Maja Petrovčič Rupnik
Voditeljica programa
Minuli četrtek se je v Primorskem tehnološkem parku zaključil drugi POPRI Startup izziv, na katerem je sodelovalo 209 dijakov s 45 podjetniškimi idejami.
Poleg Primorskega tehnološkega parka dogodek soorganizirajo še Regijska razvojna agencija ROD iz Ajdovščine, idrijsko-cerkljanska razvojna agencija ICRA, Posoški razvojni center in Regionalni razvojni center Koper.
Gre za nekakšno pripravljalnico na POPRE, tekmovanje v podjetniških idejah mladih. Za razliko od POPROV je Startup izziv precej intenzivnejši, od ideje do prototipa je trajal le tri dni, in je namenjen predvsem seznanitvi mladih s procesom razvoja novih idej v izdelke, storitve in poslovne rešitve.
Lani so program prvič simultano izvedli na več šolah na severnem Primorskem, letos so se v aktivnosti vključili še dijaki na obali, je povedala Tina Jančar Matekovič iz Regionalnega razvojnega centra Koper.
Pri izzivu so sodelovali še dijaki novogoriške, idrijske in tolminske gimnazije, Škofijske gimnazije Vipava, Šolskega centra Nova Gorica in še dveh ustanov iz Italije: Državnega izobraževalnega zavoda s slovenskim učnim jezikom iz Gorice in Humanistično in družbeno-ekonomskega liceja iz Trsta.
Zakaj toliko poudarka na podjetništvu, ali res rabimo toliko podjetnikov? Direktorica Primorskega tehnološkega parka Tanja Kožuh je dejala, da je ena od raziskav organizacije OECD pokazala, da so otroci, ki so bili v osnovnošolskih in dijaških letih udeleženi v kakšnem podobnem projektu, tudi kot zaposleni bolj kreativni, četudi niso odprli podjetja.
Primorski tehnološki park pri tovrstnih projektih vedno sodeluje tudi z gospodarstvom, ki prispeva finančno podporo in osebno mentorstvo. Pri Startup izzivu so sodelovali Gostol TST, Klančar žerjavi, Ensol 360, ASTECH in Intra Lighting.
Andrej Klančar iz Klančar žerjavov se je v dvojni vlogi podjetniškega izziva mladih udeležil prvič, projekt je podprl finančno in kot mentor. Kako pa je po svojem sodelovanju ocenil mlade in projekt v celoti?
IZJAVA: Andrej Klančar 2 (0:53)
Nazadnje pa smo besedo namenili tudi eni skupini mladih, ki so sodelovali v izzivu. Ana Verč iz Škofijske gimnazije Vipava je v skupini s še dvema sošolcema razvijala idejo o preprogi, ki bi staršem pomagala pri varovanju otrok:
Osnova njihove podjetniške ideje, ki je seveda v tem trenutku zgolj še ideja, so torej igre, ki se s pomočjo sprogramiranih lučk prikazujejo na gumijasti preprogi.
Kakor so v Primorskem tehnološkem parku povedali ob robu Startup izziva, prihodnje leto računajo na vseslovensko udeležbo in s tem podrtje Guinessovega rekorda za največji startup izziv na svetu.
Primož Božič
Za komentiranje se morate prijaviti. Če še nimate uporabniškega računa, si lahko tega ustvarite brezplačno!
Komentarji ne odražajo stališča uredniške politike Primorskega vala. Prosimo, da se pri komentiranju držite teme in ne uporabljate sovražnega govora.
Bodite prvi pri komentiranju novice, oddajte svoj komentar!