OB OSEMDESETLETNICI KOBARIŠKE REPUBLIKE POUDARKI, DA GRE ZA ENO NAJPOMEMBNEJŠIH ZGODOVINSKIH OBDOBIJ

Sobota, 07. oktober 2023

Letos mineva 80 let od skoraj dvomesečnega obstoja Kobariške republike, osvobojenega ozemlja v severozahodni Sloveniji s središčem v Kobaridu po kapitulaciji Italije v jeseni 1943. Gre za eno najpomembnejših poglavij v slovenski zgodovini, so opozorili govorci na današnji spominski slovesnosti v Kobaridu.



Kobariško republiko so uporni Primorci razglasili dva dni po kapitulaciji Italije, 10. septembra 1943, zdržala pa je vse do vdora Nemcev v prvih novembrskih dneh istega leta. Obsegala je 1400 kvadratnih kilometrov ozemlja in združila večji del zgornjega Posočja, Brd, pa tudi Benečijo in Rezijo. Prav priključitev slednjih dveh je pomenila krepitev narodne zavesti tudi pri Beneških Slovencih in Rezijanih, ki so prvič v zgodovini okusili slovenske šole.


Kakor je povedal predsednik Združenja borcev za vrednote NOB – Bovec, Kobarid, Tolmin Rok Uršič, sta bila dva meseca obstoja Kobariške republike izredno pomembna tudi za nadaljnji razplet primorske in slovenske zgodovine. 

Izjava Rok Uršič

Kot je še dodal Uršič, se je danes s takšnimi dogodki treba spomniti vseh, ki so padli za to, da je republika pravzaprav obstajala.


Slavnostni govornik na današnji slovesnosti, na kateri so sicer nastopili tako slovenski kot beneški kulturni ustvarjalci, je bil obrambni minister Marjan Šarec, ki je v svojem govoru spomnil na težko zgodovino in trpljenje Primorcev v zadnjem stoletju. Tudi Šarec je poudaril, da so partizani v tem času pokazali neverjetno sposobnost organizacije, hitrega vzpostavljanja redu in normalnega življenja in čeprav se danes dva meseca ne zdita veliko, je bilo to veliko in usodno obdobje, ki je prebivalkam in prebivalcem pokazalo, da lahko dosežejo svobodo in govorijo svoj jezik na svojem ozemlju.


Predsednik Zveze združenj borcev za vrednote NOB Slovenije Marjan Križman je ob današnji slovesnosti izpostavil, da je Kobariška republika eno najsvetlejših obdobij zgodovine slovenskega naroda, saj so se prav v tem času Slovencem začele svitati vrednote, kot so svoboda, enakost in pravica, za katere so se naši predniki borili vse do pred tremi desetletji, ko smo vendarle dobili svojo lastno državo.


Slovesnosti se je udeležila tudi stoletna Anica Cucek, rojena na Kobariškem, partizanka Gregorčičeve brigade, ki se Kobariške republike spominja kot izredno srečnega obdobja, čeprav jih je nato čakala še dolga pot do svobode. 

Izjava Anica Cucek





Simona Skočir

Komentarji

Oddajte svoj komentar

Za komentiranje se morate prijaviti. Če še nimate uporabniškega računa, si lahko tega ustvarite brezplačno!

Komentarji ne odražajo stališča uredniške politike Primorskega vala. Prosimo, da se pri komentiranju držite teme in ne uporabljate sovražnega govora.

Bodite prvi pri komentiranju novice, oddajte svoj komentar!



Pozabljeno geslo?

 

četrtek
05.09.2024
17°C / 32°C
petek
06.09.2024
18°C / 27°C
sobota
07.09.2024
16°C / 28°C