AZBEST JE KLJUB 20-LETNI PREPOVEDI ŠE VEDNO DEL NAŠIH ŽIVLJENJ

Torek, 16. januar 2024

Na dogodku društva Obolelih zaradi azbesta (OZA) iz Deskel so v minulem tednu predstavili delovanje ambulante za tovrstne bolnike na Golniku, predstavili pa so tudi začetek mobilne paliativne dejavnosti v severnoprimorski regiji.

Uporabo azbesta so v Sloveniji popolnoma prepovedali leta 2003, leta 1996 so ga prenehali uporabljati pri proizvodnji cevi in kritine v Salonitu Anhovo, vendar zaradi široke uporabnosti še vedno ostaja vgrajen v marsikateri objekt.

Društvo OZA, ki združuje predvsem nekdanje delavce cementarne Salonit Anhovo in njihove svojce, skuša nuditi ustrezno podporo tistim, ki zaradi azbestoze zbolijo, predvsem pa organizirajo skupne prevoze na Golnik, kjer od leta 2021 deluje specializirana ambulanta:

IZJAVA: Katja Adamič

je povedala Katja Adamič iz Univerzitetne klinike Golnik.

"Ljudem tu opravimo rentgensko slikane pljuč, celotno pljučno funkcijo, naredimo dober pregled s klinično anamnezo, večini bolnikov opravimo tudi globinsko slikanje prsnega koša, če tega v zadnjih desetih letih niso opravili," je še dejala Adamičeva.

Oboleli zaradi azbesta niso le nekdanji zaposleni v industrijah, ki ga je uporabljala, temveč tudi tisti, ki so se pri svojem delu srečevali z azbestnimi izdelki, denimo krovci, zidarji in gasilci, je dejal predsednik Društva OZA Hasib Brdar.

Od oktobra 2021, ko so odprli ambulanto na Golniku, do junija lani so našteli 276 bolnikov. Pri večini so ugotovili plevralne plake, ki so verjetno posledica izpostavljenosti azbestu, sledijo jim pacienti z azbestozo pljuč, difuzne zadebelitve plevre, ugotovili so tudi manjše število malignih obolenj.

Mateja Lopuh, državna koordinatorica za razvoj paliativne oskrbe, je bolnike na območju občine Kanal samoiniciativno obiskovala že pred vzpostavitvijo mobilne paliativne enote v Šempetru sredi novembra lani:

IZJAVA: Mateja Lopuh

Lopuhova dodaja, da je treba delati predvsem na opolnomočenju ljudi, da se soočijo in so sposobni tudi sami skrbeti za hudo bolne.

Kakor je še dejala, so na Goriškem takoj pokazali interes za posredovanja mobilne paliative, v enem mesecu so obravnavali 45 bolnikov, kar kaže na to, da ljudje tovrstno pomoč cenijo. 



Primož Božič

Naslovna fotografija: Azbestnocementna kritina. vir: mojaobcina.si

Komentarji

Oddajte svoj komentar

Za komentiranje se morate prijaviti. Če še nimate uporabniškega računa, si lahko tega ustvarite brezplačno!

Komentarji ne odražajo stališča uredniške politike Primorskega vala. Prosimo, da se pri komentiranju držite teme in ne uporabljate sovražnega govora.

Bodite prvi pri komentiranju novice, oddajte svoj komentar!



Pozabljeno geslo?

 

torek
03.09.2024
17°C / 34°C
sreda
04.09.2024
17°C / 33°C
četrtek
05.09.2024
16°C / 33°C