Simona Skočir
Voditeljica programa
Alenka Gololičič je keramičarka, izdelovalka arheološke keramike in mentorica tečajev oblikovanja gline. Njeni izdelki so bili razstavljeni na več razstavah, tudi na najpomembnejši mednarodni razstavi slovenske keramike v Barceloni leta 2016. V minulem tednu so v Vili Bartholomei v Solkanu predstavili projekt raziskav lokalnih glin iz Posočja, Goriške in Krasa, katerega sovodja je bila.
Oblikovanje gline in žganje keramike skrivata v sebi primarni stik z materialom, ki ga najdemo vsepovsod in so ga naši predniki tudi s pridom uporabljali, nam je dejala v pogovoru, ki mu lahko prisluhnete na povezavi spodaj.
Precejšnje znanje s tega področje je izginilo, s stališča trajanja človeške zgodovine, v hipu, ko so med nas prišli industrijsko izdelani izdelki, sedaj pa ga z muko skušamo obnoviti, je povedala Alenka. S svojim delom skuša vsaj delno premostiti vrzel, ki so jo med nas in naše neposredno okolje zarezale trgovine s svojo neskončno ponudbo.
Namen projekta Lokalne gline in dediščina je bil ugotoviti oblikovalske lastnosti glin, ki jih najdemo v naši neposredni okolici, kakor smo slišali v prvem delu pogovora je to namreč material, ki je v zemeljski skorji obilno prisoten. Različni geološki pogoji nastanka pomenijo tudi različne fizikalne lastnosti različnih glin, nam v nadaljevanju pove Alenka Gololičič.
Izdelki Gololičičeve so se med drugim znašli tudi v knjigi Mojstrovine Slovenije, v kateri so bili z izdelki predstavljeni različni slovenski rokodelci. Šlo je za velik uspeh, je dejala, vendar pa se njena pot ni zaključila tu, kakor nam pove v nadaljevanju.
Primož Božič
Naslovna fotografija: Arhiv Alenke Gololičič
Za komentiranje se morate prijaviti. Če še nimate uporabniškega računa, si lahko tega ustvarite brezplačno!
Komentarji ne odražajo stališča uredniške politike Primorskega vala. Prosimo, da se pri komentiranju držite teme in ne uporabljate sovražnega govora.
Bodite prvi pri komentiranju novice, oddajte svoj komentar!