OB 80. OBLETNICI TRAGEDIJE NA BRCIH POBUDA K SOŽITJU IN RAZUMEVANJU

Sobota, 27. januar 2024

Združenje borcev za vrednote NOB Idrija – Cerkno je včeraj pred spomenikom na Brcih pripravilo spominsko slovesnost ob 80. obletnici napada na udeležence partijske šole v Cerknem. Dogodek, ki je v času vojne in tudi kasnejša leta zaznamoval dogajanje na Cerkljanskem, se je zgodil 27. januarja 1944, ko je 47 mladih tečajnikov partijske šole padlo pod streli nemškega okupatorja.

Po pozdravnem nagovoru župana Občine Cerkno Gašperja Uršiča je v imenu Združenja borcev za vrednote NOB Idrija – Cerkno zbrane nagovorila zgodovinarka Milojka Magajne, ki je poudarila, da je tatragedija vodila k drugi nekaj dni kasneje, v poboj 15 domačinov, med njimi dveh duhovnikov, po krivici obtoženih krivde za grozoviti nemški napad. Obe tragediji sta za vedno zaznamovali ta prostor in njegove prebivalce ter še vedno razdvajata in bolita. "Želim si, da bi zmogli preseči to bolečino, si pogledati v oči in si priznati: eni in drugi so bili naši ljudje, ki so se znašli v strahotnem primežu vojne, oropani pravice do mladosti, do svojih idealov in prepričanj, pravice do življenja," je še poudarila Magajnetova.

Govornica je izpostavila željo, da je po 80 letih mogoče napočil čas, da naslednje leto skupaj počastijo spomin na pobite tečajnike, domačine in oba duhovnika in s tem storijo korak naprej k strpnemu sožitju in razumevanju.


Slavnostni govorec dr. Borut Klabjan, zgodovinar in izredni profesor v Znanstveno-raziskovalnem središču Koper, je osvetlil širšo politično in vojaško sliko tistega časa ter poudaril, da zgodovine nikoli ne smemo soditi zgolj iz našega današnjega vidika. Našega védenja o tem, kako se je vojna razpletla, takrat namreč niso imeli, kar je zelo pomembno pri razumevanju takratnih dejanj. Dejstvo pa je, da če ne bi bilo podtalnega, skritega, oboroženega upora fašistični in nacistični politiki, bi danes težko govorili o združeni Evropi, kot jo poznamo. Premalo je javnega soočenja o tem, kdo se je uprl in kdo je podpiral fašiste ter sodeloval z nacisti. Ostaja dvom, ali smo v Evropi sposobni prevzeti odgovornost za temne plati lastne preteklosti. je med drugim povedal dr. Klabjan.


Na slovesnosti, ki jo je povezoval Benjamin Jeram, so v kulturnem programu že tradicionalno sodelovali učenci OŠ Milojke Štrukelj iz Nove Gorice, poimenovane po eni od ubitih tečajnic, ter OŠ Cerkno. Z odlomki iz romana Nedeljke Pirjevec »Zaznamovana« so učenci slikovito orisali tragični dogodek, prebrali pa so tudi pesem Sedeminštirideset Vinka Šumrade, ki je bila napisana dan po 27.1.1944. V poklonu padlim sta sodelovala tudi glasbenik Aleks Pavlin in ženska vokalna skupina Sorške Kresnice.


Benjamin Jeram, Metka Rupnik

Foto: Bojan Režun


 

Komentarji

Oddajte svoj komentar

Za komentiranje se morate prijaviti. Če še nimate uporabniškega računa, si lahko tega ustvarite brezplačno!

Komentarji ne odražajo stališča uredniške politike Primorskega vala. Prosimo, da se pri komentiranju držite teme in ne uporabljate sovražnega govora.

Bodite prvi pri komentiranju novice, oddajte svoj komentar!



Pozabljeno geslo?

 

sreda
04.09.2024
17°C / 34°C
četrtek
05.09.2024
17°C / 33°C
petek
06.09.2024
18°C / 29°C