanje naslovili dopis, v katerem so med drugim zapisali, da je delovanje šole nujno potrebno za zagotavljanje že tako redke poseljenosti na tem delu TNP, ne zgolj za izobraževalne, temveč tudi kulturne, športne in družabne namene vseh prebivalcev tega območja. Gre za stičišče vseh krajanov in prostor delovanja lokalnih društev, so zapisali.

Vlada se je za ohranitev odločila po preučitvi Pravilnika, ki med drugim določa, da lahko v primeru, da gre za edino šolo v lokalni skupnosti, ki leži na obmejnem oziroma gorsko višinskem območju, in je njeno delovanje potrebno tudi zaradi ohranitve poseljenosti ozemlja in slovenskega jezika, na predlog ustanovitelja odloči, da se status šole ne spremeni.

Odločitev je pozdravil bovški župan Valter Mlekuž, ki si je sicer že ves čas prizadeval za ohranitev šole. Povedal je, da je lepo, da se vlada drži Zakona o TNP, ki v sedmi alineji 10. člena določa tudi podporo nadstandardnemu razvoju družbenih dejavnosti v narodnem parku in v parkovnih lokalnih skupnostih, predvsem šolstva, zdravstva in socialnega varstva.

Kakor pravi, se bo v prihodnjih dneh še sestal s predstavniki Ministrstva za izobraževanje, saj je status potrebno urediti dolgoročno, ne gre tako, da bi ga podaljševali iz leta v leto. Obenem je izrazil zaskrbljenost glede določbe zakona, ki pravi, da se dvooddelčna šola ne sme ohranjati z učeni iz drugih šolskih okolišev. Nenavadno se mu zdi, da lahko učence vozijo v smeri Bovca, ne pa obratno, je zaključil svoj odziv Mlekuž.
 




Primož Božič

Naslovna fotografija: Stavba Podružnične šole Soča

Komentarji

Oddajte svoj komentar

Za komentiranje se morate prijaviti. Če še nimate uporabniškega računa, si lahko tega ustvarite brezplačno!

Komentarji ne odražajo stališča uredniške politike Primorskega vala. Prosimo, da se pri komentiranju držite teme in ne uporabljate sovražnega govora.

Bodite prvi pri komentiranju novice, oddajte svoj komentar!



Pozabljeno geslo?

 

četrtek
05.09.2024
17°C / 32°C
petek
06.09.2024
17°C / 27°C
sobota
07.09.2024
16°C / 29°C